Niedziela, 29 maja
Imieniny: Magdaleny, Urszuli
Czytających: 2689
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Na tropie trzmieli

Wtorek, 26 kwietnia 2022, 7:00
Autor: WAC
Powiat: Na tropie trzmieli
Fot. KPN
Karkonoski Park Narodowy z pomocą wolontariuszy pracuje nad stworzeniem mapy występowania na swoim terenie oraz w otulinie parku owadów z rodziny trzmielowatych. To część projektu, który w innych częściach Polski rozpoczął się w 2018 roku.

Na terenie naszego kraju występuje 38 gatunków owadów z rodziny trzmielowatych. Są pod ochroną lecz mimo to jest ich coraz mniej. Podejmowane są próby podjęcia działań mających chronić te pożyteczne owady, jednak bez określenia miejsc ich dokładnego występowania jest to bardzo utrudnione.

Przy tworzeniu mapy liczymy na pomoc wolontariuszy – mówi Aneta Sikora z KPN. - Może nim być każdy. Wystarczy zainstalować w swoim smartfonie aplikację „Znajdź trzmiela / Bumblebee Detector”, którą można ściągnąć bezpłatnie z Google Store/Google App i przesłać za jej pomocą zdjęcie trzmiela. Do fotki program automatycznie doda datę jej wykonania oraz lokalizacje GPS. Przesyłane przez aplikacje zdjęcia trafią do bazy danych, które są przetwarzane przez naukowców. Co roku, na stronie projektu, publikowany będzie raport, z którego można będzie odczytać różnorodność gatunkową trzmieli w danym rejonie. Obserwacje i fotografowanie trzmieli można prowadzić w sezonie ich występowania (miesiące: marzec – wrzesień).

Pomóc trzmielom można także wysiewając na trawniku lub na innym gruncie rośliny motylkowe będące dobrym materiałem pokarmowym dla tych owadów. KPN przygotował dla wszystkich chętnych mieszkankę nasion, m.in. koniczyny i wyki. Można ją otrzymać w Centrum Edukacji Ekologicznej w Szklarskiej Porębie.

Twoja reakcja na artykuł?

10
83%
Cieszy
2
17%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group