Czwartek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 6712
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nie bójcie się oddawać szpik!

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 11 października 2011, 8:40
Aktualizacja: 8:41
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
Dorota Dera, przedstawicielka Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku przeprowadziła wczoraj wykład na temat pobierania szpiku kostnego, w III Liceum Ogólnokształcącym im. Jędrzeja Śniadeckiego.

Bożena Fijałkowska, pedagog prowadząca wolontariat w szkole, podczas jednego ze spotkań z uczniami zaproponowała wraz z samorządem temat transplantacji szpiku. W ubiegłym roku z powodzeniem została przeprowadzona akcja wśród uczniów, polegająca na podpisaniu zgody wykorzystania w razie wypadku narządów dla osób potrzebujących.

Paweł Paniecki nauczyciel języka angielskiego i opiekun samorządu szkolnego uzyskał legitymacje dla osób, które wyraziły chęć bycia ewentualnym dawcą narządów. Znaczek czerwonego puzzla z Fundacji Dawców Komórek Macierzystych przyczepiony na piersi oznacza, że jest się osobą, która zadeklarowała oddanie narządów w razie wypadku.

– W tym roku wykładem Doroty Dery rozpoczęliśmy akcję uświadamiania nie tylko uczniom, ale również mieszkańcom naszego miasta, jak łatwo jest uratować komuś życie poprzez bycie dawcą szpiku. Jeśli zgłosi się dużo chętnych wkrótce przyjadą specjaliści, którzy będą mogli pobrać krew do badań, aby wyłonić osoby mogące być dawcami szpiku. Bardzo dużo mówi się o krwiodawstwie, nawet u nas w szkole organizowane są zbiórki krwi, jednak niewiele ludzi jest świadomych ważności dzielenia się szpikiem, a przecież w prosty sposób można uratować komuś życie – powiedziała Bożena Fijałkowska, pedagog z III L.O. w Jeleniej Górze.

Dawcą szpiku może być osoba, która ukończyła 18 lat, a jest nie starsza niż 55 lat i nie przechodziła chorób nowotworowych, a także nie jest nosicielką wirusa HIV, czy żółtaczki. Akcja skierowana jest głównie do uczniów klas trzecich, którzy osiągnęli już pełnoletność.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~Henijo 11-10-2011 9:50
19 listopada w Ratuszu,odbędzie się Dzień Dawców Szpiku. Już dziś zapraszam wszystkich chętnych.Szczegóły wkrótce na plakatach i ulotkach.
~Niggers 11-10-2011 11:28
No nie wiem, słyszałem że przez pobranie szpiku można uszkodzić rdzeń a wtedy wózek ! ! Ja rozumiem ratować komuś życie, zdrowie ale o konsekwencjach nikt tu nie pisze. Może się mylę, chce to wiedzieć.
~GAPA 11-10-2011 12:05
Gratuluje wyborcom PO zagłosowali na rosnące bezrobocie, fatalną służbę zdrowia, zwiększenie podatków i Vat-u, fatalnymi drogami i PKP - gratuluje tym niedouczonym wykształciuchom
~pedagog 3 LO 11-10-2011 13:24
Zaszło kilka pomyłek. Pierwsza w nazwisku opiekuna samorządu szkolnego. Jest nim Pan Konrad Pajewski - nauczyciel j. niemieckiego. Druga to, że puzel jest symbolem dobrowolnego oddania szpiku kostnego, a nie oddania własnych organów w razie śmierci. Zostanie dawca organów umożliwia posiadanie legitymacji z dobrowolnym oświadczeniem dawcy organów. Natomiast dla Niggersa informacja: POBRANIE SZPIKU KOSTNEGO NA PEWNO NIE ZAGRAŻA ŻYCIU I ZDROWIU DAWCY. Proponuje pojawić się na spotkaniu 19. 10., o którym pisze Henijo, a poza tym zajrzeć na upoważnione strony internetowe.
~Scolina 11-10-2011 14:43
do '' Niggers "- szpik pobierany jest z talerza biodrowego, a nie z kręgosłupa,co wynika z Twojej wypowiedzi.Pozdrawiam.
~Henijo 12-10-2011 0:01
~GAPA -spamuje polityką-i co pewnie tak śmiesznie pisać nie na temat??? ~Niggers- Kręgosłup nijak się do tego nie ma,poszukaj w necie!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group