Czwartek, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 7157
Zalogowanych: 22
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nie chcą tirów w Janowicach

Wiadomości: JANOWICE WIELKIE
Niedziela, 17 stycznia 2010, 8:10
Aktualizacja: Poniedziałek, 18 stycznia 2010, 8:08
Autor: Ania
Fot. Ania
Ciężarówki, których tonaż przewyższa 16 ton, nie mogą jeździć przez Karpniki w stronę Łomnicy i Wojanowa. Tymczasem mają ich dosyć mieszkańcy Janowic Wielkich, przez które kolosy przemieszczają się objazdem.

O tej sprawie poinformował nas Piotr Nacewicz, mieszkaniec Janowic Wielkich – Nie rozumiem, dlaczego ograniczono przejazd samochodom ciężarowym w Karpnikach, a pozwolono im jeździć przez naszą miejscowość. Drogi tutaj są wąskie i nieprzystosowane do ruchu tak ciężkich pojazdów. Natomiast obok drogi jest stuletnia aleja jarząba szwedzkiego, unikatowa na skalę europejską – mówi pan Piotr.

Mieszkańcy podkreślają także fakt, że drogi te są atrakcyjne zwłaszcza dla rowerzystów, którzy od lat jeżdżą przez Janowice Wielkie. Ze względu na walory przyrodnicze Rudawskiego Parku Krajobrazowego, chętnie wybierają się na wycieczki. Teraz jednak straciły one urok, bo co kilka minut na ulicach pojawiają się ogromne samochody ciężarowe. Większość kierowców samochodów osobowych ustępuje im i czeka aż przejadą: droga jest za wąska.

Problem polega jednak na tym, że samochody ciężarowe muszą wyjechać z powiatu jeleniogórskiego i nie można im zamknąć wszystkich jezdni, choć po większości dróg na naszym terenie nie mogą jeździć aż tak ciężkie pojazdy. Starosta jeleniogórski uznał jednak, że najważniejsza jest ochrona Alei Lipowej oraz Doliny Pałaców i Ogrodów na terenie Gminy Mysłakowice.

– W Karpnikach są zbyt wąskie drogi i dużo miejsc chronionych, dlatego też nie mogą przez tę miejscowość jeździć samochody ciężarowe powyżej dwunastu ton. Muszą się one jednak wydostać z tej miejscowości, dlatego też nie postawiliśmy zakazu wjazdu do Janowic Wielkich – mówi Jacek Włodyga.

Piotr Nacewicz zwrócił także uwagę na to, że od strony Karpnik ograniczenia dla samochodów ciężarowych nie ma, a od strony Ciechanowic jest. – Samochody wyjeżdżając z Karpnik są cięższe, ponieważ wywożą urobek. Natomiast wjeżdżając do Janowic Wielkich są lżejsze, bo puste – mówi Jacek Włodyga.

W najbliższym czasie na terenie Karpnik i Janowic Wielkich można się spodziewać wzmożonych kontroli drogowych. Ich celem będzie sprawdzenie, czy kierowcy samochodów ciężarowych przestrzegają przepisów ruchu drogowego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (38) Dodaj komentarz

~kk 17-01-2010 8:36
~mieszkanieccc 17-01-2010 8:50
Mieszkancy w tamtym tygodniu poprosili Inspekcje Transportu Drogowego aby w okolicach Janowic i Trzcińska czesto przeprowadzac kilku godzinne kontrole!Wtedy zmniejszy sie ilosc pojazdow ktore beda jechaly w strone Janowic!
~Adam420 17-01-2010 10:23
Czytam tą ciągłą przepychanke i mam taka myśl Moze niech każdy z mieszkanców dziennie po jednym kamieniu wyniesie np. do Radomierza a dalej to juz ciężarówki zabiora to dalej. Chciałbym uświadomic ludzi ze jazda cięzarówka po takich drogach do przyjemnosci nie należy i kierowcy nie robią tego dla frajdy ale w JAKIS sposób trzeba tam dojechac.
~skala 17-01-2010 10:44
w janowicach trzeba tez kontroli cywilnych po tak zwanemu tajniacku zeby to zobaczyc na wlasne oczy a nie ze przyjada radjowozy oficjalnie i beda czekaly to nic nie da juz nie raz te ciezarowki uniknely kontroli czekajac kolo przezdu gdyz zostaly poinformowane o kontroli na radomiezu przez sibi i czekaly kolo szlabanow w janowicach wielkich takie sa realja
~znawca tematu 17-01-2010 11:05
niech jezdza ALE,tonaz musi sie zgadzac a te samochody maja ponad 20 ton, kontrolowac,kontrolowac i jeszcze raz kontrolowac,tam sa jakies uklady i dlatego nikt nie reaguje na prosby mieszkancow ,tez to SKONTROLOWAC
~do 17-01-2010 11:11
skala,masz racje a do tego kierowcy nic sobie z tego nie robia mandaty daja szefowi on placi i jest ok,a moze walic mandaty + PUNKTY karne a jak wiadomo 21 pkt szybko mozna zlapac,zabrac prawo jazdy,powtorny egzamin i kierowcy przestana tam pracowac
~abc 17-01-2010 11:26
Eee.. ta , W Janowicach nawet krowy chodzą po ulicach i to większość krzyżackich, jeszcze trochę to ksiądz będzie odprawiał mszę po krzyżacku:-((((((((
~ 17-01-2010 11:33
Stan dróg w JWlk jest coraz gorszy i dziwnym trafem pogorszył się jak zaczęły jeździć tiry, kiedyś kruszywa woziło się pkp a teraz jeżdzą przeładowane tiry i psują tylko drogi;]
~AdamW 17-01-2010 11:46
Może po prostu poprzenosić wszystkie złoża w pobliże autostrad i będzie spokój.
~cello 17-01-2010 12:00
tak tak.Chroncie lipy w Karpnikach,palace,ktore sa daleko od drogi,a na waskiej kretej,gorskiej drodze bez mozliwosci wyminiecia sie z kolosem beda ginac ludzie.Jezdze tamtedy do pracy.Nie mam nic do kierowcow ciezkich samochodow .Oni pracuja.Mam pytanie// /////Czy odpwiedziano sobie na poczatku dzialalnosci w jaki bezpieczny dla wszystkich sposob wywieziemy urobek z tej miejscowosci///TO JEST URZEDNICZE MYSLENIE.
~do postu z godz 11:11 17-01-2010 12:16
a moze ty bys zrobil prawo jazdy albo dopiero zrobiles to mozesz zebrac 21 pkt.ja moge zebrac 24pkt.wiec sie nie wypowiadaj o mandatach i zabieraniu prawa jazdy skoro na ten temat wiesz bardzo malo
~Proszek 17-01-2010 12:19
Dawniej urobek kopalni transportowano głównie koleją, teraz budują drogi i przeładunki są czasochłonne i kosztowne dlatego pchają wszystko samochodami, jak porobią drogi główne, to wtedy zabiorą się za remonty lokalnych, u mnie w okolicach Rębiszowa wszystko się trzesie bo z jednej strony pociągi a z drugiej ciężarówki pod których kołami asfalt się rozsypuje, a jak sołtys prosi kopalnie o 200 ton tłucznia na poprawę wewnątrzwiejskich dróżek to nie ma mowy trzeba kupić i zapłacić za transport. To dlatego tak wielu mieszkańców trudni się produkcją tzw. gwiazdek z gwoździ które wysypujemy tuż przed wjazdem do kopalni. Wam mieszkańcy Janowic radzę zrobić podobie.
rymcycymcy 17-01-2010 12:45
Tiry dają też pracę ...przynajmniej niektórym paniom ;) ...nie zapominajmy o nich !
~Tomy M. 17-01-2010 12:46
"MUSZĄ SIĘ WYDOSTAĆ" co to za radosna interpretacja?!. Jeżeli kopalnia się jak dochodowa to niech właściciel wraz z władzami zbuduje drogę do niej! Prawda jest taka że cierpi cała wioska, a zarabia tylko jeden cwaniak.Dość cwaniactwa, gmina przy takich inwestycjach powinna negocjować warunki funkcjonowania takiej kopalni, np. wymóc na właścicielu zobowiązanie do: zatrudnienia mieszkańców gminy w ilości ... na warunkach nie gorszych niż np. 80% średniej krajowej w przemyśle wydobywczym. Inwestycji w infrastrukturę gminy która ucierpi na tej inwestycji itd. itp. Obecnie kopalnia ta i jej zasady funkcjonowania przypominają Amerykę Łacińską czy Indonezję z ich rabunkowymi eksploatacjami złóż.
~propozycja 17-01-2010 12:51
można zrobić wąskotorówkę do janowic, byłaby nawet atrakcja nawet po wygaśnieciu kopalni w 2045 - póki co czekajmy aż pod kołami tira zostanie rozjechanych paru rowerzystów i pójdzie fama w świat, że tu się nie da jeździć rowerem
~trzy_ha 17-01-2010 13:23
Co ludzie dadzą wam kontrole jak tirowcy mają cb a tak w ogóle to oni jeżdżą po 6 bo zazwyczaj kontrole policyjne zjawiają się w Janowicach po 7 a to już po jabłkach bo oni dawno są już daleko. Zamontowali te beznadziejne zwężenie na moście a tiry jak jeździły tak jeżdżą. Tylko na tym moście się niebezpieczniej zrobiło bo jak się jedzie od strony szlabanów to nie widać czy jedzie auto z naprzeciwka czy nie a to ono ma pierwszeństwo. NORMALNIE POLSKA PARANOJA NA DROGACH!!!!!
~wala 17-01-2010 14:47
Super sprawa gmina Mysłakowice ma podatki z racji działalności kopalni, a w sąsiedniej gminie niszczone są drogi. Sprawiedliwość lokalna nie ma co. Brawo pan starosta.
~cello 17-01-2010 15:17
Do Tomy M . TO JEST WLASCIWE I NORMALNE, tylko nie w tym kraju. Moze za 50 lat. Przeciez POSADKI sa TAKIE CIEPLUTKIE, a jeszcze jak sie cos MA to jak postawic MISIOWI veto .COZ MY ROBACZKI/////////
dolnoślązak 17-01-2010 15:23
DOLNOŚLĄZAK. Jest to problem nie tylko mieszkańców Janowic i Karpnik, ale całej Kotliny Jeleniogórskiej.Warto przea...lizować ponownie całą dokumentację urzędniczo-samorządową, na podstawie której wydano koncesję pomimo protestów Karpniczan. Warto zaznajomić się z decyzją ex-wojewody dolnośląskiego, który na 2 tygodnie przed jego odwołaniem wydał kuriozalne rozporządzenie. Ciekawe jakimi argumentami posłużyła się Kopalnia, skłaniając ex-wojewodę do wydania takiego rozporządzenia. Ciekawe, gdzie był zabytkowy-urzędniko-konserwator, który z takim zapałem chroni walory kulturowe i krajobrazowe naszego regionu. Gdzie był szef Rudawskiego Parku Krajobrazowego. W jakim RAJU był szef KPN, któremy nagle stała się obojętna otulina Parku. A przy okazji cieplutkie pozdrowienia dla Wójta, "aby do emerytury",Gminy Mysłakowice. Jeszce tylko 37 lat i pokopalniana dziura przekształcona zostanie w KOLOROWE JEZIORKA2.
~Grześ 17-01-2010 15:34
Cala ta pisanina na temat tirów jest funta klaków warta. Problemem jest kopalnia i cwaniactwo jej szefów. Prawo powinno być prawem. Przestrzeganie tonażu na drogach to przestrzeganie prawa. Jeżeli przed wielu laty wybudowano drogę dla aut max 6 tonowych (dawne wywrotki Jelcz) a teraz jeżdżą 40 tonowe to nie przestrzega się prawa. Bo cud wzmocnienia drogi, mostów i poboczy sam z siebie nie nastąpil. Co najwyżej sprzedajny urzędnik "poprawil" klasyfikację drogi. Zapewne da się to udowodnić. Tylko że mieszkańcy Karpnik, Wojanowa i Janowic musicie to zrobić. Musicie za wszelka cenę udowodnić kopalni dzialanie na waszą niekorzyść. Bo inaczej niedlugo lobby kopalniane nie da wam żyć. Na pewno nie chcieliście w najgorszych snach takiej postaci kapitalizmu w "Dolinie palaców i ogrodów" A teraz ją macie. A dla innych przestroga - przyglądajcie się i uczcie. W każdej chwili podobnie może być u was. Urzędnicy was nie obronią. Oni pomogą temu kto placi.
piotr3 17-01-2010 15:46
w 1989 r. powstał Rudawski Park Krajobrazowy, wg encyklopedii w takich parkach nie powinno być inwestycji przemysłowych. inwestycja powstała i zaczął się kłopot. Ciężarówki przez Łomnicę Wojanów nie mogą jeździć a przez Janowice Wlk. mogą. Czy my jesteśmy gorsi???Mamy tylko spaliny, hałas i niebezpieczeństwo. Kto naważył piwa niech teraz je wypije.
piotr3 17-01-2010 15:55
w 1989 r. powstał Rudawski Park Krajobrazowy, wg encyklopedii w takich parkach nie powinno być inwestycji przemysłowych. inwestycja powstała i zaczął się kłopot. Ciężarówki przez Łomnicę Wojanów nie mogą jeździć a przez Janowice Wlk. mogą. Czy my jesteśmy gorsi???Mamy tylko spaliny, hałas i niebezpieczeństwo. Kto naważył piwa niech teraz je wypije.
~eMKa 17-01-2010 16:23
A gdzie Wójt i gminni urżedni, że zezwalają na to.
~ 17-01-2010 16:54
DOLNOŚLĄZAK. Czy przed podjęciem decyzji o uruchomieniu kopalni, Starosta wydał jakąś opinię w tej sprawie? Czy przed podjęciem decyzji o uruchomieniu kopalni "zabytkowy konserwator" Kapałczyński wydał jakąś opinię? Czy ewentualny brak tych opinii to uchybienia formalno-prawne, które mogą skutkować wstrzymaniem wydobycia ? Uprzednio Wojewoda uchylił decyzję Starosty, zarzucając jemu takie uchybienia. Do~Grześ. Mieszkańcy Karpnik, Janowic, Wojanowa, Łomnicy nie poradzą sobie z problemem. To nie jest sprawa do załatwienia na szczeblu dwóch Gmin /Janowice, Mysłakowice/. Zresztą Karpniczanie w 2007 roku DARLI SIĘ - WRZESZCZELI. ICH "wieśniackie mordy" im się nie zamykały. Niestety ich krzyk, desperacja i rozpacz na wszelkiej maści urzędniko-samorządowcach nie zrobiły żadnego wrażenia. Spływały równym strumieniem, niczym woda w toalecie. Moment był bardzo niekorzystny gdyż po przegranych przez PiS wyborach jedni urzędnicy odchodzili i na do widzenia następcom pozostawili bombę z opóźnionym zapłonemi. Nowe krawato-kołnierzyki jak dorwali się do władzy, zanim okrzepli, zajęli się sami sobą i nie zorientowali się, że w ciągu 2 tygodni decyzje ich poprzedników się uprawomocniły. To było największe świństwo wyrządzone społeczności Kotliny Jeleniogórskiej . Zbliżają się nowe wybory. Warto zacząć sprzątać.
~siepp 17-01-2010 16:54
CBA powinno sie tym zainteresowac, a napewno jest czym. Cwaniaki z kopalni nie wszedzie siegaja swoim lapkami. Potrzeba czasu.
~DOLNOŚLĄZAK 17-01-2010 16:58
do~eMKa. Wójt i gminni urzędnicy- w tej sprawie - też umoczyli swoje paluchy.
~Maślana 17-01-2010 17:16
Jak najwięcej tych kolosów pus...ć do Janowic . Te maszyny są piękne.
tom_ 17-01-2010 18:27
Podobno kiedyś w Janowicach działał taki polityk, który co setnego tira rekwirował i przeznaczał dla mieszkańców i wszyscy byli zadowoleni.
~turysta 17-01-2010 19:22
To jest polska rzeczywistość. Umiemy skrytykować innych, że dewastują przyrodę,niszczą drogi, ale nie widzimy takich działań na swoim terenie. Takie są u nas władze. Obiecują w trakcie kampanii wyborczej, że będą dbać o środowisko. Kiedy osiągną swój cel, liczy się tylko kasa, jak najwięcej dla siebie. Nie liczą się potrzeby wyborców. Liczy się chwila, jak najwięcej zagrabić dla siebie.kiedy jest okazja. O skutki, niech martwią się inni. Jestem ciekawy, gdzie są ekolodzy? Czy Rudawski Park Krajobrazowy jest skazany na zagładę? Czy do Kotliny Jeleniogórskiej już nie ma po co się wybierać? Ekolodzy!-uratowaliście Dolinę Rospudy. Mam nadzieję, że uratujecie Rudawski Park.
~Maślana 17-01-2010 20:09
bez tych " tirów" Janowice są niejakie.
~edi 65 17-01-2010 20:29
Ciekawe jak na tak wąskiej i zniszczonej drodze mogą jeździć ciężkie TIRY. Ciekawe co na to policja i inspekcja transportu drogowego? Ciekawe jak by się tym zajęła telewizja centralna czy lokalni włodarze i właściciele kopalni byli by tacy szczęśliwi i spokojni jak są dziś.
~cello 17-01-2010 21:18
O popatrz , popatrz///Racje ma Dolnoslazak .Karpniczanie , to tylko 37 latek i macie raj na ziemi KOLOROWE JEZIORKA. Ja juz pedze szykowac ROWEREK WODNY/////// Przepraszam,ale to jest SMIECH PRZEZ LZY.Prawda jest koszmarna panie wojcie GMINY MYSLAKOWICE i wszyscy odpowiedzialni w tej sprawie.
~kierowca bombowca 17-01-2010 21:34
zamkńąć, zabronić zakazać,nie pozwolić, wysłać służby policje ,ITS ,celników, straż pozarną ,US,sanepid, weterynarza,leśniczego i znajomego-I będzie spokój. A i tego przewożnika pogonić co ludzi w Janowicach wozi aby na przystanku stawał a nie gdzie mu pasuje jak porządek ma być
~~`tess 17-01-2010 23:57
kierowco bombowca -- zapomniales o snajperze_------.
~~~ąs~~ 18-01-2010 13:24
~ ~~A JA PROPONUJE JESZCZE BABE --JAGE NA MIOTLE Z PORZADNYM HARPUNEM I OBY TRAFILA SIE NAJBARDZIEJ WLASCIWA OSOBA .~~~~POZDRAWIAM ----MALY SAMOCHODZIK.....
~kasper 19-01-2010 10:41
Janowice Janowice zimne piwo i dziewice i te skorumpowane władze będzie lepiej jak ja sobie w łapkę wsadzę.Mamy rządy w naszych rękach i głosujmy nie na tych co obiecują ale na tych co potrafią coś zrobić.Ten wasz nowy pseudo stadion to śmiech na sali.Brawo władze za ten poroniony wynalazek a na drogi to tylko nas...ć.Macie alejkę z pięknymi drzewami ciekawe kto i kiedy je posadził bo za naszych czasów to tylko ruiny zostaną dla pokoleń.I dobrze może młodzi będą mieli pracę.
~to nie tak 25-01-2010 13:26
Kilka aut tygodnowo a tak wielka afera, drzewa ,aleje, zamki -to tylko pretekst. Pare lat temu była zwirownia w Wojanowie , 300 aut na dobe , zamki nadal pozostały, drzewa rosną. Pmyśl kto zapłaci podatek, a może Starosta odda swoje wynagrodzenie ?
~ 2-08-2010 20:35
nonsens......

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group