Poniedziałek, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 7900
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Najlepsi hotelarze walczą o indeksy

Czwartek, 14 stycznia 2016, 8:23
Aktualizacja: Piątek, 15 stycznia 2016, 7:49
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Najlepsi hotelarze walczą o indeksy
Fot. Angelika Grzywacz–Dudek
Już po raz ósmy w Zespole Szkół Ekonomiczno–Turystycznych w Jeleniej Górze odbył się okręgowy etap Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej. Do 1,5–godzinnych zmagań z testami zasiadło wczoraj (13.01) około 50 najlepszych uczniów z 24 dolnośląskich i opolskich szkół kształcących w tym zawodzie. Jelenią Górę reprezentowały pasjonatki hotelarstwa: Nikola Gawlik oraz Dagmara Pałasz. Wyniki poznamy za tydzień.

Nasze uczennice w olimpiadzie biorą udział po raz pierwszy, ale mają już doświadczenie w innych konkursach dotyczących hotelarstwa. Dlatego zarówno one, jak i ich opiekunowie liczą na wysokie miejsca w finale. – Hotelarstwo to maja pasja, lubię kontakt z ludźmi, więc widzę się w tej pracy w przyszłości - zapewniała Dagmara Pałasz. – Obecnie też pracuję już w tym zawodzie po szkole i sprawia mi to przyjemność, a to chyba najważniejsze – dodała uczennica klasy czwartej.

Dla Nikoli hotelarstwo to marzenie od wielu lat. - To, że przyszłam tutaj do szkoły i biorę udział w konkursach, to tylko przystanek w mojej karierze zawodowej – mówiła trzecioklasistka. - Moje praktyki w Anglii utwierdziły mnie w przekonaniu, że hotelarstwo jest odpowiednim wyborem. Praca z ludźmi, podróże i turystyka to właśnie to, co mnie interesuje i w czym czuję się dobrze – dodała Nikola.

Duże nadzieje w naszych uczestniczkach pokłada również dyrekcja „Ekonoma”, ponieważ w minionych latach uczennice Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych w Jeleniej Górze siedmiokrotnie dochodziły do finału olimpiady zajmując czołowe miejsca. Najwyższe miejsce zdobyła Angela Mruk, która została wicemistrzynią. Na taki sukces trzeba jednak sporo pracować.

- W etapie okręgowym uczniowie muszą rozwiązać test składający się z 80 pytań z wiedzy hotelarskiej, marketingu i obsługi klienta – mówiła Barbara Cymańska – Garbowska, wicedyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych w Jeleniej Górze, a także organizatorka olimpiady. – Wiedza ta wykracza poza program nauczania. Natomiast uczniowie, którzy przejdą do etapu centralnego muszą napisać zarówno test pisemny, jak i rozwiązać zadania praktyczne w postaci scenki rodzajowej z obsługi gościa w recepcji w języku obcym oraz obsługi gościa w restauracji – dodaje Barbara Cymańska – Garbowska.

Jest o co walczyć. Ci, którzy dostaną się do finału, będą zwolnieni z egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, natomiast laureaci otrzymają indeksy na uczelnię wyższą i nagrody rzeczowe. Etap centralny odbędzie się w kwietniu w Kołobrzegu.

Na wczorajszym otwarciu okręgowego etapu olimpiady pojawili się goście z branży hotelarskiej, a także radna Anna Ragiel i naczelnik wydziału oświaty Paweł Domagała, którzy życzyli uczestnikom powodzenia oraz zachęcali do zwiedzania stolicy Karkonoszy. Powitała ich dyrektor szkoły Joanna Marczewska.

Patronat nad olimpiadą objęli: Dolnośląski Kurator Oświaty oraz Prezydent Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group