Sobota, 8 sierpnia
Imieniny: Cypriana, Dominika
Czytających: 2045
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nestor fotografików uhonorowany przez marszałka!

Wiadomości: JELENIA GÓRA/WROCŁAW
Piątek, 21 stycznia 2011, 12:07
Aktualizacja: 12:13
Autor: TEJO
Fot. Adam Bończa Pióro
Jerzy Wiklendt, autor tysięcy zdjęć ilustrujących jeleniogórską codzienność i krajobrazy Karkonoszy na przestrzeni przeszło półwiecza, został laureatem Nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury. Marzeniem pana Jurka jest wydanie albumu o Jeleniej Górze i Karkonoszach.

Uroczystość nadania panu Jerzemu tego zaszczytnego wyróżnienia odbyła się w Domku Romańskim we Wrocławiu. Nagrodę i dyplom – w imieniu marszałka Rafała Jurkowlańca – wręczył dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego Józef Dymarski . Gratulacji dla laureata nie było końca. Jerzy Wiklendt otrzymał je, między innymi, od Andrzeja Rutyny, prezesa Związku Polskich Artystów Fotografików, którego członkiem jest także uhonorowany.

Do Wrocławia udali się także Janusz Moniatowicz, kierownik Oddziału Karkonoskiego ZPAF w Jeleniej Górze, a także fotograficy: Janina Hobgarska, dyrektorka Biura Wystaw Artystycznych i Krzysztof Kuczyńskim. Nie zabrakło także innych przedstawicieli środowiska fotograficznego, choćby Jolanty Wilkońskiej, czy też Jacka Jaśko.

Jerzy Wiklend, z zawodu architekt, znany jest z wielu fotografii, ale jeleniogórzanom szczególnie utkwiły w pamięci kadry utrwalone w lipcu 1958 roku w stolicy Karkonoszy. Autor sfotografował na nich Jelenią Górę, której już nie ma: dawny plac Ratuszowy i sąsiednie uliczki, których zabudowę wyburzono w późniejszych latach. Laureat – jako nestor nestor fotografii Oddziału Karkonoskiego ZPAF – jest wzorem dla kolegów. Mimo wieku (skończy niebawem 82 lata) wciąż fotografuje, nadal ma wystawy autorskie, uczestniczy w konkursach fotograficznych.

Jerzy Wiklendt poza tym, że należy do ZPAF, jest także honorowym członkiem Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego, Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców w Warszawie, Światowego Stowarzyszenia Artystów Fotografików i Twórców Audiowizualnych. Marzeniem pana Jurka jest wydanie albumu o Jeleniej Górze i Karkonoszach. Gratulując życzymy, aby jak najszybciej taka pozycja znalazła się na księgarskich półkach!

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

tracęgruntpodstopami 21-01-2011 13:44
Brawo ! No i mam nadzieję, że album też wyjdzie, chętnie kupię.
~Jan Owczarek 21-01-2011 16:32
Gratuluję Panu Jerzemu.
~waja 21-01-2011 18:11
Gratulacje. Pamiętam i dziękuję, że zaszczepiał Pan w nas (wówczas młodych ludziach) bakcyla fotografowania.
~quartz 24-01-2011 18:25
Wielkie gratulacje ...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group