Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 2027
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Niemcy obdarowali bezdomnych

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 21 grudnia 2009, 13:28
Aktualizacja: 13:29
Autor: Angela
Fot. Angela
Sprzęt do wyposażenia kuchni za łączną kwotę 20 tysięcy złotych przekazali podopiecznym schroniska św. Brata Alberta w miniony piątek członkowie Polsko–Niemieckiego Kręgu Przyjaciół Jelenia Góra – Aachen. Dary wręczyła honorowa jeleniogórzanka Ursula Etschenberg.

Polsko – Niemiecki Krąg Przyjaciół Jelenia Góra – Aachen pomaga placówce od lat. Wśród podarunków z lat poprzednich znalazły się już materiały budowlane m.in. płytki ceramiczne do kuchni i toalet, magazynów, ufundowany został też gabinet lekarski i wiele innych.

– Jest to jeden z naszych bardzo bliskich i zaprzyjaźnionych darczyńców z Aachen, który od wielu lat wspiera działalność naszego towarzystwa poprzez dary rzeczowe – mówił Bogusław Gałka, prezes jeleniogórskiego Towarzystwa im. św. Brata Alberta.

– Dotychczas podarowali nam i ufundowali całe zaplecze kuchenne przy ulicy Grunwaldzkiej, jak również kuchnie i łazienki przy ulicy Wolności. W tym roku otrzymaliśmy około 20 tysięcy złotych, za które zakupiliśmy nowoczesne wyposażenie i wydaliśmy około 150 obiadów nie tylko naszym podopiecznym, ale również ludziom potrzebującym z zewnątrz – powiedział B. Gałka.

Kiedy Towarzystwo przejmowało ten obiekt po przedszkolu osiem lat temu, trzeba go było adaptować, bo był w bardzo złym stanie. Dzisiaj wygląda zupełnie inaczej. Organizacja nie czeka tylko na dary, sama też stara się pozyskiwać pieniądze z zewnątrz. Przykładem jest 70 tysięcy złotych m.in. fundacji i Ministerstwa Pracy i Polityki socjalnej, które udało się pozyskać na wyremontowanie budynku przy ulicy Wolności.

W przekazaniu sprzętu uczestniczył zastępca prezydenta Jeleniej Góry, Jerzy Lenard, który od lat związany jest z Polsko – Niemieckim Kręgiem Przyjaciół Jelenia Góra – Aachen. Wiceszef miasta wspomina, że pierwsze wizyty niemieckich gości, dla Jeleniej Góry nie były powodem do dumy.

Członkowie koła zaczynali od wspierania osób zagrożonych alkoholizmem, alkoholików oraz byłych alkoholików. – Kiedy rozpoczynali współpracę ze schroniskiem Brata Alberta, pierwsze ich słowa brzmiały „jest to niemożliwe, w takich warunkach nie można żyć” – mówił Jerzy Lenard. Wówczas niemieccy goście zdecydowali się na wsparcie pod pewnymi warunkami, chcieli widzieć efekty. Za każdym razem kiedy przyjeżdżają do Jeleniej Góry, czyli raz na kwartał, oceniają efekty swojej pomocy i pracy. Poza pomocą w remontach i wyposażania placówek, stałym elementem wsparcia są corocznie przekazywane paczki świąteczne.

Podczas spotkania Ursula Etschenberg z niemieckiej organizacji zapewniała, że tegoroczna pomoc nie jest ostatnią. Mówiła, że jest bardzo pozytywnie zaskoczona efektami pomocy i działania samych pensjonariuszy.
– My wyłożyliśmy pieniądze na klei i płytki, natomiast mieszkańcy własnym wkładem pracy dokonali renowacji tego obiektu - mówiła.

W rolę tłumacza wcielił się Oskar Peltzer, lekarz, który od lat w ramach wolontariatu pomaga bezdomnym w schronisku i wspiera ich medycznie.
Ursula i Walter Etschenberg w minionym roku zostali uhonorowani tytułami Honorowych Obywateli Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~dzyk 21-12-2009 13:47
jak to jest,bogaci niemcy wspierają biednych polaczkówa ,biedni polacy z budżetu miasta od wielu lat wspierają dom hauptmana,to jakaś paranoja z nagłaśnianiem ich dobroduszności
~ 21-12-2009 14:19
Vielen herzlichen Dank und frohes Fest!
~do dzyk 21-12-2009 15:19
A dom Chopina w Paryzu? albo Marii Curie? co ty piszesz??? na calym swiecie wspiera sie gdzies czyjs dom dla uczczenia jakiejs slawnej postaci.Popatrz na to obiektywnie i z innej strony.Przemysl, co piszesz-moze ci w glowie zrobi "dzyk".
~ 21-12-2009 16:16
Ja znam Dom Kosciuszki w Nowym Yorku. Utrzymywany jest przez Amerykanow.I co? dzyku-tez bedziesz sie z tego powodu zloscic?Paranoja to jest twoje myslenie: malomiasteczkowe i zasciankowe.Wyjdz troche poza granice Podgorzyna albo Sobieszowa (Jezowa, Dziwiszowa...czy gdzie tam mieszkasz).To jest dopiero paranoja!
~ana 21-12-2009 17:53
Coz zapewne kazda pomoc jest mile widziana a ludziom w takich domach nie zyje sie lekko nikt chyba nie chcial by zyc w domu sw. Alberta tylko we wlasnym.....A moze i Ci mezczyzni komus kiedys pomoga cos odbuduja czy naprawia swietna inicjatywa tej Pani ........
~ 21-12-2009 20:06
A to tak zacny pan Gałka spadł na schronisko Brata Alberta chyba się tam przeniosę
rymcycymcy 21-12-2009 23:05
Do eine Vikusia ..14:19 Uhr | ~ | ..danke szenk, wir zind zerr gliklich, das dojcze lojte denken o uns :)
*piipi* 22-12-2009 0:12
*Piękna sprawa ..ale czy męzczyzni poradzą sobie ze sprzętem do "Kartoffelpuffer" ?
~tony 22-12-2009 0:20
Bardzo szlachetny,gest popieram takich ludzi.
~jjjj 22-12-2009 10:30
widzę, że jest to ten sam B Gałka, który jako wiceprezydent Jeleniej Góry doprowadził do likwidacji Teatrów Ulicznych a którego zaplecze polityczne zlikwidowało fabryki w Polsce. I on teraz udaje szlachetnego dyrektora bezdomnych. Ręce opadają!
~do rymcycymcy 22-12-2009 11:02
CMOK i BUZIAK
rymcycymcy 23-12-2009 0:53
mmmm ...mniam ;)
~do rymcymcy 23-12-2009 8:52
...napisales ten tekst prawie tak samo, jak ongis ten Peter z Bautzen, o ktorego byla na Jelonce awanturka....fajnie i smiesznie.Zycze Ci wesolych Swiat i mocne calusy do Jeleniej Gory. Ja w tym roku goszcze rodzinke z Jeleniej u mnie...juz lepia uszka na jutro....jeszcze raz ten CMOK!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group