Czwartek, 30 maja
Imieniny: Jana, Karola
Czytających: 6405
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nagrody i gratulacje dla mistrzów pierwszej pomocy

Czwartek, 13 czerwca 2013, 6:41
Aktualizacja: Piątek, 14 czerwca 2013, 7:29
Autor: Angela
Jelenia Góra: Nagrody i gratulacje dla mistrzów pierwszej pomocy
Fot. Angela
Uczniowie jeleniogórskich szkół kolejny rok z rzędu udowodnili, że potrafią ratować ludzi jak nikt w Polsce. W IX finale konkursu „Uczę się bezpiecznie żyć” wywalczyli czołowe miejsca. Wczoraj (12.06) za te wyniki odebrali w jeleniogórskim Ratuszu nagrody i gratulacje od prezydenta Jeleniej Góry Marcina Zawiły.

- Jesteście wielką dumą naszego miasta – takimi słowami do uczestników zgromadzonych w sali obrad zwrócił się prezydent Marcin Zawiła.
I trudno się z tymi słowami nie zgodzić, biorąc pod uwagę fakt, że nie o rywalizację w tym konkursie chodzi, a o zdobycie przez dzieci i młodzież umiejętności ratowania ludzkiego życia i zachowania się w sytuacjach kryzysowych.

Kiedy dochodzi do wypadku, zawału, krwotoku, często dorośli nie widzą jak działać, a dzięki edukacji w szkołach i temu konkursowi oni mają to wszystko w „jednym palcu”.
- Zaczynałem edukację pierwszej pomocy w szkole – mówił obecny na spotkaniu Marian Stebelski, współorganizator konkursu, z doświadczenia którego czerpano podczas budowania zadań kolejnych edycji konkursu „Uczę się bezpiecznie żyć”. – Program nauczania jest niepełny, a dzięki temu konkursowi młodzi ludzie uczą się kompleksowego działania – dodał Marian Stebelski.
Nic dziwnego, że z finału nasi uczniowie i nasze przedszkolaki wróciły obwieszone medalami, skoro bez problemu potrafią wykonać sztuczne oddychanie, masaż serca, powstrzymać krwotok z nosa.

- To nic strasznego, wiem co robić, więc się nie boję pomagać. Kiedy moja mama miała krwotok z nosa, wiedziałam jak jej pomóc – mówiła Dominika Lackorzyńska ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Jeleniej Górze.
Basia Barczyńska z Gimnazjum nr 3 w Jeleniej Górze pierwszej pomocy uczyła się od przedszkola. W konkursie wywalczyła I miejsce w Mistrzostwach Dolnego Śląska. W przyszłości chce studiować medycynę.

- Sporo czasu poświęciłam na uczenie się tego wszystkiego, ale satysfakcja jest ogromna – mówiła po odebraniu nagrody. – Ta wiedza z pewnością mi się przyda. Już się przydała. Kiedy mój brat skręcił nogę, wiedziałam co robić – dodała.

Nagrody z rąk prezydenta Marcina Zawiły, naczelnika jeleniogórskiego wydziału oświaty Pawła Domagały oraz organizatora konkursu „Uczę się bezpiecznie żyć” Macieja Gałęskiego odebrali uczniowie i opiekunowie. Wśród nagrodzonych za I miejsca w kategorii klas („0”) znalazły się maluchy z Przedszkola nr 27: Maja Kot, Gniewko Mierzwa i Pola Dwojak oraz nauczycielka Katarzyna Jakubczyk i dyrektor Małgorzata Wrotniewska.
Za II miejsce nagrody i gratulacje odebrały przedszkolaki z Przedszkola nr 13: Michał Wetepny, Karolina Grzybowska i Julia Waszkiewicz wraz z nauczycielkami: Arletą Kapacz i Ewą Duziak oraz dyrektorem Lucyną Balińską.

W kategorii klas I-III szkół podstawowych III miejsce wywalczyli: Adrianna Kamińska, Kacper Niklewicz, Natalia Gajda z nauczycielką Małgorzatą Rakowską ze Szkoły Podstawowej nr 11. Gratulacje odebrał też dyrektor szkoły Eugeniusz Sroka. Za IX miejsce nagrodzono również Inez Stradowską z „Dwójki” wraz z nauczycielem Jackiem Kubickim i dyrektorem Beatą Kozyrą.
Równych sobie w kategorii klas IV-VI szkół podstawowych nie miała „Jedenastka” reprezentowana przez: Kingę Dzik, Karolinę Babczuk i Maję Wrotniewską. Dziewczyny zostały przygotowane przez nauczycielkę Mirosławę Biegus.

Za pierwsze miejsce w kategorii gimnazjum, nagrodę odebrała Barbara Barczyńska, a gratulacje nauczycielka Edyta Dzik i dyrektor szkoły Mirosław Ciesielski.
Słowa podziękowania skierowano również do instytucji wspierających konkurs. Dyplomy odebrały służby ratownicze oraz inne biorące udział w organizacji konkursu, w tym: Komenda Miejska Policji, Straż Pożarna, GOPR, WOPR, Kolegium Karkonoskie, Pogotowie Ratunkowe, Straż Miejska, Straż Graniczna, Nadleśnictwo Śnieżka, Zespół Szkół Przyrodniczo- Usługowych i Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1.

Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym gratulujemy!

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
603
Puzyńska Katarzyna
33%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Wodne perypetie w Jeżowie
 
Aktualności
Warsztaty kosmetyczne w Muflonie
 
Kościół i wiara
Bierzmowanie w Jeleniej Górze
 
Kultura
Wędrowcy Karkonoszy
 
Aktualności
Zagrali dla Michała
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group