Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Poniedziałek, 23 lutego
Imieniny: Damiana, Izabeli
Czytających: 15357
Zalogowanych: 91
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nie żyje profesor Zbigniew Domosławski

Sobota, 6 września 2025, 11:37
Aktualizacja: 11:41
Autor: WAC
Jelenia Góra: Nie żyje profesor Zbigniew Domosławski
Fot. FB Jerzego Łużniaka
W wieku 102 zmarł lekarz, naukowiec i pedagog prof. dr hab. n. med. Zbigniew Domosławski.

Profesor Zbigniew Domosławski urodził się 8 listopada 1922 r. w Kopyczyńcach na Podolu. Po wojnie związał swoje życie z Wrocławiem i Jelenią Górą. Był specjalistą w dziedzinie chorób wewnętrznych, kardiologii i medycyny sportowej, a także pasjonatem historii medycyny. Jego dorobek obejmuje ponad 600 publikacji i 9 książek, w tym cenne wspomnienia i refleksje historyczne.

Przez blisko 30 lat kierował Oddziałem Chorób Wewnętrznych w jeleniogórskim szpitalu, a później Zakładem Historii Medycyny i Farmacji AM we Wrocławiu. Przez wiele lat był też wykładowcą w Kolegium Karkonoskim, kształcąc kolejne pokolenia lekarzy i studentów.

Za swoje zasługi został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a jego wykład w Auli Uniwersytetu Jagiellońskiego „Godność chorego i lekarza – jako element bioetyki” pozostaje ponadczasowym świadectwem jego humanistycznego spojrzenia na medycynę.

Miałem ogromną przyjemność poznać Pana Profesora osobiście - wspomina prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak. - Jeszcze dwa lata temu wręczałem Mu dyplom i medal z okazji setnych urodzin – był to moment niezwykle wzruszający i pełen szacunku dla całego Jego dorobku. Profesor Domosławski pozostaje w naszej pamięci jako człowiek renesansu – uczony, lekarz i humanista, który przypominał, że medycyna to nie tylko wiedza, ale także misja oparta na godności i szacunku dla drugiego człowieka. Niech Pan spoczywa w pokoju, Panie Profesorze [*]

Znicze

214

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy będziesz płacił podatek kościelny?

Oddanych
głosów
997
Tak
18%
Nie
82%
 
Głos ulicy
Do dziś lubię marchewkę – przypomina mi dzieciństwo
 
Warto wiedzieć
„Dzieci jadły ołów”. Przerażająca cena postępu na Śląsku
Rozmowy Jelonki
Miliardy dla Polski z SAFE
 
Aktualności
Stawy Podgórzyńskie zimą też zachwycają
 
Aktualności
Poraniony Las w Janowicach Wielkich
 
Karkonosze
Zgubieni w śniegu i wietrze. Trudna akcja ratunkowa na Śnieżce
 
Aktualności
Najlepszy Jeleniogórzanin na królewskim dystansie
Copyright © 2002-2026 Highlander's Group