Poniedziałek, 27 czerwca
Imieniny: Marii, Władysława
Czytających: 7238
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpacz: Narty Kamila Stocha na wystawie w Muzeum Sportu i Turystyki

Środa, 29 lipca 2015, 13:35
Aktualizacja: 13:38
Autor: (msit)
Karpacz: Narty Kamila Stocha na wystawie w Muzeum Sportu i Turystyki
Fot. (msit)
Kamil Stoch, wybitny polski skoczek narciarski, podarował Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu swoje narty skokowe. Odebrał je i przywiózł z Zakopanego Zbigniew Kulik dyrektor tej placówki. Narty zostały umieszczone na wystawie stałej w muzeum, gdzie prezentowane są od wielu lat narty pochodzące z XIX wieku: narty z wiązaniami trzcinowymi, kaloszowymi, czy też późniejsze XX–wieczne narty skokowe byłego starosty jeleniogórskiego.

Te otrzymane narty do skoków są bardzo cennym nabytkiem muzeum, który wzbogacił zgromadzone zbiory narciarskie. Kamil Stoch jest bowiem indywidualnym mistrzem świata i drużynowym, brązowym medalistą z Val di Fiemme 2013, olimpijczykiem z Turynu (2006), Vancouver (2010) i Soczi (2014). A przede wszystkim jest on dwukrotnym mistrzem olimpijskim z Soczi (2014)! Znakomity skoczek, przed którym jest jeszcze długa kariera sportowa, umieścił na nartach dedykację dla muzeum – „Z pozdrowieniami dla Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu Kamil Stoch”. A na piśmie potwierdzającym ich przekazanie do zbiorów muzealnych dopisał odręcznie: „które służyły mi podczas skoków”.

Zwiedzając muzeum w Karpaczu można zobaczyć także osobiste pamiątki po już legendarnym olimpijczyku Stanisławie Marusarzu (1913-1993), czterokrotnym olimpijczyku, którego nazwę nosi dzisiaj skocznia narciarska „Orlinek” w Karpaczu, oraz wyjątkowo cenne archiwalia i eksponaty, po sportowej ikonie polskich skoków Adamie Małyszu. Warto też zobaczyć trofea sportowe, medale i puchary, skoczka narciarskiego Ryszarda Witke, dwukrotnego olimpijczyka z Karkonoszy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group