Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 6565
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Na ulice powrócą pośpieszne

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 22 stycznia 2010, 8:58
Aktualizacja: Sobota, 23 stycznia 2010, 7:57
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Trwają prace nad restrukturyzacją Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Po ich wdrożeniu zmieni się układ linii, a do rozkładu jazdy powrócą kursy pospieszne. Niektóre bilety podrożeją, inne – potanieją.

– Naszym celem jest znaczące zmniejszenie kosztów działania spółki – wyjaśnia Jerzy Lenard, zastępca prezydenta miasta. – Dziś bywa tak, że autobusy – oprócz kierowcy – wożą powietrze – dodaje. Mimo wprowadzenia wielu korekt, badań „prądów pasażerów” i innych analiz, w MZK od kilku lat nie udało się tak ustalić rozkładu jazdy, aby odpowiadał wszystkim. Stąd niektóre kursy jeżdżą na pusto, inne autobusy są przepełnione jak puszki sardynkami.

Samochodów przybywa, korki są coraz większe, co wydłuża podróż autobusem miejskim. – Wielu mieszkańców postuluje powrót kursów pospiesznych, i takie wrócą – mówi Jerzy Lenard. Będzie to kolejny, bodaj trzeci – powrót linii z czerwonym oznaczeniem. Kursowały już w latach 70. i 90. XX wieku. Za każdym razem wycofywano się z pomysłu tłumacząc to nierentownością przewozów. Obecnie planuje się także zmianę układu linii i częstotliwości kursowania tak, aby nie było kursów bez pasażerów.

Wciąż nie wiadomo, jaka będzie skala podwyżek cen biletów. Na pewno zdrożeją: kwestia – o ile. Zależy to od dopłat do budżetu MZK z kas ościennych gmin, do których dojeżdżają autobusy z Jeleniej Góry. – Jeśli będą niskie, bilety będą musiały bardziej podrożeć – zapowiada zastępca prezydenta. W pierwszym etapie restrukturyzacji zakłada się jednak pewną obniżkę cen dla pasażerów, którzy z usług przewoźnika korzystają najczęściej: dzieci i młodzieży. Potanieje bilet gminny ulgowy.

Koszty działania zakładu, który od kilka miesięcy działa na zasadach spółki prawa handlowego, będą również ograniczone poprzez zmianę organizacji pracy. Póki co nie wspomina się o zwolnieniach pracowników, zwłaszcza z przerośniętego działu administracyjnego, choć takiego posunięcia wykluczyć nie można.

Kiedy zmiany wejdą w życie, dokładnie nie wiadomo. Projekt muszą zaakceptować radni. Stanie się to najpewniej w drugim kwartale tego roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (55) Dodaj komentarz

~Ela 22-01-2010 9:19
Dajcie wiecej autobusow na spoldzielczą do zakladow a nie tylko w porze zmiany gdzie nie wszyscy tak pracują ://
~ło Boże! 22-01-2010 9:23
to dopiro się będzie trup ścielił na ulicach...
~ERYK 22-01-2010 9:42
Co to oznacza, że MZK bedzie spółka własnym rozliczeniu bez dotacji ?- czy będzie taka spółką gdzie mozna będzie wysysać pieniądze z budżetu miasta wedle ukladow kto bedzie w radzie nadzorczej i będzie to spółka monopolistyczna ? a działać będzie jak socjaliźmie , z przerostami ludzi , pakietem socjalnym i urlopowym , sanatoryjnym i całym zestawem marnotrastwa ?. Wychodzi na to , ze ktoś czy jacyś powoli zamierzają przejąć zaklad za frocko jak to się działo i praktykowało do niedawna w takich sytuacjach w Polsce , ze niektórzy poprzejmowali cale fabryki i firmy ,a pieniadze MZK będzie ciągneło sie z budżetu na utrzymanie spólki . Dlaczego nie stworzy sie kilku spółek przewozowych w mieście aby konkurowały pomiędzy sobą tak jak handel ? tylko tworzy się monopoliste z dotacjami miasta ! to kpina ! i w gospodarce rynkowej .
~ja 22-01-2010 10:13
NIC DZIWNEGO ZE LUDZIE JADA JAK SARDYNKI SKORO O JEDNEJ PORZE JADA TRZY AUTOBUSY Z POD KORONY,POL GODZ NIE MA ZADNEGO A POZNIEJ JEDZIE TYLKO JEDEN I TO PRZEWAZNIE 9 Z PIECHOWIC :/
~edesz 22-01-2010 10:24
Po przekształceniu MZK w spółkę z o.o. zostaną pracownikom podniesione pensje,a więc należy podnieść ceny biletów i zwiększyć dopłaty z gmin. Gminy nie godząc się na zwiększenie i tak olbrzymich dla ich kieszeni dopłat zrezygnują lub ograniczą kursy na swoich terenach do minimum, więc MZK znowu podniesie ceny biletów w mieście. Pasażerowie, kto tylko będzie mógł przesiądą się na tańszą komunikację własnymi samochodami i znowu ubędzie MZK klientów i zmniejszy się dopływ gotówki i znowu trzeba podnieść ceny biletów, ale wtedy już kierowcy autobusów MZK będą jeżdzić sami. Proszę napisać, czy ja dobrze rozumuję. A czy nie lepiej byłoby obniżać ceny biletów i dopłat i tym samym zwiększać ilość pasażerów i w efekcie zwiększać budżet MZK?
*piipi* 22-01-2010 10:24
~Dla męzczyzn ..*to dobra WIADOMOŚĆ ! ~Hi, ..będą mogli szybciej zmiemic *łózeczka !
~mm 22-01-2010 10:25
Czy Woźniak jest już nowym starym prezesem?
wupe 22-01-2010 10:28
teraz znowu przyśpieszą "15" i każą pewnie więcej płacić za przejazd...
~szopp 22-01-2010 10:29
a tak przy okazji: jestem za tym żeby zlikwidować sprzedaż biletów przez kierowców autobusów!!! przez to są opóźnienia w ich kursowaniu! bilet można kupić w każdym kiosku ludziki kochane.i to bez dodatkowych kosztów. nie dziwię się, że aut na ulicach jest coraz więcej, na przemieszczanie się autobusami po naszym mieście trzeba mieć mocne nerwy!
~wie39 22-01-2010 10:44
..."niektóre bilety potanieją"...-czy macie nas za idiotów???w tym kraju potanienie czegokolwiek jest niemodne!
~isiek 22-01-2010 10:49
może ktoś pomyśli o jakimś nocnym autobusie a nie że od 23 do 5 rano na kierunku CIEPLICE - JELENIA GÓRA - CIEPLICE są bodajże 3 kursy :-( nie tam żeby życie się toczyło na tych trasach ale.........
~ypsylon 22-01-2010 11:18
jasne,nie ma to jak zadowolic pasazera i podniesc ceny biletow...nie ma co..kierowcom podniesc pensje,jasne..tylko za co????za ten brak kultury i chamstwo?swiat poprzewracal sie do gory nogami
~ 22-01-2010 11:26
teraz znowu przyśpieszą "15" i każą pewnie więcej płacić za przejazd...
~Obserwator 22-01-2010 11:27
DO ERYK z 9:42. Człowieku ty wiesz o czym piszesz????? Odnoszę wrażenie, że nie do końca - żadna komunikacja miejska nie jest w stanie utrzymać się bez dotacji!!!! Zdajesz sobie sprawę z tego ile kosztuje autobus komunikacji miejskiej - najwyraźniej nie!!!!, nie wspominając o innych, wcale nie niższych kosztach!!!! A w kwestii konkurencji - zrobili tak w Wałbrzychu i co mają???? Rozpadające się autobusy i nie lepsze busy jeżdżące jak chcą. Przed takimi wywodami proponuję zapoznanie z "PODSTAWOWYMI PRAWAMI EKONOMII !!!!!
~Obserwator 22-01-2010 11:33
Do wszystkich, których interesuje "konkurencja" w przewozach - poczytajcie sobie. http://biznes.interia.pl/news/rzad-szykuje-rewolucje-w-przewozach,1428335
~s. 22-01-2010 11:43
Zmiejszenie koszty działania spółki. Może lepiej od razu wysłać tam syndyka. Zawsze coś kapnie.
~J@ck 22-01-2010 11:51
Pośpieszne albo przyśpieszone powinny być w Jeleniej Górze ale cena biletów powinna być taka jak na zwykłe .teraz jadąc z Piechowic na Zabobrze to się zestarzeć można.........miasto jest rozległe i tylko szybka sprawna komunikacja ma szanse rozwoju
~mzk jg 22-01-2010 12:11
Piechowice powinno mieć autobus pospieszny z Zabobrzem.A:trasa Piechowice Grn.-Piech.N-Kolorowa-Piech.Urz.Miasta-Piech.Dln.-Sobieszów-Sobieszów Mufl.-Oś.Orle-Cervi-Pod Koroną-Marcinkowskiego-Zajezdnia-Mała Poczta-Bankowa-Urz.Miasta-Ogińskiego/Różyckiego (Rondo)-Elsnera Szp.-Bacewicz-Sygietyńskiego ZUS-Kiepury. B:trasa: Górzyniec-Górzyniec Huta-Piechowice PKP-Szkolna-Piech.Dln.-Sobieszów-Sob.Mufl.-Os.Orle-Lubańska-Marcinkowsk.-Zajezdnia-Mała Poczta-Podwale-Drzymały-Tunel-Dw.PKP. C:Oś.XX lecia-Pod Koroną-Marcink.-Zajezdnia-Mała pocz.-Podwale-Grunwaldzka-Ogińsk/Rózyck.(Rondo)-Wincentego P.Tunel-Kozia-Grabarów-Maciejowa Kość-Trzcińska
~lol2 22-01-2010 12:15
Powinien być autobus pospieszny z Piechowic na trasie:Piech.Grn-Przedszk.1-Kolorowa-Urz.Miasta-Piech.Dln.-Karelma-Pakoszów Pap.-Pakoszów-Piastów-Wojcieszyce Dln.-Goduszyn Dln.Nż-Trasa Czeska-ś.Pomorskie-Mała Poczta-Bankowa-Urz.Miasta-Rondo-Elsnera Szp.-Bacewicz-Sygietyńsk.-Kiepury
~cezar 22-01-2010 12:27
Ciekawe czy będą kursy w poprzek miasta, np. Sudecka- Karola Miarki.
~kierowca do 10:24 | ~edesz 22-01-2010 12:38
Idąc dalej twoim tokiem rozumowania to nie lepiej jest zmniejszyć opłaty za paliwo na stacjach benzynowych, więcej ludzi miało by auta bo ceny paliwa były by niższe. Tak samo jest za gazem czy energią elektryczną. Powinny być obniżki! O wodzie i innych udogodnieniach:) nie wspomnę. Zamiast kąpać się raz dziennie robił bym to trzy a może i wiecej. MZK sp.zoo przede wszystkim powinna skorygować rozkłady jazdy. Tak dla przykładu linia 1/2 ranna zmiana to jakaś kpina, wiecznie spóźniona. Z bankowej 11:57 w zasadzie nigdy nie przyjedzie punktualnie! linia 1/1 często ją dogania i 2 auta jadą jednocześnie. Dlaczego taks się dzieje? bo od 8 rano na każdej pętli kierowca ma po około 3 minutowe postoje. Wystarczy, że będą nawet małe korki i z kółka na kółko opóźnienie się powiększa. Identyczna sytuacja jest z linią 2/2 ranna zmiana w tygodniu. Przez 10 godzin pracy od 4:44 do 14:36 kierowca ma łącznie z 20 minut przerwy. 3 komarna, 2 trzcińskie, 1 radomierz. Przeważnie wiecznie spóźniony przez brak przerw na końcówkach. Ciekawa sytuacja jest też na lini 23. Czas przejazdu od podwala do Anieli Krzywoń to 2 minuty. Linia 23 jeżdzi w zasadzie tylko w szczycie. Czy jest możliwy tak szybki przejazd? Jest ale tylko wtedy gdy na skrzyżowaniach nie będzie aut i światła będą wyłączone. średni czas przejazdy od podwala do Anieli to 7 minut i to przy dobrych wiatrach. Więcej nie chce mi się pisać, bo i tak zawsze jest to wina kierowcy. pozdrawiam i do zobaczenia na trasie.
~aborygen miejscowy 22-01-2010 12:55
Tzw. gadka do Władka jak za każdym razem. Njlepszym pomysłem na zniwelowanie do minimum kosztów spółki jest jak najszybsze nachapanie się dudków i likwidacja. To wszystkim najlepiej wychodzi. Zlikwidowane już szkoły, ośrodki zdrowia, szpitale, zakłady pracy i inne nie generują kosztów a tym samymstrat. Życzę wszystkim dobrego samopoczucia.
Cień 22-01-2010 15:10
Ja mam samochód i rower, to mi to wisi, tym bardziej, że na gapę już się nie pojedzie, a i tak rowerem będę szybciej nawet jadąc z Cieplic.
rymcycymcy 22-01-2010 16:23
W autobusie można fajnie spędzić wolny czas, a nawet nawiązać ciekawe znajomości. Wcale nie są potrzebne jakieś przyśpieszone. Jak będę starym emerytem, to będę jeździł od rana do wieczora :)
~żąba 22-01-2010 16:46
A może te długowłose blondynki, usunełyby się od co nie których kierowców, bo to one stwarzają zagrożenie, wisząc bez przerwy na kierownicy
~azar 22-01-2010 18:54
mam nadzieje ze kanary beda te same jakos tylko raz spytali mnie o bilet i teraz jak mnie widza to nie podchodzą
keller_dacia 22-01-2010 19:08
a ja powiem tak : do Piechowic powinny częściej jeździć autobusy i nie tylko w tygodniu a zwłaszcza w weekendy. Piastów ma problem z komunikacją...ale to mały szczegół tam prawie w ogóle nie jeżdżą autobusy... A pośpieszne to bardzo dobry pomysł tylko żeby nie były za drogie... I żeby ogrzewanie było w każdym autobusie to by było super !
~Ewa 22-01-2010 19:12
Do Eli masz racje przydało by się wiecej autobusow na spoldzielczą ale zeby były tez kursy od urzedu miejskiego !!
~ 22-01-2010 19:49
A może kilka pośpiesznych do Janowic Wielkich.
~nie tędy droga 22-01-2010 20:01
ciekawe, czy policja lub straż miejska wlepiła choć raz jakikolwiek mandat mpgk czy mzk za nieodśnieżone drogi?
~florek 22-01-2010 20:45
Nie raz bylem swiadkiem jak na Os.Orlim braklo miejsca na zatoczce w kieronku .J,Gory bo zjawily sie 7,9,15,a pozniej nic, az dibli biora, kto to robi rozklad co za i...
~korek 22-01-2010 22:28
do ~florek,to jeszcze sie wiesz? rozklad jazdy jest po to zeby wisial zeby sie nikt nie czepial ze nie ma a kierowcy jako panowie sytuacji maja swoj rozklad i tyle na ten temat
~wrocławski student 22-01-2010 22:39
piechowice kiepury chociaż w godzinach przed/po pracy
~~~nieewiedzący~~ 22-01-2010 22:47
A moze by tak wybudować w Jelonce metro :)
ebee 22-01-2010 22:52
Pan Chadży tylko czeka na kolejne podwyżki biletów MZK. Krycha skutecznie działa ........bez dotacji i jeszcze potrafi być konkurencyjna. Pks już wyciągnął z tego wnioski. Podniósł standart usług i obniżył ceny. W MZK- raczej na to się nie zanosi, ponieważ zmienia się tylko forma prawna tej firmy, a kierownictwo, ludzie i nawyki, nie zawsze prawidłowe- pozostały. Pozdrawiam: EBEE
~Zdzich 22-01-2010 23:10
Jeszcze się taki nie narodził, co by wszystkim dogodził. Problem w tym, że MZK nie ma zielonego pojęcia, co zrobić, aby ludziom, choć trochę ułatwić życie. Bilety podrożeją - nic nowego, miasto do najbogatszych nie należy, zaś ceny biletów zupełnie odwrotnie, jedne z najwyższych w kraju. Pierwsze i najważniejsze, co należy zrobić to skończyć z bezsensownym dublowaniem się autobusów. Często zdarza się, że mamy 3 czy 4 autobusy na raz, które w dodatku przez większość trasy jadą jeden za drugim. Komu to służy? Mamy 2, 3, 11, 33 na Różyckiego w przedziale bodajże 18:30-18:35, a autobusy jadą przez większość trasy jeden za drugim, dodatkowo 3, 11 i 33 dalej jadą w jednym kierunku, podczas, gdy następny autobus w tym kierunku jest dopiero za godzinę i jest to 11, który swój kurs kończy na przystanku Łomnica Szkoła, kolejna 3 jest po niespełna dwóch godzinach, czyli o 20:23 - gdzie tu logika, gdzie zysk? To samo tyczy się 6 i 7, które lubią jeździć na raz. Często, koło Urzędu Miejskiego także widzę kilka autobusów, które stoją jeden za drugim. Autobusy niestety mają to do siebie, że mają takie kursy, w których zdarza się, że wożą powietrze, nawet ograniczone do minimum 3 w niedziele i święta. Kolejna sprawa - świetny ruch z liniami pośpiesznymi, ale ułóżmy je z logiką. Może warto byłoby uruchomić linię pośpieszną, która połączy Zabobrze z Piechowicami? Po co kolejne durne zakończenie kursu na Dworcu PKP? Liczę na jakieś w miarę mądre ruchy w MZK i pozytywne zmiany. Bez odbioru.
rymcycymcy 22-01-2010 23:19
| ~żąba | ...gdzie tak jest ? w MZK ? ...ja się normalnie przekwalifikuję :)
~kol. 22-01-2010 23:35
Piechowice - Kiepury : Musi Być Taka inia !!!!!!!!!
~Kapitan Bomba 22-01-2010 23:42
Ale jaja, gdyby tak jedna osoba z 80% powyżej została prezesem MZK to dwa tygodnie daje i... przesiadamy się na rowery :)
~ 23-01-2010 0:20
moje propozycje lini A PIECHOWICE-SOBIESZÓW MUFLON-OSIEDLE ORLE- SWORCOWA-TRASA CZESKA 0OS POMORSKIE-JANA PAWLA DWORZEC PKS-PADEREWSKIEGO=KIEPURY-GRABARÓW-KOZIA=DWORZEC PKP, LINIA B MACIEJOWA-GRABAROW-JANA PAWŁA 2 -TRASA CZESKA Z LOKALIZACJA PRZYSTANKU BLISKO GODUSZYŃSKIEJ-LUBAŃSKA-RATAJA-STASZICA-PODGÓRZYN LINIAC JAGNIATKÓW-SOBIESZÓW -OSIEDLE ORLE-CIEPLICE KOŚCIÓŁ-POD KORONĄ-WOLNOŚCI-KAROLA MIARKI-JANA PAWŁA-GRABARÓW-MACIEJOWA,LINIA C DWORZEC PKP-RONDO-SZPITAL-KIEPURY-JANA PAWŁA-DWORZEC PKS-MIARKI-LIPOWA-WOLNOŚCI-OSIEDLE ORLE -SOBIESZÓW-PIECHOWICE GÓRNE
~aleksanderek 23-01-2010 10:59
wszyscy o tym dobrze wiedzą że najbardziej potrzebna jest linia pospieszna Piechowice-Kiepury oraz Piechowice-Piastów-Wojcieszyce Dolne-Goduszyn Dln.Nż-Trasa Czeska-Os.Pomorskie-Mała Poczta-Bankowa-Urz.Miasta-Drzymały-Anieli krzywoń-Podchorążych
~ERYK 23-01-2010 11:30
Obserwator - zapoznaj sie własnie z ekonomia i historią . Odpowiedz masz na podstawie taksówek , swego czasu MZK tez wprowadzilo taksowki - cały nowy tabor po nie całym roku został zniszczony ,porozbijany i przynosil straty za ktore zaplaciło społeczeństwo zamiast właściciel MZK , zapytaj tych co to pamietaja !- masz odpowiedz dlaczego powinno byc więcej przewoznikow autobusowych , busowych i to prywatnych w naszym mieście a nie nawiązywanie i naklanianie do powrotu zasad sacjalistycznych czyli drogich ,obfitych w urzedastwo i marnotrastwo jakim jest dotowana MZK .A ile ma kosztowac autobus i w jakim standarcie obsługiwać to jest problem włascicieli autobusow dzialajacych w konkurencji ,bo ludzie ich wyselekcjonują a nie rada czy komisja miasta i związki zawodowe - Jeden monopolista i to tzw. Państwowy czy budżetowy to sakandal i marnotrastwo spolcznych pieniędzy w gospodarce rynkowej. P.S Ilu jest działaczy związkowych do gadania w MZK - i jaka maja wydajnośc w pracy ? a jaka dyscyplinę ? Precz z socjalizmem - lepiej dla spoleczeństwa.
grzegorz_n 23-01-2010 11:37
Kombinujcie... by żyło się lepiej Wracam z Niemiec, busem przewozem, przejeżdżam właśnie granicę i aż mnie zemdliło. Chyba dojechaliśmy do Rumunii – myślę. Przepraszam jednocześnie Rumunów w tym miejscu - podejrzewam, że oni mają teraz wyższy standard życia od Polaków. Nagle drogi wąskie, ciemne, zaśnieżone i wyboiste. Brakuje tylko nieoświetlonej furmanki z dyszlem. Wiatraki zastępują tu strachy na wróble. To nie do pomyślenia! I tu chcą organizować Euro 2012? Toż Polska się nie wypłaci za same odszkodowania dla Niemców za zniszczone podwozia. By żyło się lepiej... Ochłonąłem, jestem w domu. W Jeleniej Górze też chyba zabrakło soli, piasku i pługów śnieżnych. Samochodów za to nie brakuje. A raczej rzęchów. Kto dał MPGK jakiś mandat za nieodśnieżone drogi? Mam przynajmniej Internet i mogę zamówić sobie piwo, żarcie itp. Gorzej z pracą. Wchodzę na lokalny portal i co widzę w dziale „Dam pracę”? 649 ogłoszeń! Ale jakich? Opiekunka do dziecka, Opieka – Niemcy, Agent ubezpieczeniowy, Open Finance, Prezenter handlowiec, Do kancelarii komornika, Pracownik ochrony, Przedstawiciel handlowy, Telemarketing w domu, Asystent managera, Kat. B – młodych, kelner/kelnerka, współpraca dla biur rachunkowych, do biur nieruchomości, Roznoszenie ulotek, Merchandiser (półkowy), Hostessę, obsługa e-mail, Zostań konsultantką/em Oriflame, Sprzedawca OFE, do banku, Tajemniczy Klient, Sekretarka, Pani do towarzystwa, Taniec na rurze. Jednym słowem musisz być młody, a raczej młoda, piękna, zgrabna, znać języki, programy, Kamasutrę i mieć czym oddychać. I to wszystko za 7-8 zł na godzinę. Nic tylko brać. Albo łapać trzy etaty, brać fuchy, chałupnictwo, sadzić warzywka na działce i oszukiwać na podatkach. Gros pracy jest na umowę zlecenie lub na własny rozrachunek. Do czasu. By żyło się lepiej... W oficjalnych, falszystowskich mediach głoszą propagandę sukcesu, że bezrobocie w Polsce wynosi obecnie niewiele ponad 10%. Nie liczą oczywiście tych, co nie są zarejestrowani i siedzą na zasiłku zagranicą lub pracują na czarno. Nie liczą bezdomnych i zaginionych. Tych co się zapiszą do pośredniaka to szybko wysyłają do odległych obozów pracy i zaraz skreślają z listy jak nie dojedzie. „Wolny rynek”. Oj nie rozliczyli u nas nikogo jak Ceausescu. By żyło się lepiej... Jest atrakcyjny program PO dla bezrobotnych! Dla tych, co nigdzie nie pracowali przez ostatnie dwa lata jest zniżka w opłatach składek na ZUS. Ubezpieczenie społeczne (bez składki chorobowej) – 104,08 zł i ubezpieczenie zdrowotne 224,24 zł. Razem – 328,32 zł. Przez dwa lata ma obowiązywać taki handicap. Ciekawe jaką emeryturę za to otrzymasz? By żyło się lepiej... Pewna pani ma 800 zł emerytury. Może zdąży dostać odszkodowanie z UNIQA gdzie ubezpieczony jest MZK. Skromne życie kosztuje 1200 zł więc w wannie zbiera wodę po myciu, potem jej używa do spłukiwania kibla. Płomyczek w junkersie pali tylko jak potrzebuje ciepłej wody. Lodówkę ma póki co na balkonie. W szafie, tej która jej jeszcze została, trzyma parę ciuchów i szyby myje samą wodą. Kiedyś miała jako jedna z pierwszych lokatorek bloku kolorowy telewizor radziecki. Dziś dzięki „pomarańczowej rewolucji” je bułkę na mleku i placki ziemniaczane. By żyło się lepiej... Dwa lata temu, za 50 zł kupiłem w Tesco ekstra żarcia dla jednej osoby na cały tydzień. Dziś za ten sam asortyment muszę zapłacić 70-80 zł minimum. Zarobki realne poszły w dół licząc podwyżkę biletów i mediów. Nic, mogę zawsze ugotować wodziankę. By żyło się lepiej... Włączam telewizor, na każdym niemal ka...le są te same gęby. Postpezetpeerowski gruby Kalosz, i inne gady od wielu lat ćwiczą politycznego głupa. Aktorzy, pożal się Boże i w filmach i w reklamach dorabiają. To samo dziennikarze czy sportowcy. Minimalny ich zarobek 8000-12000 zł. Wyłączam telewizor, nie będę oglądał afer i wysoko płatnych komisji. Świńskiej chrypy. 60 % PKB jest marnowane i trwonione przez rządzących egocentryków. By żyło się lepiej... Nie płacę też już na żadne akcje „charytatywne” jakimkolwiek fundacjom do obrabiania naiwnych ludzi. Nie ma f...rów. Tylko banki i kredyty lichwiarze stale reklamują i wpuszczają ludzi w pułapki. Mądry człowiek pójdzie po paczki lub zasiłek do MOPS. By żyło się lepiej... Najtańszy nowy samochód średniej klasy kosztuje 50 tysięcy złotych, średni zarobek w polskich obozach pracy wynosi 800-1200 zł. Auto można kupić dziś za... około 4 lata pracy, pod warunkiem, że stołować i mieszkać się będzie na „Grzybku” u Św. Brata Alberta. By żyło się lepiej... Dziś, w XXI wieku, umiera w Polsce kilkaset osób w zimie z wyziębienia lub się wiesza. Dziś, w dobie dobrobytu, gdzie nie ma trzęsień ziemi, w każdym mieście otwarte są masowe stołówki i schroniska dla bezdomnych. Zarządzają nimi głównie politycy lub członkowie rodzin polityków, którzy zamienili „komunizm” na faszyzm. Robią na tym jeszcze interes i kariery. By żyło się lepiej... W Niemczech auta i żarcie są w podobnych cenach jak w Polsce – markety i salony te same. Zarobki za to są czterokrotnie wyższe. Ponoć gonimy ich, tylko nie wiem w czym. Na pewno jesteśmy już lepsi w piłkę ręczną. Oto IV RP. Czwarta Rozpierducha Polaków. By żyło się lepiej... Śpieszmy się powoli. By nic nie umknęło naszej uwagi.
~Seen 23-01-2010 12:13
Niech autobus odjeżdża z przystanku dopiero jak będzie pełny pasażerami!!! ;)
~zdzichó 23-01-2010 12:22
Kiepury-Centrum-Piechowice taka linia ma sens i jest bardzo potrzebna
~op 23-01-2010 12:41
a może by tak długą relację zrobić Piechowice-Sobieszów-Cieplice-Mała Poczta-Bankowa-Urz.Miasta-Rondo-Sygietyńskiego-Grabarów-Maciejowa Kość-Trzcińsksa-Radomierz Zakład-Radomierz-Janowice PKP
~Kto do MZK Sp. z o.o.? 23-01-2010 14:37
Była prezydent Z. Czernow najpierw załapała się na dyrektora oddziału Banku Zachodniego, teraz jest dyrektorem "Aniluxu". Były wiceprezydent B. Gałka jest w radzie nadzorczej u byłej prezydent ma udziały w Świeradowie i u Brata Alberta...
~ASD 23-01-2010 15:22
haha wożą powietrze i będą wozić jak bilety zdrożeją nie dość, że jelenia to wioska to i drogie ma bilety, droższe niż w WARSZAWIE, POZNANIU, PILE ( tansze na weekendy od tych w dni powszednie) czy w samym WROCLAWIU. Precz z tymi radnymi z jeleniej!!! zeby płacic 2.60 za kawalek przejechany! nie dosc ze ropa tania to drozsze bilety i jeszcze za bagaż trzeba płacić gdzie tego nie ma w innych miastach i do tego kanarzy pyskaci jakby mogli to by ci nóż wsadzili czuja władzę :D przez 5 min. ale można i takiego szybko zgasić. PARANOJA.... RADNYCH TO NIE INTERESUJE ZE BILETY BEDA DROŻSZE ZNÓW :-) bo oni się wożą betami na benzynie służbowej za pienidze poddatników... i dobrze kazdy o tym wie!!!!
~bang 23-01-2010 17:32
ERYK w 100% popieram...niestety ten patent nie przejdzie...zmierzamy w kierunku socjalistycznych republik europejskich niż do wolnej europy...moim zdaniem miasto powinno pompowac kase w infrastrukture niż w MZK...aby każdy nie musiał się kisić w banie a mieć lepszy dojazd samochodem lub rowerem...a jeśli jakiś prywaciarz zwęszy biznes z przewozami miejskimi, to niech próbuje...a na pewno jakiś by się skusił :)...tak jeszcze dodam że jesliby sie sprywatyzowało linie numer 7 i 9 to by były zyski:)
jgajewski 23-01-2010 17:33
Grzesiu ! Witaj w domu !!!! Pozdrawiam Cie serdecznie i widzę że w sprzawach polityczno - gospodarczych jesteś dobrze zorientowany !!! Jak widzisz, u nas same Cuda i sukcesy !!! A naszych Rajców menczenników, po skończonej kadencji , trzeba będzie zgłosic do BEATYFIKACJI !!! trzymaj sie ciepło - Józef Gajewski ...
Cień 23-01-2010 18:29
Grzegorzu! We wszystkim masz rację, tylko zapomniałeś napisać, że zarobki w niemczech są cztery razy większe dla Polaków, Niemcy zaś, mają zarobki ośmiokrotne. Ps. Bardzo podobał mi się początek twojego postu, dotyczący wjazdu do Polski. Ja ten szok przeżywam min. raz w tygodniu od paru lat i cały czas jestem w szoku. Pozdrawiam.
~cwaniak 24-01-2010 13:44
ta zmiane cestotliwosci kursowania- jak to ładnie brzmi ja tam bym poprostu powiedzial ze pozawieszaja niektóre kursy i bezie gorzej niz bylo
~ 24-01-2010 21:05
posty J.Gajewskiego zakończe go słowem AMEN
~przerosnięta administracja MZK 25-01-2010 13:49
w art. jest zapis:póki co nie wspomina się o zwolnieniach pracowników przerośniętego działu administracyjnego. To chyba kpina. O tym że tak jest i pracuje w biurowcu MZK połowa niepotrzebnych, pisano na jelonce kilkakrotnie. Nikt tych układów p.o prezesa Woźniaka nie ma odwagi ruszyć. Łatwiej podnieś cenę biletów i mieszkańcy za siedzenie na stołkach niepotrzebnych pracownikow kolejny raz zapłacą.
ebee 25-01-2010 16:58
Brawo za obiektywny opis naszego polskiego XXI wieku dla Grzegorza. Słuszną uwagę dodał też cień. Faktycznie tak wygląda nasz "dobrobyt" Syf malaria, dziurawe drogi i robota za minimalną krajową , albo wcale. Dziwię się tylko Panu Józefowi Gajewskiemu, ni stąd ni zowąd krytykującego .......urzędników. Panie Gajewski, przecież w swoich licznych komentarzach - uparcie broni pan urzędy, urzędników, idiotyczne procedury. W Pana komentarzach to właśnie urzędnik zawsze jest o k ! Petent zaś, to obywatel II kategorii. Skąd więc ta zmiana ? Czyżby dostrzegł Pan karuzelę niemocy obecnej władzy i liczy nato, że Grzegorz, którego Pan tak pozdrawia- załatwi Panu robotę w Niemczech ? Myślę , że nie załatwi, bo tam pracują Polacy zaradni , inteligentni. Tam nie ma miejsca dla wazeliny, kitu, bzdur..... Tam się płaci za pracowitość i uczciwość- w przeciwieństwie do Polski, gdzie uczciwy i pracowity ma zawsze.............pod górę. Pozdrawiam serdecznie: EBEE

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group