Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 5845
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Nie będzie nas, będzie las

Wtorek, 28 października 2008, 7:53
Aktualizacja: 16:28
Autor: Ania
JELENIA GÓRA: Nie będzie nas, będzie las
Fot. Ania
Leśny Bank Genów Kostrzyca otworzył w minionym tygodniu swoje drzwi przed zainteresowanymi naturą i zielonymi płucami naszego regionu. Edukacja to podstawa, aby i ludziom, i lasom żyło się dobrze. I aby tytułowe powiedzenie miało rację bytu w przyszłości.

Dni otwarte LBK były związane z Europejskim Tygodniem Leśnym, który organizowany jest przez Lasy Państwowe. W tym roku obchody odbywały się pod hasłem „Las Czeka na Was”.
– To okazja do przybliżenia wszystkim zainteresowanym roli lasu, potrzeby jego ochrony i przybliżenie pracy leśników – mówi Joanna Borowy specjalista ds. informacji naukowo-badawczej i ekoedukacji.

– Jest do okazja do przybliżenia dzieciom, czym się zajmujemy jako leśnicy oraz ogólnej wiedzy o lesie – mówi Marek Rybak leśniczy, szkółkarz w Nadleśnictwie Śnieżka. – Przyjmowaliśmy codziennie po pięć lub sześć grup uczniów podstawówek. Na Lasach Państwowych poniekąd spoczywa obowiązek edukacji społeczeństwa. Przybliżaną wiedzę staramy się dostosować do poziomu dzieci. Niektóre z nich mają informacje, które nazwałbym nawet specjalistycznymi, inni musza się jeszcze wiele nauczyć.

– To okazja do przybliżenia dzieciom ze szkół podstawowych roli lasu i potrzeby jego ochrony– mówi Joanna Borowy specjalista ds. edukacji ekologicznej w Leśnym Banku Genów Kostrzyca.
– Jest do okazja również do przekazania dzieciom, czym się zajmujemy jako leśnicy– mówi Marek Rybak kierownik szkółki kontenerowej w Nadleśnictwie Śnieżka. – Przyjmowaliśmy codziennie po pięć lub siedem grup uczniów ze szkół podstawowych. Na Lasach Państwowych spoczywa również obowiązek edukacji przyrodniczo-leśnej społeczeństwa.

Na nauczycieli i uczniów, którzy przyjechali do banku genów, czekał specjalnie przygotowany program. Słuchano wykładu dotyczącego ogólnej wiedzy o lesie. Podczas zajęć praktycznych przyrodnicy pokazywali urządzenia, jakie są wykorzystywane w ich pracy i tłumaczyli, do czego służą. Młodzi ludzie zwiedzali też szkółkę kontenerową.

– Szeroko edukujemy w zagadnieniach dotyczących gospodarki leśnej. Przyjeżdżają do nas co roku grupy z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz z technikum z Czech. Zdarzają się także osoby prywatne, które interesują się tym środowiskiem. Istotną rolę spełniają także ścieżki edukacyjne na terenie Arboretum LBG, przy których rozmieszczone są tablice edukacyjne informujące o różnych funkcjach lasu – mówi Jerzy Jaworski, specjalista ds. organizacji zbiorów i tworzenia zasobów.

– Podczas obchodów Europejskiego Tygodnia Lasu staramy się także wpłynąć na świadomość i aktywne działanie dzieci. Dajemy im dębyi, a nadleśnictwo świerk , które powinny zasadzić w wybranym miejscu i zadbać o to, żeby drzewo stało się dorodnym okazem. Proponujemy, żeby uczniowie zsadzili drzewko na terenie szkoły, w ten sposób mogą zapoczątkować akcję, która będzie trwała nawet kilkanaście lat.

Dzięki takim akcjom jak Europejskie dni Lasu najmłodsi zrozumieją, że las to nasze wspólne dobro, o które powinniśmy bezwzględnie dbać, albo przynajmniej starać się nie niszczyć tego, co nam ofiaruje.

Organizatorzy akcji zwrócili uwagę, że w dalszym ciągu zaśmiecamy lasy, traktując je jako darmowe wysypiska śmieci – Poziom świadomości ludzi jest nieco większy, pojawia się też coraz więcej punktów odbioru zużytych sprzętów, niektóre firmy przyjmują także stare akumulatory i zniszczone opony, ale mimo to w dalszym ciągu znajdujemy śmieci w lesie. Ostatnio zlikwidowaliśmy jedno z dzikich wysypisk, postawiliśmy słupek z zakazem wyrzucania śmieci. Jednak po paru dniach pojawiły się kolejne. Czasem odnosimy jednak sukces, bo po analizie śmieci udaje nam się dotrzeć do sprawcy – powiedział Grzegorz Marciniak, strażnik leśny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group