Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 1860
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

– Nie palcie śmieci! – krzyczały dzieci

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 15 listopada 2007, 13:51
Aktualizacja: 14:19
Autor: AGA
Fot. Agnieszka Gierus
W ramach obchodzonego w środę Dnia Czystego Powietrza, uczniowie klas IV–VI przygotowali w czwartkowe przedpołudnie barwny pochód, podczas którego przekonywali przechodniów, by nie godzili się na zatruwanie powietrza.

Przemaszerowali pod ryneczek przy ul. Różyckiego, a stamtąd do Carrefoura, rozdając ulotki informujące o skutkach palenia plastikowych butelek, starych mebli, styropianu itp. i skandując proekologiczne hasła – „Miasto zadymione – życie skrócone!”, „Paląc śmieci – zdrowie uleci!”, „Nie pal śmieci, bo czystym powietrzem chcą oddychać dzieci!”.

Przypominali przy tym, że podczas spalania śmieci do atmosfery emitowany jest trujący dym zawierający związki rakotwórcze (m.in. tlenek węgla i azotu, dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór, metale ciężkie). Nad bezpieczeństwem dzieci podczas marszu czuwała straż miejska.

– Palenie śmieci w piecach domowych nie dotyczy tylko ubogich wsi. W całym kraju, na osiedlach domków jednorodzinnych i w dzielnicach willowych są ludzie, którym trzeba wykrzyczeć „Nie trujcie!”. Musimy ludzi doinformować, nauczyć, a jak nie pomoże to i postraszyć prawnymi konsekwencjami łamania obowiązującego zakazu palenia śmieci, za które sąd grodzki może wymierzyć grzywnę w wysokości 5 tys. zł – apelowali organizatorzy.

Warto przypomnieć, że według raportu Komisji Europejskiej (2005r.) 28 tys. Polaków, co roku umiera z powodu zanieczyszczonego powietrza. Obliczono także, że czystość powietrza ma bezpośredni wpływ na naszą pracę i rozwój gospodarki. Średnio pół dnia absencji chorobowej przeciętnego Europejczyka wywołana jest złym stanem powietrza.

Dzień Czystego Powietrza jest elementem ogólnopolskiej kampanii „Nie trujcie!”, której celem jest doprowadzenie do przestrzegania w Polsce zakazu palenia śmieci.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~xxx 15-11-2007 15:11
niech włodarze miasta przejdą w takim marszu i zamiast ulotek niech rozdają ludzią talony na węgiel wtedy nie będą palić śmieciami ciekawe skąd babcia która ma tak jak moja 800 zł emerytury ma kupić tonę węgla za 500 zł.Niech te pasibrzuchy z ratusza odpowiedzą na moje pytanie!!!
~emeryt 15-11-2007 19:55
Brawo dzieci!!!tak trzymać ,dobrze ,że ktoś chce ich uświadamiać i mówić o zagrożeniach.Może ,jak będą starsze to nie będą tego robiły .A tak na marginesie ,ja też jestem emerytem i mam małą emeryturę ,ale pale w piecu kaflowym tylko drewnem i mam ciepło .Na pewno taniej jest palić drewnem jak węglem ,kupuje go latem wtedy jest dużo tańsze. I staram się nie palić żadnymi plastikami ,kolorowymi gazetami ani gumami.To wynoszę do odpowiednich kubłów na śmieci.Jak by każdy z nas tak robił mielibyśmy o wiele zdrowsze i czystsze powietrze.
~vc 15-11-2007 22:13
Brawo emeryt- popieram, tylko już jest deficyt drewna , a w sepiternie w domu zimno, jak nie ma za co kupić węgla.
~jelinek 15-11-2007 22:28
Mój sąsiad przez okrągły rok pali jakieś śmiecie w piecu w domku jednorodzinnym, jak sądzę codziennie przygotowuje sobie ciepłą wodę a może i w ten sposób organizuje sobie codzienne życie przygotowując ciepły posiłek. Latem przy temperaturze otoczenia pow. 25 stopni jest nie do wytrzymania. Nie mogę otworzyć okna, cały dym wali do mieszkania. Taka sytuacja ma miejsce w części uzdrowiskowej miasta.Sądzę, że prawo to powiino zabraniać.
~Do"jelinek" 16-11-2007 4:07
Czysty rozsadek powinien tego zabraniac...
~fert 16-11-2007 9:36
Donoście na sąsiadów trucicieli !!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group