Poniedziałek, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 6762
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nauczą dzieci zasad pierwszej pomocy

Wiadomości: JELENIA GÓRA REGION
Wtorek, 6 kwietnia 2010, 8:07
Aktualizacja: 8:07
Autor: Angela
Jak zachować się w sytuacji zagrożenia życia i jakich informacji udzielić służbom ratowniczym – tego od pracowników Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze dowiedzą się uczniowie trzech szkół podstawowych z Janowic Wielkich, Podgórzyna i Mysłakowic.

Szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy przejdą uczniowie klas 4 - 6. Z Podgórzyna będzie szkolić się będzie ponad 200 osób, z Janowic Wielkich około 90 i z Mysłakowic ponad setka. Szkolenia poprowadzą ratownicy Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze.

– Ta grupa zostanie przeszkolona pod kątem udzielania pierwszej pomocy, zachowań prozdrowotnych, bezpieczeństwa i uwrażliwienia na sytuacje szczególne. Mamy przykłady z Polski z ostatnich dni, kiedy 10-letnia dziewczynka zauważając na ulicy osobę, która straciła przytomność, zadzwoniła po pogotowie i dzięki temu dana osoba mogła być szybko przewieziona do szpitala. W tzw. nagłym zatrzymaniu krążeniu ta dziewczynka uratowała tej kobiecie życie. Takie zachowanie prozdrowotne chcemy wyuczyć wśród dzieci objętych programem – mówi Robert Pietryszyn, przełożony pielęgniarek Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze.

Szkolenia będą trwały w każdej szkole po dwa dni. W pierwszym ratownicy przekażą uczniom teorię, w drugim przybliżą praktykę.
W pierwszym dniu przedstawione będą zasady udzielania pierwszej pomocy. Będzie to pokaz wykonany przez ratowników. W tym dniu uczniowie zobaczą też karetkę pogotowia z jej wyposażeniem. Ratownicy opowiedzą jak wygląda ich praca, jak wykonywać pewne czynności ratujące życie i na co zwrócić uwagę przy różnego rodzaju zagrożeniach. Drugiego dnia przeprowadzone zostaną sesje ćwiczeniowe z poszczególnymi klasami. Dzieci nauczą się prawidłowego wykonywania resuscytacji, opatrzenia ran, działania przy zadławieniach.

Po szkoleniu każde dziecko otrzyma od ratowników książeczkę informacyjną i zestaw pierwszej pomocy. Szkolenia ruszą od września br. i będą prowadzone w ramach projektu przygotowanego przez Pogotowie Ratunkowe w Jeleniej Górze pod nazwą „Edukacja zdrowotna wśród dzieci w wieku szkolnym w zakresie udzielania pierwszej pomocy oraz zachowań prozdrowotnych i bezpieczeństwa”. W ostatnim czasie projekt został pozytywnie zaopiniowany przez Urząd Marszałkowski i dofinansowany kwotą 12 tys. zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

gwiazdeczka 6-04-2010 9:25
No proszę-SUPER!! Choć wiem,że i tak za chwilę inni napiszą,że miejsce pogotowia jest w karetce a nie w szkołach. Jednak mnie cieszy ten fakt bo wiem,że teraz moja np. babcia będzie bardziej bezpieczna na ulicy po której tłumnie chodzą bezinteresowne,mądre dzieci---.*
~Badi 18-05-2010 18:31
Mi nie o to chodzi chodzi mi ogulnie jak się zaczyna 1 pomoc i kończy a nie jakieś wiadomośći z Jelenie Góry.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group