Niedziela, 3 marca
Imieniny: Maryny, Tycjana
Czytających: 9111
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Nie ma zgody na apartamentowce

Sobota, 6 października 2018, 7:14
Aktualizacja: Poniedziałek, 8 października 2018, 6:12
Autor: WAC
Szklarska Poręba: Nie ma zgody na apartamentowce
Fot. WAC
– Nie chcemy w naszej spokojnej i urokliwej okolicy apartamentowców, które jeśli powstaną zupełnie zaburzą jej charakter – mówią mieszkańcy części ulicy 11 Listopada w Szklarskiej Porębie Średniej protestujący przeciwko planom dewelopera z Poznania. – Wysoka zabudowa zasłoni nam widok na nasze góry i będziemy się czuli jak za więziennym murem – dodają.

Inicjatorem protestu jest Józef Umpirowicz, właściciel obiektu z pokojami gościnnymi, położonego naprzeciwko działki, na której miałyby stanąć sporne apartamentowce.

- Gdy dowiedziałem się od sąsiada o planach spółki z Poznania, która zamierza wybudować w pobliżu mojego domu kilka budynków o wysokości dochodzącej do 14,5 metra wywołało to moje poruszenie i sprzeciw mówi
Józef Umpirowicz. - Podobnie myślą inni właściciele budynków i obiektów noclegowych w okolicy, dlatego zwróciliśmy się do naszego Urzędu Miasta z prośbą o wsparcie. Pod pismem w tej sprawie podpisało się kilkanaście osób. Pragnę dodać, że plany inwestycyjne dewelopera stoją w sprzeczności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który nie dopuszcza takiego budownictwa wielorodzinnego na tym terenie. Według oznaczeń, na tym obszarze miasta mogą powstać jedynie budynki mieszkalno-pensjonatowe i jednorodzinne. Miasto Szklarska Poręba zostało wpisane do rejestru zabytków, dlatego jesteśmy zszokowani postępowaniem konserwatora zabytków w Jeleniej Górze, który pozytywnie zaakceptował plan budowy, który diametralnie niszczy nam piękny, historyczny krajobraz - podkreśla.

Jak już wspomniano, w swoim sprzeciwie mieszkańcy są wspierani przez Urząd Miejski w Szklarskiej Porębie. Już na etapie postępowania w sprawie udzielenia pozwolenia na budowę prowadzonego przez Starostwo Powiatowe zgłaszał on swoje uwagi. Mimo to inwestor z Poznania uzyskał w/w decyzję. Magistrat oraz dwóch właścicieli gruntów zaskarżyło ją do Wojewody Dolnośląskiego. Obecnie trwa rozpatrywanie tej skargi. Jak dowiedzieliśmy się w magistracie, lokalny samorząd wyrażając swój sprzeciw wskazywał, że starostwo w procesie wydawania decyzji o warunkach zabudowy wadliwie zinterpretowało zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Jak utrzymuje Helena Gawron - dyrektor Wydziału Architektury, Budownictwa i Gospodarki Przestrzennej Starostwa rozbieżne opinie pomiędzy instytucją samorządu powiatowego, a magistratem z miasta pod Szrenicą wynikają jej zdaniem z mało precyzyjnych zapisów planu, które w tym przypadku nie można interpretować na niekorzyść inwestora.

– Dodatkowo wedle naszej wiedzy, burmistrz Szklarskiej Poręby wydał dla podobnej budowy w tym obszarze pozytywną opinię – mówi H. Gawron. - Dlatego uważam, że korzystnie jest, że tą sprawą zajmą się prawnicy wojewody.

Z opinią protestujących nie zgadza się inwestor budowy budynków przy ul 11 Listopada.

- Nasz projekt charakteryzuje się typową górską zabudową z licznymi elementami zieleni, w postaci tarasów zielonych i zagospodarowaniem terenu wokół budynków – mówi członek zarządu Apartamenty Bawaria sp. z o.o. Sławomir Drapiński. - Projekt architektoniczny ma oddawać górski klimat i być ciekawym miejscem na mapie rozwijającej się Szklarskiej Poręby. Budynki są przestronne z drewnianymi i kamiennymi elementami wykończenia. Ukształtowanie terenu i wkomponowane budynki pozwalają na swobodną obserwację otoczenia i cieszenia się widokiem gór. Inwestycja spełnia wszystkie wymagania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w tym związane z wysokością, wielkości budynków i wskaźnikiem zabudowy. Starostwo Powiatowe wydało pozytywną decyzję o pozwoleniu na budowę zezwalając na realizację przedłożonego projektu. Co więcej, budynki zostały skonsultowane i zaakceptowane przez Dolnośląskiego Konserwatora Zabytków, który jest właściwym organem decyzyjnym dla określenia układu urbanistycznego  w obszarze Szklarskiej Poręby.

Twoja reakcja na artykuł?

8
12%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
3%
Nudzi
0
0%
Smuci
46
69%
Złości
11
16%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (27)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wjechałeś kiedykolwiek w dziurę w ulicy, a później musiałeś coś naprawiać u mechanika?

Oddanych
głosów
106
Tak
75%
Nie
15%
Było blisko...
9%
 
Głos ulicy
Wielka dziura – wjechałem w nią 2 razy
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
UB i SB w wersji cyfrowej
 
Inne wydarzenia
Przekroczył granice, skandal w Dubaju!
 
Kultura
Ponad Chmurami w Sobieszowie
 
Turystyka
Perełka odzyskuje blask – hotel Sanssouci w Karpaczu
 
Kultura
Sanie rogate – wczoraj i dziś
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group