Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 2857
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nagrody i wyróżnienia na Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej

Wiadomości: Kowary
Wtorek, 28 października 2014, 13:00
Aktualizacja: 13:05
Autor: Manu
Fot. UM Kowary
W miniony piątek (24.10) w Sali Niebieskiej Międzynarodowych Targów Poznańskich, w trakcie Tour Salonu, rozdano nagrody i wyróżnienia w różnych kategoriach w XXIII Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej. Wśród laureatów m.in. znalazły się publikacje: “Karkonoski Park Narodowy: cztery pory roku”, “Dzieje Kowar: zarys monograficzny do 2011 roku”, “Zarys dziejów turystyki i przewodnictwa w Sudetach”, materiały edukacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego oraz “Wędrówki konia Tradycjusza: przewodnik po Kowarach i Vrchlabi”.

163 publikacje zgłoszone do udziału w Przeglądzie oceniane były w pięciu kategoriach: albumy krajoznawcze, przewodniki, monografie krajoznawcze oraz inne opracowania krajoznawcze, mapy i atlasy, informatory krajoznawcze i foldery.

Przedmiotem oceny Jury była krajoznawcza zawartość publikacji oraz forma prezentacji walorów opisywanego terenu w zakresie walorów treściowych: jakość dokumentacji krajoznawczo-turystycznej, język i styl wypowiedzi, użyteczność (zasób oraz pojemność informacji krajoznawczej i turystycznej), w zakresie sztuki edytorskiej: opracowanie graficzne i estetyczne, staranność opracowania edytorskiego (adiustacja, obróbka ilustracji, redakcja techniczna), jakość poligrafii.

Jury XXIII Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej obradowało w Centralnej Bibliotece PTTK im. Kazimierza Kulwiecia w Warszawie pod przewodnictwem prof. Krzysztofa R. Mazurskiego (Wrocław) w składzie: Mariusz Kołodziejczak (Wielkopolski Klub Publicystów Krajoznawczych), Wiesław Ostrowski (Wydział Geografii i Studiów Regionalnych UW), Małgorzata Pawłowska (Centralna Biblioteka PTTK), Krzysztof Tęcza (Komisja Krajoznawcza ZGPTTK), Andrzej Tomaszewski (Polskie Towarzystwo Wydawców Książek) oraz Andrzej Wielocha (Wydawnictwo Kraj). Komisarzem Przeglądu była w tym roku Maria Janowicz (Centralna Biblioteka PTTK).

W kategorii albumy krajoznawcze trzecie miejsce zdobyła publikacja pt. “Karkonoski Park Narodowy: cztery pory roku” (fot. Ewa Dobrowolska i inni), wyd. Karkonoski Park Narodowy, Jelenia Góra 2014.

W kategorii monografie krajoznawcze oraz inne opracowania krajoznawcze pierwsze miejsce otrzymały “Dzieje Kowar: zarys monograficzny do 2011 roku” pod redakcją Wiesława Wereszczyńskiego, wyd. Gmina Miejska Kowary, Jelenia Góra – Kowary 2013.

W kategorii mapy i atlasy drugie miejsce przyznano “Poznań – okolice południowe”, opracowane przez Wydawnictwo Turystyczne Plan, Jelenia Góra 2014/2015.

W kategorii informatory krajoznawcze i foldery pierwsze miejsce zdobyła seria: “Materiały edukacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego”, Karkonoski Park Narodowy, Jelenia Góra 2013. Knapik Roksana, “Przewodnik geoturystyczny po Karkonoskim Parku Narodowym”, Roksana Knapik, Adam Szuszkiewicz, Roman Rybski, “Minerały polskich Karkonoszy”, Lidia Przewoźnik, “Rośliny Karkonoskiego Parku Narodowego”, Roman Rąpała, “Zwierzęta Karkonoszy”.

Wyróżnienie Prezesa Zarządu Głównego PTTK otrzymała publikacja “Zarys dziejów turystyki i przewodnictwa w Sudetach”. 60 lat Koła Przewodników Sudeckich przy Oddziale PTTK “Sudety Zachodnie”, Wydawnictwo Ad Rem – PTTK Oddział “Sudety Zachodnie”, Jelenia Góra 2013.

Wyróżnienie Centralnej Biblioteki PTTK w Warszawie zdobył przewodnik dla dzieci “Wędrówki konia Tradycjusza: przewodnik po Kowarach i Vrchlabi”, wyd. Miasto Kowary, Kowary 2013.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~az 28-10-2014 13:22
KOWARy górą!!! Gratulacje!!!
~ 28-10-2014 14:45
No pięknie!!! Gratulacje!
~Rübezahl 31-10-2014 0:26
Niby fajnie, tyle że ten profesor Krzysztof R. Mazurski (przewodniczący jury) jest zarazem przewodniczącym Rady Naukowej Karkonoskiego Parku Narodowego i jednocześnie dobrym kumplem Raja. I to w zasadzie tłumaczy tak dużą liczbę nagród dla KPN. Jak widać kolesiowość w tej instytucji wciąż ma się dobrze. Nie liczcie, że ktoś dostał nagrodę bo jego dzieło naprawdę jest tak dobre - branża turystyczna to sterylne środowisko ludzi znających się jak łyse konie, decyduje polityka i układy a nie rzetelna ocena, a te wyróżnienia to zwykle nagrody za wierność i uległość środowiskowym kacykom od lat piastującym te same stołki.
~przewodnik 31-10-2014 17:47
W publikacjach Roksany Knapik z KPN roi się od błędów!!! Wystarczy poczytać jej teksty w "Sudetach" albo "Karkonoszach". Za co te nagrody??? Chyba rzeczywiście za znajomości.
~silesius 1-11-2014 12:19
Pracownicy KPN to przecież urodzeni naukowcy - co drugi siedzi w bibliotece i pisze "mondre książki" (których nikt potem nie kupuje, ale na wydanie w kolorze na kredowym papierze pieniądze zawsze się znajdują), a śmieci w górach nie ma kto posprzątać. Ktoś tu wyraźnie minął się z powołaniem. Od pracy naukowej to są uniwersytety, trzeba było tam pozostać. Tylko że tam biorą ludzi zdolnych, a nie domorosłych "znawców", którym tylko wydaje się że dużo wiedzą. Co do błędów to niestety prawda, nie przez przypadek KPN wszystkie poważniejsze publikacje zleca osobom z zewnątrz. Jak czasem poczyta się to co publikują pracownicy KPN czy chociażby pełne podstawowych błędów teksty na tablicach ścieżek dydaktycznych (np. źle przetłumaczone nazwy niemieckie), to człowiek wręcz się wstydzi za KPN.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group