Czwartek, 13 czerwca
Imieniny: Antoniego, Lucjana
Czytających: 10318
Zalogowanych: 27
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA REGION: Nauczą dzieci zasad pierwszej pomocy

Wtorek, 6 kwietnia 2010, 8:07
Aktualizacja: 8:07
Autor: Angela
Jak zachować się w sytuacji zagrożenia życia i jakich informacji udzielić służbom ratowniczym – tego od pracowników Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze dowiedzą się uczniowie trzech szkół podstawowych z Janowic Wielkich, Podgórzyna i Mysłakowic.

Szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy przejdą uczniowie klas 4 - 6. Z Podgórzyna będzie szkolić się będzie ponad 200 osób, z Janowic Wielkich około 90 i z Mysłakowic ponad setka. Szkolenia poprowadzą ratownicy Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze.

– Ta grupa zostanie przeszkolona pod kątem udzielania pierwszej pomocy, zachowań prozdrowotnych, bezpieczeństwa i uwrażliwienia na sytuacje szczególne. Mamy przykłady z Polski z ostatnich dni, kiedy 10-letnia dziewczynka zauważając na ulicy osobę, która straciła przytomność, zadzwoniła po pogotowie i dzięki temu dana osoba mogła być szybko przewieziona do szpitala. W tzw. nagłym zatrzymaniu krążeniu ta dziewczynka uratowała tej kobiecie życie. Takie zachowanie prozdrowotne chcemy wyuczyć wśród dzieci objętych programem – mówi Robert Pietryszyn, przełożony pielęgniarek Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze.

Szkolenia będą trwały w każdej szkole po dwa dni. W pierwszym ratownicy przekażą uczniom teorię, w drugim przybliżą praktykę.
W pierwszym dniu przedstawione będą zasady udzielania pierwszej pomocy. Będzie to pokaz wykonany przez ratowników. W tym dniu uczniowie zobaczą też karetkę pogotowia z jej wyposażeniem. Ratownicy opowiedzą jak wygląda ich praca, jak wykonywać pewne czynności ratujące życie i na co zwrócić uwagę przy różnego rodzaju zagrożeniach. Drugiego dnia przeprowadzone zostaną sesje ćwiczeniowe z poszczególnymi klasami. Dzieci nauczą się prawidłowego wykonywania resuscytacji, opatrzenia ran, działania przy zadławieniach.

Po szkoleniu każde dziecko otrzyma od ratowników książeczkę informacyjną i zestaw pierwszej pomocy. Szkolenia ruszą od września br. i będą prowadzone w ramach projektu przygotowanego przez Pogotowie Ratunkowe w Jeleniej Górze pod nazwą „Edukacja zdrowotna wśród dzieci w wieku szkolnym w zakresie udzielania pierwszej pomocy oraz zachowań prozdrowotnych i bezpieczeństwa”. W ostatnim czasie projekt został pozytywnie zaopiniowany przez Urząd Marszałkowski i dofinansowany kwotą 12 tys. zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
781
Tak, regularnie
23%
Tak, od czasu do czasu
37%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Można płacić... okiem
 
Rozmowy Jelonki
Od lat wnioskujemy o rondo w tym miejscu
 
Aktualności
Czy taka hala będzie u nas?
 
Aktualności
Syreny w hołdzie koledze ze wschodniej granicy
 
Aktualności
Kawka u Boskich
 
Kultura
Festyn w Miłkowie
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group