Czwartek, 25 lutego
Imieniny: Cezarego, Wiktora
Czytających: 7654
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

KARKONOSZE: Niebielistka narażona na wyginiecie, do zobaczenia w Karkonoszach

Piątek, 12 sierpnia 2011, 7:51
Aktualizacja: 7:53
Autor: Angela
KARKONOSZE: Niebielistka narażona na wyginiecie, do zobaczenia w Karkonoszach
Fot. KPN
Wybierając się na wycieczkę w Karkonosze, warto zwrócić uwagę na kwitnącą o tej porze efektowną roślinę o ciemnofioletowych, gwiazdkowatych kwiatach – niebielistkę trwałą. Roślina jest pod ścisłą ochroną.

Niebielistkę trwałą można spotkać idąc zielonym szlakiem z Polany do Słonecznika lub żółtym ze Strzechy Akademickiej do Białego Jaru.

- Niebielistka trwała (swertia perennis) z rodziny goryczkowatych to gatunek objęty ścisłą ochroną, narażony w Polsce na wyginięcie. W Karkonoszach w piętrze subalpejskim rośnie górski podgatunek tej ciekawej rośliny, który możemy też zobaczyć w Tatrach i w Masywie Pilska. Niebielistka lubi wilgotne miejsca - źródliska, mokre półki skalne, ziołorośla nad brzegami potoków i torfowiska przejściowe. Rośnie we wszystkich kotłach polodowcowych Karkonoszy. Jej najliczniejsze stanowiska składają się nawet z kilkuset osobników. Niebielistka jest wieloletnią byliną dorastającą do 35 cm. Kwiaty swercji zapylane są przez muchówki, które przyciąga słodki nektar wytwarzany przez roślinę” – opisują pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group