Wtorek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 8057
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nadchodzi Krokus Jazz Festiwal!

Wtorek, 18 października 2016, 13:14
Aktualizacja: Sobota, 22 października 2016, 10:57
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Nadchodzi Krokus Jazz Festiwal!
Fot. Przemek Kaczałko
To już XV edycja festiwalu, który nie tylko w kraju, ale i za granicą wypracował już swoją markę, dzięki czemu do Jeleniej Góry zjeżdżają światowe gwiazdy jazzowej muzyki. Dzisiaj (18.10) w Ratuszu odbyła się konferencja prasowa poświęcona imprezie, która startuje już od najbliższego piątku i potrwa 3 dni.

XV Międzynarodowy Krokus Jazz Festiwal im. Tadeusza „Errola” Kosińskiego to zarówno wieczorne koncerty gwiazd, jak i konkurs pod hasłem „Powiew młodego jazzu”, który jest trampoliną do wielkiego świata muzyki dla wielu muzyków.

Powoli widać, że nazwiska osób, które brały udział w Krokus Jazz Festiwalu, zaczynają się pokazywać na scenie jazzowej. Tu się zaczyna, a później idzie się w wielki świat – powiedział prezydent Jeleniej Góry na wtorkowej konferencji prasowej, co potwierdzali organizatorzy festiwalu wspominając m.in. Piotra Orzechowskiego, który w Jeleniej Górze występował w wieku 16 lat. Od 2006 roku pamiątką po imprezie staje się płyta z nagraniami młodych wykonawców, którzy brali udział konkursie.

Andrzej Patlewicz podkreślał, że na festiwal przyjeżdżają gwiazdy z programem, który wcześniej nie był nigdzie prezentowany – to w Jeleniej Górze mają swoją premierę. - Greg Osby przygotował specjalny program z nowym zespołem, z którym jeszcze nigdzie na świecie nie koncertował. Podobnie norwesko-polska formacja w 9-osobowym składzie Loud Jazz Band. Z kolei Mika Urbaniak i Victor Davies zaprezentują materiał, który przygotowywali na Karaibach, a wielką niespodzianką dla publiczności ma być kubański perkusista.

W sobotę, 22 października od godz. 12:00, w ramach części konkursowej na głównej scenie wystąpią: Darek Rubinkowski Trio, Julia Kania Quartet, Paulina Atmańska Trio, Tymoteusz Hartman Quartet, VB Experiment (Czechy), Ostrich Quartet (Czechy) i Żyny Kolektiff. Natomiast w niedzielę, 23 października - również od godz. 12:00, na tej samej scenie pojawią się w konkursie: Paweł Surman Quartet, Quindependence, Piotr Scholz Sextet, Sound of Affection, Ottavia Quartet, Jan Pudlak+2 (Czechy), Adam Bławicki Quintet, Małgorzata Zuber Quartet i Blue Apple (Czechy).

Wszystkie zespoły będą rywalizować o główną nagrodę – statuetkę „Złotego Krokusa”. Ich występy będzie oceniać profesjonalne jury w składzie: Eryk Kulm, Kuba Stankiewicz, Emil Viklický i Leszek Żądło.

Z kolei w wieczornych koncertach gwiazd światowego formatu zaprezentują się:
Sala widowiskowa JCK:
21.10, godz. 20:00 Greg Osby Quartet
22.10, godz. 20:00 Loud Jazz Band
23.10, godz. 20:00 Mika Urbaniak & Victor Davies
Scena Klubu Kwadrat:
21.10, godz. 22:00 Ed Cherry/Kowalewski/Skolik Special Trio
22.10, godz. 22:00 Global Schwung Quintet
23.10, godz. 22:00 Carlos Lopez Blanco New Quartet ft. Maciej Kądziela.

Wstęp na koncerty konkursowe jest bezpłatny, a bilety na wieczorne występy są do nabycia w kasie Jeleniogórskiego Centrum Kultury (ul. Bankowa 28/30) oraz na www.bilety.jck.pl. Kasa czynna od wtorku do piątku w godzinach 13:00 – 18:00 oraz na dwie godziny przed wydarzeniem.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group