Wtorek, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 3305
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nie tylko młodzi szukali pracy na targach

Sobota, 29 października 2016, 11:27
Aktualizacja: Środa, 2 listopada 2016, 8:56
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Nie tylko młodzi szukali pracy na targach
Fot. Przemek Kaczałko
W piątek (28.10) w hali widowiskowo–sportowej przy ul. Złotniczej odbyły się Jesienne Targi Pracy organizowane przez Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Jeleniej Górze. Uczniowie ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych, a także mieszkańcy naszego miasta mieli okazję zapoznać się z ofertą przedsiębiorstw działających w regionie.

Czy podczas takich targów młodzież faktycznie może znaleźć pracę? - Myślę, że tak. Mamy pracodawców z wielu branż i jeśli młodzież ma sprecyzowane plany co chce robić w przyszłości, to nawet jeżeli nie znajdzie konkretnej oferty pracy, to młodzi wiedzą, że są tacy pracodawcy na rynku pracy, do których mogą się zgłosić w przyszłości – powiedziała Olga Jabłonko, dyrektorka Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Jeleniej Górze.

Ideą targów jest umożliwienie młodym ludziom oraz pozostałym mieszkańcom miasta, zapoznanie się z ofertą na rynku pracy oraz zdobycie doświadczenia podczas rozmowy z potencjalnym pracodawcą. - Zupełnie inaczej przechodzi się przez proces rekrutacyjny kiedy przychodzimy do firmy, przechodzimy przez kadry, a inaczej, gdy możemy porozmawiać bezpośrednio z szefem danej firmy – stwierdziła Olga Jabłonko.

Wśród zainteresowanych można było spotkać uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych, a także osoby, które ukończyły szkołę dzięki CEiPM OHP. Czego szukali? - Szukam dobrego zatrudnienia, chcę swoją przyszłość zaplanować jak najlepiej. Szczególnie zainteresował mnie Dr. Schneider, ale jest bardzo duży wybór – powiedział Kamil, który chciałby pracować na wózkach widłowych. - Mogę robić wszystko, co się da, byleby mieć pracę – dodał Adrian Szklarz, absolwent OHP w Jeleniej Górze.

Coraz częściej mówi się, że wraca rynek pracowników i to oni mogą przebierać w ofertach pracy.
- Każdy medal ma dwie strony. Z jednej strony jest to nadal rynek pracodawców, ale też i pracowników, którzy stają się coraz bardziej wymagający. Myślę, że z czasem dojdziemy do równowagi między pracownikami a pracodawcami i ten rynek się unormuje – dodała organizatorka targów, podczas których można było zapoznać się z ofertą ponad 20 wystawców.

- Takie targi są potrzebne, aby zakłady pracy mogły się spotkać z młodymi ludźmi, którzy poszukują swojego miejsca w życiu, w zawodzie – stwierdził wiceprezydent Jerzy Łużniak podkreślając na każdym kroku niskie bezrobocie w Jeleniej Górze, jednak czy to idzie w zgodzie z należytymi warunkami zatrudnienia (tylko część bezrobotnych jest zarejestrowana w Urzędzie Pracy, a wiele osób pracuje na umowach „śmieciowych”).

Zdaniem zastępcy prezydenta wcale tak nie jest. - Dzisiaj to już pracodawcy poszukują pracowników, a nie odwrotnie. To nie jest tak, że ludzie wyjechali. Dobrze, że młodzi ludzie pracują poza granicami Jeleniej Góry. Bardzo często wracają i mają większe doświadczenia – tak się dzieje na całym świecie. Jesteśmy nauczeni, że tu gdzie się urodziłem, zdobyłem wykształcenie – tu muszę pracować – mówił Jerzy Łużniak. - To kiedyś było tak, że pracowali na umowy „śmieciowe”, skończyły się już takie umowy. Przez to, że teraz jest rynek pracownika, to firmy podkupują sobie pracowników. Te umowy były potrzebne, kiedy nie było tylu miejsc pracy. To się skończyło i pracodawcy szanują pracowników – stwierdził zastępca Marcina Zawiły.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group