Piątek, 3 lutego
Imieniny: Błażeja, Oskara
Czytających: 9565
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

KARKONOSZE: Narodowy Geopark Karkonoski

Wtorek, 29 grudnia 2009, 8:34
Aktualizacja: 8:35
Autor: Angela
KARKONOSZE: Narodowy Geopark Karkonoski
Fot. .....
Już niebawem zwiększy się atrakcyjność Karkonoskiego Parku Narodowego i całych Karkonoszy. Turyści będą mogli zobaczyć atrakcje dotychczas nieznane, bo nieodkryte i nieopisane. Pracownicy KPN zakończyli inwentaryzację parku i wspólnie z czeskim parkiem chcą złożyć wniosek do UNESCO o nadanie najwyższemu pasmu Sudetów miana Geoparku Narodowego.

Przeprowadzona inwentaryzacja parku zlecona przez Ministerstwo Ochrony Środowiska, którą wykonali pracownicy KPN oraz naukowcy z Wrocławia i Krakowa została doceniona wyróżnieniem. Jeszcze większym sukcesem jest jednak to, co udało się podczas tej inwentaryzacji ustalić. Okazuje się bowiem, że Karkonoski Park Narodowy i całe Karkonosze poza powszechnie znanymi już atrakcjami, mają ponad 150 geostanowisk, czyli atrakcji turystycznych, których nikt do tej pory nie dostrzegał, bo były one nie oznakowane. To ma się jednak zmienić.

– Obszary, które wyróżniają się wyjątkowymi walorami turystycznymi czy szczególną rzeźbą terenu, mogą być uznawane przez organizacje międzynarodowe, w tym UNESCO za obszar tzw. geoparku – tłumaczy Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego.– Do tego zagadnienia przystąpiliśmy już kilka lat temu. Na zlecenie dokonaliśmy inwentaryzacji wszystkich geostanowisk. W tym momencie możemy się ubiegać o status geoparku narodowego i taki status uzyskamy w najbliższym czasie.

– Te działania zostaną podjęte w wymiarze międzynarodowym. Jesteśmy już po uzgodnieniach z czeską stroną i Czesi wykonają taką samą inwentaryzację według metodyki podjętej po naszej stronie i razem wystąpimy do UNESCO o nadanie statusu geoparku dla całych Karkonoszy – mówi dyrektor Raj.

Głównymi korzyściami jakie ma przynieść nadanie takie miana Geoparku Karkonoszom to podniesienie ich atrakcyjności.
– Z jednej strony mamy większą wiedzę o specyfice geologicznej czy geomerfologicznej naszego obszaru i w sposób usystematyzowany możemy zaproponować konkretne stanowiska do zwiedzania – wyjaśnia Andrzej Raj. – Te stanowiska są bardzo często przy szlakach turystycznych, ale nie stanowią atrakcji, bo nikt ich nie opisał i nie zaproponował, by turyści na daną skałkę zwrócili uwagę.
Dzięki nowym atrakcjom, jakie pojawią się w Karkonoszach, KPN liczy na odciążenie ruch turystycznego z miejsc najliczniej odwiedzanych, np. Śnieżki.

Dzisiaj najbardziej znanymi geostanowiskami w Karkonoszach są m.in. wodospady, skałki Pielgrzymy, Świnki czy Końskie Łby. Karkonoski Park Narodowy planuje nowe geostanowiska oznakować tablicami oraz zadbać o infrastrukturę i ich dostępność. W przyszłym roku inwentaryzację Czeskiego Parku Narodowego rozpoczną nasi sąsiedzi. Wniosek do UNESCO ma zostać złożony tuż po jej zakończeniu. Szacuje się, że nastąpi to nie później niż za dwa lata.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1173
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group