Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 4808
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Nasi kajakarze powrócili na rzekę Bóbr

Czwartek, 20 maja 2021, 17:20
Aktualizacja: 17:21
Autor: MDvR
Region: Nasi kajakarze powrócili na rzekę Bóbr
Fot. użyczone
Reprezentanci Karkonoskiego Klubu Kajakowego powrócili do treningów freestyle'u kajakowego na rzece Bóbr w Jeleniej Górze. Nasi kadrowicze Zofia Tuła i Tomasz Czaplicki wraz z innymi zawodnikami KKK Jelenia Góra zainaugurowali letnią część przygotowań do najważniejszych imprez sportowych freestyle'u kajakowego w Polsce i na świecie. W związku z przedłużonym okresem zimowym, a potem stanami alarmowymi na rzekach Bóbr i Kamiennej nasi kajakarze powrócili na wody otwarte w połowie maja.
- Zwykle zaczynamy trenować w odwoju i na rzece już pod koniec marca, ale sezon zimowy się znacznie przedłużył i jeszcze na początku maja trenowaliśmy tak, jak robimy to zimą, czyli na basenie. W końcu pogoda zaczęła przypominać wiosenną i ruszyły roztopy, które z kolei dały nam możliwość mocnego rozpływania się na Kamiennej. Super było poczuć skok adrenaliny podczas spływów najtrudniejszą polską rzeką górską, ale czuliśmy głód freestyle'u i gdy tylko woda w Bobrze opadła na tyle by dało się przeprowadzić prace konserwatorskie naszego playspotu, ruszyliśmy do roboty i już dwa dni później wznowiliśmy treningi kajakowych ewolucji - wyznaje Tomasz Czaplicki.

Cały okres zimowy Zofia Tuła i Tomasz Czaplicki ciężko trenowali w Termach Cieplickich, gdzie w ramach treningów kadry narodowej szlifowali formę pod kontem techniki wykonywania figur.

- Czas spędzony na basenie wykorzystaliśmy na udoskonalenie techniki wykonywania trudniejszych figur i bardziej skomplikowanych połączeń. Ja głównie pracowałam z tymi figurami, które się mnie wcześniej nie zawsze „słuchały" i nie czułam się z nimi pewnie, a chciałam dodać je do swoich przejazdów podczas zawodów. Dopracowaliśmy z Tomkiem technikę kilku bardzo wysoko punktowanych ewolucji i dzięki temu teraz, gdy zaczęliśmy trenować na rzece już obserwujemy wyraźne postępy - dodaje Zofia Tuła.

Zosię i Tomka można było spotkać w Borowym Jarze już dwa tygodnie temu, kiedy to ćwiczyli przed startem w AMP Kamienna. Spacerujący wzdłuż brzegu rzeki Bóbr mogli też zaobserwować, jak nasi zdobywcy Pucharu Świata uczyli tajników freestyle'u kajakowego grupkę kajakarzy, którzy na zajęcia przyjechali aż z Trójmiasta i okolic.

Zosia i Tomek przygotowują się do startu w mistrzostwach Europy we freestyle'u kajakowym, które odbędą się w Vaires Sur Marne, we Francji na początku października. Zawody te pierwotnie miały się odbyć w 2020 roku, ale z powodu pandemii Covid-19 przeniesiono je na sezon 2021. Miejscem rozgrywania imprezy będzie tor olimpijski do kajakarstwa górskiego przygotowany na igrzyska w Paryżu 2024.

Trzymamy kciuki za pomyślne przygotowania naszych zawodników, którzy podczas nadchodzącego sezonu startów będą współzawodniczyć z resztą światowej czołówki freestyle'u kajakowego. Jak oboje podkreślają priorytetem są mistrzostwa Europy podczas których oboje zamierzają walczyć o medale. Warto przypomnieć, że podczas ostatnich rozegranych mistrzostw Starego Kontynentu, Tomek zdobył tytuł mistrza Europy w K1M, a Zosia wywalczyła brąz w K1K. Sezon 2021 to nie tylko freestyle. Zawodnicy Karkonoskiego Klubu Kajakowego z Jeleniej Góry planują również wziąć udział w kilku imprezach ekstremalnego kajakarstwa górskiego. Na razie nie zdradzają szczegółów, ale gdy tylko pojawiła się woda na rzece Kamiennej oboje od razu ruszyli na treningi pod kątem wyścigów w nieco dłuższych kajakach niż freestyle'owe.

Twoja reakcja na artykuł?

2
67%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
33%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
130
Nigdy
25%
Rzadko
44%
Czasami
19%
Często
12%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group