Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 5989
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Największy taki turniej za nami

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 14 grudnia 2015, 8:32
Aktualizacja: Wtorek, 15 grudnia 2015, 9:16
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Tomasz Raczyński
W hali sportowej Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej im. Jerzego Szmajdzińskiego odbył się turniej siatkówki na siedząco „Samorządowcy vs Niepełnosprawni”, w którym udział wzięła rekordowa liczba – 13 zespołów.

W imprezie, zorganizowanej w sobotę (12.12) przez Urząd Miasta Jeleniej Góry, najważniejsza była integracja. - Chodzi nam o to, aby zmobilizować oba środowiska: pełno- i niepełnosprawnych, żeby ta współpraca była też na co dzień widoczna. Na boisku nie ma podziału na sprawnych i niepełnosprawnych. Każdy musi usiąść na „tyłku” , podejść do piłki w taki sam sposób. W związku z tym łatwo jest zobaczyć jak to jest być na co dzień osobą niepełnosprawną – podkreśliła organizatorka turnieju Lucyna Kornobys, która nie chciała komentować braku kilku radnych, którzy mimo deklaracji udziału nie stawili się na boisku.

- Radni powinni się ruszać, żeby mieć nieco inny ogląd na taką imprezę nie tylko ze strony widza, obserwatora, ale aktywnego uczestnika turnieju – powiedział radny Konrad Sikora. - Fantastyczna impreza, fantastyczny poziom. Uśmiechy uczestników rewelacyjne, oni zachowują się jakby byli co najmniej na mistrzostwach świata. Myślę, że tego rodzaju imprez powinno być jak najwięcej – szczególnie takich, które integrują różnego rodzaju środowiska – dodał kapitan drużyny Rady Miejskiej, któremu obok Bożeny Wachowicz-Makieły i Józefa Rypińskiego należą się brawa za udział, a tym samym dotrzymanie deklaracji startu, czego nie można powiedzieć w stosunku do pozostałych radnych, którzy mimo że zapisali się do udziału, nie stawili się w hali KPSW. - To wstyd, że na 22 radnych tylko trójka integrowała się z niepełnosprawnymi na boisku i dla tej trójki ogromne brawa – powiedział nam jeden z kibiców.

Pod względem sportowym siatkówka na siedząco wcale nie jest prostym wyzwaniem, jak podkreśla radny Sikora, który trenuje aikido – Jeżeli komuś wydaje się, że jest sprawny, to ma rację – wydaje mu się. To zupełnie inna praca, inne wymagania, inne partie mięśniowe, całkiem nowe doświadczenie i nowe bóle. Trzeba poświęcić temu niesamowitą ilość pracy, żeby zobaczyć efekty – ocenił Konrad Sikora dziękując jednocześnie pracownikom Urzędu Miasta, dzięki którym drużyna z radnymi w składzie mogła wystąpić, bowiem zasilili szeregi ich zespołu.

- Traktujemy dzisiejszy udział jako fajną zabawę i rozpoznanie, w jaki sposób gra się w siatkówkę na siedząco – powiedział kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kowarach przy oddziale Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem Witold Musiałowski.

W imprezie zwyciężyła ekipa Policji przed Urzędem Miasta Jeleniej Góry i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Ponadto udział wzięły zespoły: Term Cieplickich, Straży Pożarnej, Państwowej Inspekcji Pracy, Szkoły Podstawowej nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi, Urzędu Skarbowego, Gimnazjum nr 4, Rady Miejskiej Jeleniej Góry oraz najlepiej bawiący się na boisku i na trybunach hali KPSW: Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Towarzystwie Walki z Kalectwem Kowary, Jeleniogórskie Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy przy ul. Kruszwickiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~dziadyga_polski 14-12-2015 12:05
Dla 22 radnych nie jest ważne, że na 22 tylko trzech integrowało się ze społeczeństwem. Dla 22 radnych ważne jest, że 22 radnych dostaje diety.
~ 14-12-2015 12:15
A poza tym - wolą oni siedzieć statycznie na zajętych przez siebie stołkach!
~bunia 15-12-2015 11:11
Radnych zabrakło ale urzędnicy dopisali! Brawo
~ja 15-12-2015 20:39
Jaka radość i powaga wśród najmłodszych uczestników. Brawo, szczególnie dla osób, które wspierały i towarzyszyły im w przygotowaniach i samej grze. Brawo dla Opiekunów, Rodziców i Wychowawców. Na takich imprezach można wiele się nauczyć, przede wszystkim radości z życia i możliwości rywalizacji, bez względu na sprawność. Turniej wspaniały, Pani Lucynka wspaniała. Obecny był Trener Kadry Narodowej...
~wazniak 16-12-2015 23:26
jaka integracja? Dla informacji pani Lucyny integracja miala by miejsce gdyby szanse byly wyrownane a nie z gory wiadomy wynik! Taka integracja, ze na 13 druzyn tylko 3 niepelnosprawne, ktore w dodatku zajely 3ostatnie miejsca! Oczywiscie nie chodzi o wynik ale czy nie mozna bylo wymieszac druzyn mam tu na mysli pelno i niepelnosprawnych i zestawic ich jako ekipy? brak slow. Faktycznie integracja ze mezczyzni w sile wieku tzn. Policja i Straz Pozarna przeciwko chorym ludziom?!
~wazniak 16-12-2015 23:38
Dodam, ze niektorym osobom niepelnosprawnym bylo przykro, ze stale przegrywaja. Warto rowniez wspomniec o braku empatii co do mozliwosci tych osob a takze wymagan im stawianych aby grac tyle godzin z malymi przerwami. Wyludzenie kasy na impreze aby sie wypromowac... bo 3 druzyny niepelnosprawne na 13ekip to mowi samo za siebie. Uwazam, ze impreza miala by sens gdyby faktycznie zintegrowaly sie druzyny poprzez wspolne wystapienie a osoby sprawne pomagalyby w jednej ekipie a nie wystepowaly przeciwko sobie. Ci ludzie nawet ze soba nie zamienili ani jednego slowa bo dzielila ich siatka taka integracja a za chwile kolejny mecz. Widac bylo ze niektorym jest niezrecznie punktowac jak wynik chorych ludzi wynosil zero lub nieco wyzej. Zastanowcie sie nad prawdziwa idea.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group