• Środa, 23 października 2019
  • Godz. 4:35
  • Imieniny: Marleny, Seweryna, Teodora, Igi
  • Czytających: 1911
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Nie wracają, bo nie ma wiedzy o wizji przyszłości miasta?

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 9 czerwca 2011, 8:14
Aktualizacja: 8:15
Autor: Agrafka
Fot. Archiwum
Dlaczego maturzyści, wybierający studia poza Jelenią Górą, nieczęsto powracają do swego miasta? Studenci Uniwersytetu Ekonomicznego sugerują, że nie ma, między innymi, powszechnej wiedzy na temat – jak się będzie zmieniać Jelenia Góra w perspektywie 5 – 10 lat.

To jeden z wniosków spotkania prezydenta Jeleniej Góry Marcina Zawiły ze studentami jeleniogórskiego Wydziału Gospodarki Regionalnej i Turystyki Uniwersytetu Ekonomicznego, członkami Naukowego Koła Logistycznego „LOGRIT”. Szef miasta pogratulował przedsięwzięcia „Giełda Pomysłów”, ostatnio przeprowadzonego w tej placówce, rozmawiał o tym, co można wspólnie zrobić, w interesie samych studentów, uczelni i miasta.

– To nie była wymiana ogólników – powiedział uczestniczący w tej dyskusji Hubert Papaj, zastępca prezydenta. – Studenci mają konkretne uwagi, a Prezydent chce je potraktować serio i niektóre z nich możliwie szybko wprowadzić w życie. Dotyczy to m.in. ogłoszenia w najbliższym czasie konkursu na pracę magisterką i licencjacką na temat Jeleniej Góry, w szerokim tego słowa znaczeniu.
W tej dziedzinie mogą się wykazać przedstawiciele wszystkich uczelni, nie tylko przecież jeleniogórskich, choć na naszych studentach samorządowi zależy najbardziej.

Inną sprawą jest próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego maturzyści, wybierający studia poza Jelenią Górą, nieczęsto powracają do swego miasta? Jedną z odpowiedzi jest – sugerowana przez studentów UE – teza, iż nie ma powszechnej wiedzy na temat – jak się będzie zmieniać Jelenia Góra w perspektywie 5 – 10 lat i jakie tu będą szanse dla młodych pracowników z wykształceniem wyższym i młodych rodzin.

– Będziemy w różny sposób, i w wydawnictwach i w Internecie prezentować wieloletnie plany rozbudowy i rozwoju miasta, by tę lukę w społecznej świadomości możliwie skutecznie wypełnić – zapowiadają samorządowcy.

Dominik Gaweł, Joanna Karaś, Bartosz Kaźmierski, Bartłomiej Świdziński, Konrad Walkowiak, Tomasz Ziabicki, Rajmund Turyński, Michał Adamski, Aleksandra Kret – to tylko niektórzy przedstawiciele „LOGRIT-u”, którzy zadeklarowali chęć współpracy w dziedzinach swoich zainteresowań z niektórymi wydziałami Urzędu Miasta w Jeleniej Górze. Nie wszyscy z nich pochodzą z naszego miasta, ale wszyscy chcieliby, by ich praca służyła dobrze miastu – czytamy w komunikacie magistratu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (41) Dodaj komentarz

~POkrzywdzona 9-06-2011 9:11
Ale czcza rozmowa. Wszyscy wiemy dlaczego ci co wyjeżdżają na studia poza to miasto tu nie wracają. Bo Żeby mieć tu pracę(i to tylko w galerii handlowej) trzeba być studentem. Za to ,że nie zapłacą Ci nawet średniej krajowej trzeba się tu upokarzać i za free pracować nadgodziny. A co się dzieje gdy już zdobywasz mgr? NIE MA DLA CIEBIE MIEJSCA NA RYNKU PRACY> Obyś tylko nie skończył humanistycznego kierunku (albo co gorsza artystycznego) to już w ogóle w tym mieście zapomnij o normalnej pracy. Ale dumy ze swojego POpapranego rządu prezydent nie przyzna się do porażki. I co żeś zrobił Zawiła? Wybudował większą rezydencję żonie? W Tym mieście nie ma szansy na godne życie. Za 1200zl mgr z trzema językami nie ma tu czego szukać. McDonald , KFC , Pizza Hut , Reserved to nie są pracodawcy-wyzysk!
~POkrzywdzona 9-06-2011 9:18
Wśród moich przyjaciół nikt nie zarabia powyzej 1400zl a wszyscy mają pokończone Uniwersytety i wrócili do Jeleniej Dziury! Absolwentka UJ pracownica Ksiąznicy 1300zl , Absolwentkas UJ pracownica MDK 1300zl, Absolwentka AM - Katowice (na bezrobociu od 3 lat), absolwentka ASP - 1400zl , Absolwentka UZ - 1000zl, Absolwent ASP - 1100zl, Doktorant UW - 1200zl... Dalej was zachęcać do pozostania w tym mieście? To zapytajcie się kasjerek w Tesco , która ma niższe wykształcenie od 1 tytułu mgr. Albo pracowników Castoramy (absolwentów Politechniki)-po to żeś studiował inżynierze żeby teraz doradzać , które śrubki do czego... Bravo PO , bravo Zawiła, Bravo Obrębalski. Za co bierzecie/braliście te dziesiątki tysięcy???????
~POkrzywdzona 9-06-2011 9:24
Zamiast marnować czas na czcze gadanie. Zajmij się Zawiła ustaleniem z Rektorami tutejszych uczelni - rotację kierunków. Mamy specjalistów w 12 niepotrzebnych już nikomu zawodach a i tak praca jest tylko dla fryzjerek. Trzeba rozbudować strefę ekonomiczną, Zaprosić tu przemysł. Zwiększyć atrakcyjność kulturową regionu(PO pozbywa się znakomitego koncertmistrza z filharmonii mimo buntu całej orkiestry)! Wrzucić na zbity pysk dyrektorów ODK , JCK , MDK itd co oni robią na tych stołkach? Starostwo powiatowe powinno zając się czym prędzej upadającym LNEM , KOWARAMI i Piechowicami. Ładne chodniki i równy asfalt pracy nam nie zapewnia...jedyne co to lepiej się stąd będzie wyjeżdżać kolejnym tysiącom ludzi między 20 a 35 r.ż. I ZRÓBCIE COŚ ZE SPZREDAŻĄ JELFY!!!BO JA ZAMKNĄ...i kolejni bezrobotni!!
~jel-górzanka 9-06-2011 9:42
Podpisuje się pod POkrzywdzoną. Cóż to za wydział Gospodarki Regionalne Uniwersytetu Ekonomicznego, który przez te wszystkie lata nie potrafił wypracować programu dla JG ? Ostatnim "gwoździem" był p.Obrębalski. A Politechnika ? Jaki jest jej wkład w rozwój JG. Tylko dewastują piękny obiekt w Cieplicach !!! Kogo kształcą i po co ? A Kolegium Karkonoskie ? Po co ta szkoła istnieje ? Tam też uwiło sobie gniazdka kilku "profesorków". Zmiany trzeba przeprowadzć błyskawicznie, bo tylko emeryci tu zostaną ...
~POkrzywdzona 9-06-2011 9:49
Z nami niech Zawiła się spotka. Wykształconymi bezrobotnymi, to się szybko okaże ,że więcej zdziałamy my niż 5 jego koleżków przez ostatnie 15 lat!
~celia 9-06-2011 10:18
Jestem maturzystką, chcę iść na studia...i tu jest problem. Gdzie i na co? W JG nie ma ciekawych kierunków,a co najgorsze-nie znajdę później pracy!! JG jest małym miastem,dosłownie dziurą gospodarczą. Zero perspektyw...a nie,zapomniałam,że mamy galerię i KFC!! Ale sukces. W sumie mogę iść do sklepu np.odzieżowego-za 1200 góra! Hura! WYJEŻDŻAM i nie wrócę!!
~toska 9-06-2011 10:25
a przecież mamy wylęgarnie ekonomistów w mieście! do tego politechnikę,,kolegium(które zmieniło nazwę!)-wielu pedagogów:) 1/100 znajdzie prace w zawodzie* *co nie jest oczywiście pewne:) :( jakie plany? wyjazd do Niemiec,podmywać pupy starszym niemkom,które nadal kochają hitlera,albo może do Holandii-pakować warzywa i owoce-to już coś!a trzeba było iść do zawodówki-zostać fryzjerką i mieć pracę-ale ambicje...no jak widać w tym mieście niszczą...
~Gucci 9-06-2011 10:27
Ja też jestem z Jeleleniej Góry i pracuję za granicą, ponieważ w Jeleniej Górze zarabiałem ok. 1400 zł netto miesięcznie po skończonych studiach. Planuję wrócić do Polski, jednak nie do Jeleniej Góry, tylko Wrocław. Wrocław to miasto z przyszłością dla młodych. Jelenia Góra to miasteczko ludzi na emeryturze i rencie. Tutaj nic się nie dzieje.
~sqandal 9-06-2011 10:35
a i po co tu wracac? miasto starzeje się , dziwie sie tym róznym inwestorom co stawiają markety , niedługo nie będzie miał kto tu kupowac , emeryci i renciści z działeczek ( upraw ) wyzyją , inaczej sie nie da
~bang 9-06-2011 11:11
5 - 10 lat? to nie Azja tylko Polska, wiec trzeba dodać te zera 50 - 100 lat no... i teraz się zgadza:)
~Jest wiedza! 9-06-2011 11:18
Nie wracają, bo mają wiedzę na temat braku wizji przyszłości miasta.
~POkrzywdzona 9-06-2011 11:58
I co nam po prezentacjach internetowyc? chodzi tylko o to by kolejnym koleżkom dać zarobic na wymyślaniu utopijnych wizji... nikt tego nie będzie nawet czytał z wyjatkiem dziennikarzy. Mnie osobiście interesuje to co ma byc zrobione na 100% a nie jest fikcją literacką zmeczonych intelektualnie popleczników prezydenta Krowiej Dziury!
~rodzic_ 9-06-2011 12:02
Popieram wszystkich młodych, którzy szukają lepszego życia!! Moje dzieci wciąż mają mówione : tam ojczyzna gdzie chleb. Żadnych sentymentów im się nie \"wszczepia\" bo i po co !?
~zz 9-06-2011 12:07
A co na to władze miasta Jeleniej Góry ? Co na to władze starostwa powiatowego ? Co na to rektor H. Gradkowski ?
~hoop 9-06-2011 12:12
Hej, pakować manatki i w drogę. Tutaj nic się nie zmieni. Nie bedzie nowych miejsc pracy, a szkoły 'wyższe' będą kształciły kolejne roczniki nikomu niepotrzebnych młodych bezrobotnych. Wrocław ok.
~rd 9-06-2011 12:21
temat kierunków wykształcenai i potrzeb regionu ciagnie sie w Kotlinie Jeleniogórskiej od dawna tylko nikt z tym nic nie robi panie prezydencie. Niedawno odszedł z KPWSZ dr Józef Zaprucki, wybitny znawca literatury niemickiej XX w. , świetny wykładowca, gdyz podobno nie było dla niego miejsca pracy. Pocinamy gałąź na której siedzimy. Nikt mi nie wytłumaczy że język niemiecki jest złą inwestycja w przyszłość.
~ed 9-06-2011 12:49
To miasto umiera za sprawą naszych władz. Właściwie ani młodsi, ani ci starsi, którzy stracili już pracę, albo żyją w ciagłym stresie, że za chwilę to się stanie nie widzą już żadnego światełka w tunelu. Skończyłem studia rok temu, znam biegle trzy języki, wróciłem do Jeleniej Dziury i ....jestem zarejestrowany w UP, a mojemu ojcu zabrakło 8 m-cy do uzyskania świdczenia przedemerytalnego. Więc pytam 5-10 lat?, a co teraz mam ze sobą zrobić? Iść na łąkę na szczaw? Prezydent Miasta pomógł mi podjąć dezyzję. Wyjeżdżam i doradzam to wszystkim!
~ 9-06-2011 13:31
Polak potrafi tylko narzekać co, tak sie dzieje tylko w jeleniej?popatrzcie na inne miasta!raz slyszalem jak dwoch cwaniaczkow rozmawialo ze on za 2000zl nie bedzie pracowal ze on ma studia to nie bedzie sie przemeczac za taka kase.moj kolega tez po studiach zaczynal od stazu za 500zl a dzis jest kierownikiem.wiec dla lenia wszedzie bedzie zle.
~ 9-06-2011 13:54
do POkrzywdzona to sie rozkrecilas ja tez nie robie w swoim zawodzie,dzis trzeba byc jak kameleon, miec leb na karku.
~Grzesiek 9-06-2011 14:44
Myślę, że problem by się sam rozwiązał gdyby: a) nie było problemu ze znalezieniem pracy, b) średnia płaca brutto byłaby na poziomie średniej krajowej, a najlepiej ciut więcej tj. jakieś 4 000 zł brutto. Trochę jak perpetum mobile, bo zarabiając prawie 3 000 zł netto wydaję odpowiednio więcej na rynku lokalnym i daję pracę i zarobek innym ludziom. Ludziom = pracownikom, a nie pracodawcą. Pytanie z innej beczki: Czy pracodawca, który sprzedaje swoje wyroby poza Jelenia Górą jest zainteresowany tym, aby ludzie u niego dobrze zarabiali?. Nie. Kapitalizm bez ludzkiej twarzy. Pozdrowienia. Ja wróciłem do Jeleniej Góry w roku 2007 po ponad 14 latach pracy poza tym miastem. I bardzo żałuję tej decyzji. Trzeba będzie w wieku prawie 50 lat wyjeżdżać znowu. Nie tylko młodzi szukają lepszego!!!.
~j-in 9-06-2011 15:54
Młodzi po studiach dam wam radę, uciekajcie z Jeleniej Góry jak najdalej i nieważne czy Wrocław czy zagranica, tu pracę dostaną tylko po partyjnej znajomości, rodzina, krewni ewentualnie najlepsi znajomi. Reszta albo wolontariat, albo staż albo nic. Nie uda wam się też rozwinąć własnego biznesu, bo was w trzy dni zje konkurencja otrzymująca zlaecenia po partyjnej lub urzędowej znajomośći. Wszystko co Ratusz robi, rozmowy, prezentacje, szmery, bajery są po to by znajomi króliczka mogli zarobić. A na koniec, jak można mieć szacunek do Prezydenta miasta, który na widok pyskatej przekupy, aktualnie radnej, zwija ogon pod siebie i boi się podjąć jakiejkowiek decyzji.
~architekt 9-06-2011 16:55
Lenie z WAS i tyle! studia pomogą tylko tym, co maja pomysł na życie i siebie...to nie gwarancja pracy! nie w tych czasach! sa kierunki..po których ma sie nie złą kase!!! ale trzeba dać dużo od siebie! zacząć bezpłatnymi stażami jeszcze na studiach-zeby zaraz po- miec gwarację roboty... A nie imprezować całe studia..a potem pretensje ze nikt im pracy nie da!
~prawda na100 9-06-2011 17:10
w tym mieście nie ma pracy dla fizyków, chemików, biotechnologów i biologów, inżynierów elektro-, informatyko-, budow- kierunków technicznych oraz za dużych perspektyw dla lekarzy, fizjoterapeutów zwłaszcza po kk i nawet nauczycieli. Słowem lipa - do oferowanych miejsc pracy typu galerie, centra handlowe, taśmy produkcyjne kilku naszych zakładów studiów nie trzeba - praca z perspektywą szybkiego pójścia na rente z powodu utraty zdrowia a zarobki po prostu niedopasowane do kosztów życia
~maciejjgr 9-06-2011 17:12
zawsze moga pracowac w drxie lub w schneiderze, co nie?
~do maciejjgr 9-06-2011 17:29
zdziwiłbyś się bardzo bo sarkazm nie na miejscu. mam kolege w drexie w biurze konstrukcyjnym. jakoś nie narzeka, s tego co sie dowiedziałam to tam się zarabia od 3000 do 7500 jako konstruktor. gdy chcesz więcej miec możesz wyjechać do pracy jako konstruktor za granicę na jakiś czas z możliwoscia powrotu lub pozostania na miejscu. i wiesz co? ich szef sie zżyma że nie chcą nigdzie wyjeżdżać - bo nie maja po co... kasa pasuje to siedzą na miejscu. ciekawa ta firma, niby jedna ale różna, sprawa jest inna bo chciałabym się tam dostać do pracy, ale nie wiem jak. nigdy jeszcze się nie odezwali na moje CV. Ktoś wie do kogo trzeba pisać, jakieś maile?
~do maciejjgr 9-06-2011 17:41
zdziwiłbyś się bardzo bo sarkazm nie na miejscu. mam kolege w drexie w biurze konstrukcyjnym. jakoś nie narzeka, s tego co sie dowiedziałam to tam się zarabia od 3000 do 7500 jako konstruktor. gdy chcesz więcej miec możesz wyjechać do pracy jako konstruktor za granicę na jakiś czas z możliwoscia powrotu lub pozostania na miejscu. i wiesz co? ich szef sie zżyma że nie chcą nigdzie wyjeżdżać - bo nie maja po co... kasa pasuje to siedzą na miejscu. ciekawa ta firma, niby jedna ale różna, sprawa jest inna bo chciałabym się tam dostać do pracy, ale nie wiem jak. nigdy jeszcze się nie odezwali na moje CV. Ktoś wie do kogo trzeba pisać, jakieś maile?
~Wont 9-06-2011 17:47
Zmieni się,zmieni Zawila podniesie POdatki aby rencisci i emeryci więcej płacili na jego i kamratów pensyjki.
~ 9-06-2011 18:07
Jestem studentka wspomnianego Wydziału Gospodarki Regionalnej i Turystyki Uniwersytetu Ekonomicznego i prawda jest taka, że ludzie idą na studia, bo rodzice im każą... Dorośli ludzie, którzy są na garnuszku rodziców i wciąż ich słuchają. Zaniżają nam poziom, dlatego później się mówi o "wylęgarni magistrów". Prawda jest taka, że żeby dostać prace, trzeba umieć siebie zaprezentować, "sprzedać" swoje umiejętności tam, gdzie mogą być potrzebne. Trzeba chcieć, a nie tylko szukać pretekstu by czegoś nie robić. A jak się narzeka to praca sama nie przyjdzie, ani nikt Ci jej nie zaproponuje- rusz tyłek sprzed komputera i poszukaj, nie narzekaj, tylko pokaż, że chcesz, nie biadol, że czegoś nie potrafisz, tylko próbuj się tego uczyć!
~zniesmaczony 9-06-2011 18:18
Ale głupoty gadacie , szukam pracownika, daje 2500 na rękę na start , i co same lenie ! Nauczcie się pracować to będziecie zarabiać!
___x 9-06-2011 20:06
na byłym kolegium magistra nie można zrobić wydział tech nie prowadzi studiów zaocznych (więc błędy dzieciństwa też gdzie indziej trzeba naprawiać) a samo biuro konstr w drexie nie wystarczy a póki co to zawiła próbuje konkurować z karpaczem i szkl por a my musimy lizać buty niemcom w drexie schnederze itd
~ahaa 9-06-2011 20:21
Do: 09-06-2011 18:18 | ~zniesmaczony | Ok, jeśli dasz mi 2500zł netto na start w Twojej pracy, to wracam do Jeleniej, przyjmiesz mnie? i co dla Ciebie znaczy dobra praca? Miałem szefa KAPITALISTĘ, w NL jest tylko kilka dni co 2-3 miesiące, ale wtedy cały nasz zakład musiał pracować po 12-18godzin dziennie, raz nawet robiłem 26 godz bez przerwy, czy to jest Twoim zdaniem normalna praca? Jako operator maszyny musiałem cały czas być skupiony na pracy tejże maszyny... Jesli w podobnych warunkach bym pracował u Ciebie, to DZIĘKUJĘ. W obecnej pracy robię po 8-9 godz dziennie, w normalnej atmosferze na podobnym stanowisku, ale BEZ WYZYSKU. I jestem szczęśliwy
~ahaa 9-06-2011 20:51
Chyba, że szukasz ROBOTA, a nie człowieka. Wielu moich przyjaciół w Jeleniej jest pracowitych, a jeśli mają pracę (wielu z nich jest bezrobotnych) to za mniej niż 1500zł. Gdzie tu logika??? Alles naar de klote! Ps.Może się mylę, ale jeśli jesteś uczciwym pracodawcą, to nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem pracowników. Pozdrawiam i życze powodzenia w szukaniu pracowników
~jajko 9-06-2011 21:05
Ludzie uciekajcie z tej czaerwonej doliny !!!! tu beda tylko markety i galerie bo za to najwieksze łapówy sie dostaje !!!!!
~Beatrix 9-06-2011 21:13
Szukaj Jelenia !!!
~gość12 9-06-2011 22:15
Jestem absolwentką KPSW (dawniej KK). Skończyłam pielęgniarstwo. Pracę dostałam od razu, w dodatku miałam wybór oddziału. Pielęgniarek strasznie brakuje, ale większość maturzystów nie wie, że w tym zawodzie zawsze jest praca. Bezpośrednio po studiach dostałam 2100 na rękę. Z nocami i dyżurami świątecznymi mam więcej. Studiuję na magisterce we Wrocu i powiem, że we Wrocu odpoczywam. W KPSW nauczyłam się wszystkiego, bo był bardzo wysoki poziom. Po magisterce planuję zrobić specjalizację. Jak się dobrze zaplanuje rozwój, to bez wyjeżdżania za granicę można w tym zawodzie nieźle zarobić. A najważniejsze, że praca czeka.
~gość12 9-06-2011 22:20
I jeszcze jedno, dlaczego tak źle się mówi o KPSW? To dobra szkoła, która rzetelnie przygotowuje do zawodu. Studiowałam na Wydziale Przyrodniczym. Żaden z wykładowców nie pozwolił sobie na bylejakość, a władze Wydziału rozumiały problemy studentów. We Wrocu jest inaczej. Nikt się tobą człowieku nie przejmuje, każdy ma cię głęboko... Może zajęlibyście się dziwną szkółką w Sobieszowie.? TZW Wyższą Szkołą Menedżerską? Ciekawych mają wykładowców, np. Jaskiernia i inni...To takie zaplecze dla dawnych kolesiów PZPR. Ani razu nie czytałam słowa krytyki na temat tej "szkoły". Ciekawe dlaczego? A może nikt nie wie, że taki twór istniej?
~:) 9-06-2011 23:15
niemiecka firma na Spółdzielczej 1500 netto i nie trzeba mieć magistra hehe
~Dar 10-06-2011 1:51
Panie Zawiła, powinien pan odejść od koryta, skoro zadajesz głupie pytanie, marnując pieniądze podatników. Skoro nie potrafisz się domyśleć dlaczego jest tak, a nie inaczej, to co ty tam robisz?
~~jg 10-06-2011 7:45
Zawiła jest już pół roku prezydentem Jelonki i nic do tej pory nie zrobił. Jak tak dalej pójdzie będzie masakra. Tylko gadanie, gadanie, gadanie
~jas 10-06-2011 8:49
Posumowaniem tematu jest główna reklama z portalu "Jelonki": Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa - "uczelnia z przyszłością" i właśnie o ten cudzysłów Panie Prezydencie chodzi.
~POkrzywdzona 11-06-2011 18:38
Bo bibliotekarz tylko gadać potrafi...robić nie... Kochani trzeba z miejscowymi POlityczniakami na wódeczkę latać to praca będzie. A co do tutejszych uczelni...wiecie dlaczego tutejszy absolwent pedagogiki nie dostanie pracy? Bo pierwszy z brzegu absolwent Uniwerku zjada go kompetencjami i wiedzą praktyczną na starcie... Poza tym szkoły nauczone tym ,że każdego absolwenta KK jako pedagoga nie utrzymały nawet pół roku u siebie nie zapraszają już nawet tutejszych absolwentów pedagogiki na rozmowy. CO TO ZA PEDAGOG KTÓRY NIE WIE CO TO KONSPEKT I NIE POTRAFI GO NAPISAĆ? Absolwent KK...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group