Środa, 29 czerwca
Imieniny: Piotra, Pawła
Czytających: 2025
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: – Nie palcie śmieci! – krzyczały dzieci

Czwartek, 15 listopada 2007, 13:51
Aktualizacja: 14:19
Autor: AGA
Jelenia Góra: – Nie palcie śmieci! – krzyczały dzieci
Fot. Agnieszka Gierus
W ramach obchodzonego w środę Dnia Czystego Powietrza, uczniowie klas IV–VI przygotowali w czwartkowe przedpołudnie barwny pochód, podczas którego przekonywali przechodniów, by nie godzili się na zatruwanie powietrza.

Przemaszerowali pod ryneczek przy ul. Różyckiego, a stamtąd do Carrefoura, rozdając ulotki informujące o skutkach palenia plastikowych butelek, starych mebli, styropianu itp. i skandując proekologiczne hasła – „Miasto zadymione – życie skrócone!”, „Paląc śmieci – zdrowie uleci!”, „Nie pal śmieci, bo czystym powietrzem chcą oddychać dzieci!”.

Przypominali przy tym, że podczas spalania śmieci do atmosfery emitowany jest trujący dym zawierający związki rakotwórcze (m.in. tlenek węgla i azotu, dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór, metale ciężkie). Nad bezpieczeństwem dzieci podczas marszu czuwała straż miejska.

– Palenie śmieci w piecach domowych nie dotyczy tylko ubogich wsi. W całym kraju, na osiedlach domków jednorodzinnych i w dzielnicach willowych są ludzie, którym trzeba wykrzyczeć „Nie trujcie!”. Musimy ludzi doinformować, nauczyć, a jak nie pomoże to i postraszyć prawnymi konsekwencjami łamania obowiązującego zakazu palenia śmieci, za które sąd grodzki może wymierzyć grzywnę w wysokości 5 tys. zł – apelowali organizatorzy.

Warto przypomnieć, że według raportu Komisji Europejskiej (2005r.) 28 tys. Polaków, co roku umiera z powodu zanieczyszczonego powietrza. Obliczono także, że czystość powietrza ma bezpośredni wpływ na naszą pracę i rozwój gospodarki. Średnio pół dnia absencji chorobowej przeciętnego Europejczyka wywołana jest złym stanem powietrza.

Dzień Czystego Powietrza jest elementem ogólnopolskiej kampanii „Nie trujcie!”, której celem jest doprowadzenie do przestrzegania w Polsce zakazu palenia śmieci.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group