Sobota, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 2828
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Niedziela z finisażem

Poniedziałek, 4 lutego 2019, 6:01
Aktualizacja: Wtorek, 5 lutego 2019, 6:13
Autor: WAC
Jelenia Góra: Niedziela z finisażem
Fot. WAC
Dyrektor Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego dr Krzysztof Przylicki wystąpił w roli oprowadzającego podczas wczorajszego (3.02) finisażu wystawy „W hołdzie Niepodległej. Zbiory Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze”. Wydarzenie odbywało się w ramach cyklu „Niedziela z Muzeum”.

Była to ostatnia okazją do zobaczenia kolekcji obrazów wybitnych malarzy: z Janem Matejką, Józefem Mehofferem, Jackiem i Rafałem Malczewskimi, Piotrem Michałowskim czy Jerzym Nowosielskim na czele oraz cennych przedmiotów ze szkła i porcelany. W trakcie oprowadzania dr K. Przylicki barwnie opowiadał o najcenniejszych dziełach, prezentowanych na wystawie. Omawiał też losy powstania samej kolekcji sztuki KUL-u.

Wystawa trafiła do Jeleniej Góry w ramach współpracy pomiędzy KUL – em i Muzeum Karkonoskim – mówi dr K. Przylicki. - Pragnę dodać, że pani dyrektor Gabriela Zawiła jest absolwentką KUL – u. Kolekcja sztuki na lubelskiej uczelni była gromadzona już przed wojną, a jej początki datują się na 1932 rok. Niestety historia dla naszego muzeum była tragiczna i w całości te przedwojenne zbiory zostały zagrabione przez Niemców. Obecnie nasza kolekcja składa się przede wszystkim z darowizn od osób prywatnych. Staramy się pamiętać o naszych darczyńcach i przy każdej okazji podkreślamy ich rolę w powstaniu naszych zbiorów sztuki.

Twoja reakcja na artykuł?

4
80%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
20%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group