Piątek, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 8479
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nie ma ryb w jeleniogórskich wodach?

Czwartek, 7 maja 2015, 7:59
Aktualizacja: 8:01
Autor: Mea
Jelenia Góra: Nie ma ryb w jeleniogórskich wodach?
Fot. PZW
– Płacimy dużo za kartę wędkarską, a w jeleniogórskich zbiornikach jest mało ryb – napisał wędkarz do redakcji. – Przez ostatnie trzy lata na zarybianie zbiornika w Wojanowie wydaliśmy 94 tys. zł – mówił Józef Goszczycki, dyrektor Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Jeleniej Górze.

Czytelnik twierdzi, że zapłacił za kartę 239 zł, a nie ma w Jeleniej Górze gdzie wędkować. - Po melioracjach w Bobrze ryb jak na lekarstwo. Ponadto Bóbr, poza niewielkimi odcinkami starorzecza jest wodą górską, a więc można łowić jedynie na przynętę sztuczną. Wprowadzono też zakaz zabierania złowionych lipieni. W tym sezonie na tzw. żwirowni w Wojanowie wszyscy siedzą mocząc kije i nie mogą złowić żadnej ryby. Kilka dni temu jeden z kolegów przywiózł sonar. Okazało się, że od cypla, aż do jego połowy zbiornika namierzył jedynie… dwie ryby. PZW zbyt rzadko zarybia ten zbiornik, najczęściej przed zawodami. Problemem są też kłusownicy, którzy sieciami wybierają ryby – pisał wędkarz.

Józef Goszczycki mówił, że w 2014 r. zbiornik w Wojanowie został zarybiony dwuletnimi karpiami o łącznej wadze ponad 700 kg, dwuletnim pstrągiem tęczowym o wadze łącznej 500 kg oraz węgorzami o łącznej wadze ponad 2 kg. W 2013 r. zarybiano amurami, jaziami, karasiami złocistymi, karpiami, linami oraz pstrągiem tęczowym. W 2012 r. zarybiano amurami, karasiami srebrzystymi, karpiami, linami, płotkami, pstrągami tęczowymi i potokowymi, szczupakami oraz węgorzami.

- Doświadczeni wędkarze nie zgłaszają nam problemów z brakiem ryb. Przed zawodami w Wojanowie zbiornik jest zarybiany pstrągiem tęczowym, ale ryby złowione przez zawodników są wypuszczane z powrotem do zbiornika. Inne zarybienia są prowadzone na jesień – powiedział Józef Goszczycki.

Również rzeka Bóbr jest zarybiana. W 2014 r. wypuszczono do tej rzeki 24 kg tarlaka pstrąga potokowego. W 2013 r. wypuszczono brzany (narybek), pstrągi potokowe (wylęg żerujący i narybek letni) oraz świnki (narybek letni). W 2012 r. zarybiono rzekę brzanami, pstrągiem potokowym (wylęg żerujący i dwulatki) oraz świnką.

- Liczna grupa kormoranów w 2006 i 2007 r. wyłapała lipienie w rzece Bóbr m.in. w Jeleniej Górze, dlatego obowiązuje zakaz zabierania lipienia, jeśli się go złowi. Należy go wypuścić z powrotem do rzeki – wyjaśniał Józef Goszczycki.

- Problemem są kłusownicy. Tylko w sobotę i niedzielę (2-3.05) komendant jeleniogórskiego posterunku Państwowej Straży Rybackiej wyłowił na zbiorniku w Pilchowicach dwie sieci – dodał.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group