Czwartek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 6777
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

SZKLARSKA PORĘBA: Najlepszy MOPS w Polsce

Czwartek, 26 listopada 2009, 11:21
Aktualizacja: 11:26
Autor: Karolina
SZKLARSKA PORĘBA: Najlepszy MOPS w Polsce
Fot. Karolina
– Profesjonalizm, partnerstwo, aktywizacja i satysfakcja – to dewiza Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szklarskiej Porębie, który zajął pierwsze miejsce w kategorii zespołowej konkursu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Wręczenie nagrody miało miejsce w miniony poniedziałek w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.

Pierwszym krokiem przystąpienia do konkursu jest złożenie szczegółowych wniosków przez kandydatów. O wyróżnienie można ubiegać się w kategorii indywidualnej albo zespołowej. – Zdecydowaliśmy się na tę drugą opcję, ponieważ stanowimy zintegrowany zespół pracowników – opowiada kierownik MOPS-u w Szklarskiej Porębie, pani Elżbieta Pawłowska. Przygotowana dokumentacja zawierała m.in. osiągnięcia i opis działalności ośrodka z ostatnich trzech lat.

Wnioski z naszego województwa rozpatrywał najpierw wojewoda dolnośląski. Zaakceptowane dokumenty trafiły później do ministerstwa, gdzie przyznawano już nagrody. Zakres uczestników konkursu był szeroki: od stowarzyszeń, domów i ośrodków pomocy społecznej po związki wyznaniowe, kościoły czy ośrodki adopcyjne. MOPS ze Szklarskiej Poręby otrzymał wyróżnienie nagrodą pieniężną i w swojej kategorii pokonał m.in. Żary, Zieloną Górę, Osiek, Turek.

– Pracownicy są wzorowi, ta nagroda nie jest przypadkowa – mówi E. Pawłowska. Ośrodek z miasta pod Szrenicą zrealizował w ostatnim czasie sporo znaczących projektów. Jednym z nich jest „Zdolna Dolna”, mający na celu zmianę poczucia wyizolowania i braku zainteresowania sytuacją mieszkańców Szklarskiej Poręby Dolnej. Sukcesem okazało się uruchomienie Uniwersytetu III Wieku. Ze względu na ogromne zainteresowanie, utworzone są już tzw. listy rezerwowe. Na terenie miasta działają dwie świetlice środowiskowe. Nie zapomina się także o niepełnosprawnych i osobach dotkniętych chorobą alkoholową.

Ciekawą inicjatywą zwycięskiego MOPS-u jest zaproszenie młodzieży i mieszkańców Szklarskiej Poręby do wolontariatu. Przez dwa tygodnie organizowano prezentacje podczas lekcji wychowawczych we wszystkich klasach gimnazjum oraz liceum na terenie miasta. Pracownicy socjalni opowiadali czym jest wolontariat, udzielali odpowiedzi na pytania młodzieży oraz prosili o wypełnianie ankiet.

– Czasami musieliśmy zostać po godzinach, kiedy czekaliśmy na lekcję wychowawczą uczniów ze szkoły sportowej, gdzie zajęcia odbywają się popołudniu – opowiadają zaangażowani pracownicy. Wszystkich zainteresowanych tym projektem zaproszono na oficjalne spotkanie, gdzie każdy przyszły wolontariusz zdecyduje w jakiej dziedzinie życia społecznego chce pomagać. Ważne jest, aby realizujący ten projekt młodzi ludzie zajmowali się tym, w czym czują się najlepiej.

Ośrodek od kilku lat współpracuje z miejscowym oddziałem Banku Zachodniego oraz jego poznańską fundacją „Bank Dziecięcych Uśmiechów”. Dzięki tej inicjatywie, co roku przyznawana jest pomoc w postaci przyborów szkolnych. Fundacja sfinansowała mikołajkowy wyjazd do Karpacza dla dzieci ze świetlicy środowiskowej. W ramach porozumienia z Polskim Komitetem Pomocy Społecznej organizowana jest akcja rozdawania żywności tym najbardziej potrzebującym. W zeszłym roku rozdano 17.5 tony. MOPS współpracuje także z MOKSiAL-em, czego dowodem jest wspólna organizacja tegorocznej imprezy mikołajowej w Szklarskiej Porębie. Ośrodek przygotowuje konkurs na najdłuższy łańcuch choinkowy oraz rozda 400 paczek dla dzieci.

Wiadomość o przyznanej nagrodzie wywołała radość wśród całego zespołu pracowników. Jest to dla nich docenienie ciężkiej pracy i potwierdzenie, że to co robią ma sens. Oprócz realizacji tzw. zadań programowych, próbuje się tu zrobić coś dodatkowego. Misja najlepszego MOPS-u w kraju brzmi: „Profesjonalizm, partnerstwo, aktywizacja i satysfakcja”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
520
Tak
27%
Nie
66%
Nie wiem
8%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group