Poniedziałek, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 6467
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Na „trójkę” ocenili działalność kulturalną w mieście

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 29 maja 2012, 13:54
Aktualizacja: 15:01
Autor: Petr
Fot. Petr
Konferencja z udziałem braci studenckiej, prezydenta miasta Marcina Zawiły i animatorów kultury, i sztuki odbyła się dzisiaj w ratuszu w Jeleniej Górze. Celem spotkania były ocena i omówienie działalności kulturalnej w mieście w oparciu o raport z próby badawczej, którą przeprowadzili żacy. – Kulturę oceniamy na „trójkę” – mówi Inga Mączka, przewodnicząca Samorządu Studenckiego w Uniwersytecie Ekonomicznym.

W dniach 16 – 20 kwietnia br. wśród 291 studentów trzech uczelni wyższych zlokalizowanych w Jeleniej Górze: Uniwersytetu Ekonomicznego, Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej i Politechniki Wrocławskiej – ZOD w Jeleniej Górze przeprowadzono badania ankietowe, które dotyczyły oceny i preferencji żaków w zakresie działalności kulturalnej w mieście. Badania te objęły w sumie 10 proc. wszystkich osób studiujących na ww. uczelniach stacjonarnie. Pytań zadano 21. Ocena kultury wypadła na „trójkę”.

Podczas oceny poszczególnych imprez, jak również instytucji kulturalnych w mieście studenci brali pod uwagę takie elementy, jak repertuar, miejsce, zakres tematyczny i adekwatność do potrzeb, bezpieczeństwo i logistyka, promocja, czas trwania koncertu itp., koszt udziału, ceny w sensie ogólnym, wygoda i obsługa dodatkowa (gastronomia). Co zaś się tyczy preferencji – wśród żaków najbardziej znane i popularne są tradycyjne imprezy Jarmark Staroci i Wrzesień Jeleniogórski, a także nowa inicjatywa, którą jest Festiwal Światła.

– „Trójka” w pięciostopniowej skali oceny świadczy o tym, że atrakcyjność kulturalna miasta jest wg studentów dostateczna, tzn. utrzymuje się na średnim poziomie. Według mnie za to, że imprezy i instytucje kultury w Jeleniej Górze nie są oceniane bardzo dobrze ponoszą winę i miejscy włodarze i sami studenci. W mieście brakuje skutecznej promocji kultury, animatorzy też nie starają się jakoś specjalnie pozyskać grono odbiorców. Z kolei jeśli chodzi o żaków czy w ogóle młodych jeleniogórzan, tych zdaje się nic nie interesować – mówi nam Inga Mączka, przewodnicząca Samorządu Studenckiego w Uniwersytecie Ekonomicznym.

I dodaje: – Tu liczy się muzyka pop i rock słuchana podczas kameralnych spotkań w domu czy akademiku. Ludzie nie chcą chodzić na duże imprezy, bo albo dowiadują się o nich za późno, albo są z gruntu przekonani, że nie będą to imprezy udane. Myślę, że atrakcyjność kulturową i życie kulturalne w mieście może podnieść jedynie konstruktywny dialog między władzami Jeleniej Góry, animatorami kultury i lokalną społecznością.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28) Dodaj komentarz

~ 29-05-2012 14:13
...albo owiadują się o nich za późno.... No wlasnie, w sobote Closterkeller a Jelonka i inni milcza, jedynie j...4 podalo informacje ....
~Anonimus 29-05-2012 14:15
Nie rozumiem dlaczego za kulturę w tym mieście odpowiada kobieta , która nie ma zielonego pojęcia o rzeczywistości? Czy to się kiedyś skończy ? Jak długo jeszcze w głowach działaczy kultury tego miasta będzie panoszyć się intelektualna prowincja? Wstyd ...............
~jel-górka 29-05-2012 14:46
Jacy studenci, taka ocena ... Nawet ich żakami nazwać nie można, a jaki jest ich poziom kultury i oczekiwania, to można wyraźnie zobaczyć podczas Juvenaliów. Festiwal światła - to dopiero impreza kulturalna. Boże dodać do tego śpiewające fontanny, najlepiej po jarmarku staroci i czegóż więcej do szczęścia potrzeba ! Żałość bierze, oni są przyszłością !
~Bury 29-05-2012 15:18
Racja, młodzieży się w głowach poprzewracało. Tylko dużo wrzasku i to kultura. A co oni wnoszą jako Uczelnia? Nauczyli się utyskiwać na wszystko, a sami bierni. Ech, szkoda gadać.
~ 29-05-2012 15:23
Miny posępne jakby w zasadzie nikt nie był zainteresowany tematem albo poruszano wyłącznie kwestie pogrzebowe. Przecież to nie stypa po kulturze!
~Maciej Nowak 29-05-2012 15:45
Dobrze dziewcze prawi. W mieście miał być dialog pomiędzy mieszkańcami a tymi wyższymi, a dialogu nie ma. Kultura tu słaba jak i turystyka i przemysł.
~ou 29-05-2012 16:06
gdyby taką dyskusję przeprowadzić wśród osób, które prowadzą instytucje kulturalne a ich wypowiedzi mogły pozostać anonimowe to ocena "ratusza" była by druzgocąca; z wiadomych powodów, zmiany może przynieść dopiero nowa obsada ratusza;
~APiUMcz1 29-05-2012 19:17
3 lata temu działała w Jeleniej Górze Agencja Promocji i Upowszechniania Muzyki (splajtowała z powodu nieprzyznania dotacji na prowadzenie działalności)...Zanim na dobre zaczęła działać przeprowadziła na 2000 mieszkańców ankietę preferencji muzycznych. UWAGA RATUSZU! Teraz Cię zaskoczę. Pytań było 8: 1.Ulubiony Gatunek Muzyczny 42% Muzyka klasyczna, 28% jazz, 11%dance/techno/hip hop 2.Gdzie najczęściej poza domem słuchasz muzyki: 49,6% Pub, 21 % darmowe koncerty, 9,4 u znajomych 3. Jaką kwotę z budżetu przeznaczasz miesięcznie na kulturę: średnio 23 zł 4. Jakich koncertów brak w Jeleniej Górze: 12% jazzowych, 11,5% opery, 8% zagranicznych gwiazd dużego formatu 5.Jaką gwiazdę zaprosiłbyś na Wrzesień Jeleniogórski:David Guetta 23%, Możdżer & Makowicz 19%,Bracia 7%,Doda 5%,Edyta Górniak3%
~ 29-05-2012 19:18
rozpoczela sie delikatna dyskusja o kulturze moze czas aby ktos podjol probe oceny poszczegolnych dyrektorow chyba ze nie ma co oceniac bo wszystko jest ok.
~APiUMcz2 29-05-2012 19:27
6.gdybyś miał wpływ na decyzje kulturalno-polityczne to dyrektora której instytucji Kulturalnej byś zmienił? 40 % Filharmonii 23% ODK17% Muflona 4% JCK 7.Gdybyś miał w JG do wyboru każdą możliwą formę rozrywki kulturalnej z której byś korzystał? 36,7% Duza i bezpieczna dyskoteka, 27% opera 11,3% jazzklub na poziomie, pozostałe odp. mniej niż 2% to: kabaret, rewia, burleska, 8.O co poprosiłbyś kulturalnych decydentów? (odp. były w formie pisemnej, ale) O duzą plenerową scenę czynną całe lato, o zapraszanie do naszego miasta innych teatrów, o lepszą promocję i koncerty artystów pochodzących z Jeleniej Góry, o większą ilość koncertów zróżnicowanych gatunkowo, więcej imprez na Placu ratuszowym...to najczęstsze odpowiedzi... Teraz piszcie sobie komentarze. Jesteśmy ciekawi co sie zmieniło!!!
~ 29-05-2012 19:36
do APiUMcz2 chyba zaczynasz uprawiac prywate dyr.Filharmonii robi najwieksza ilosc ciekawych imprez w miescie,dyr ODK realizuje najlepszy festiwal w miescie ZOOM,najgorzej funkcjonuja instytucje ktore zatrudniaja najwieksza liczbe pracownikow JCK oraz Teatr Norwida.
~APiUM 29-05-2012 19:36
aż się prosi by z Baniaków zrobić porządny JazzClub, żeby na ratuszu były koncerty, żeby Muszla koncertowa i Amfiteatr w Parku Zdrojowym (tak tam jest amfiteatr) huczały piękną muzyką i spektaklami, Żeby w Uzdrowiskowej części były regularne kojarzące się z Uzdrowiskiem koncerty musicalowo-operetkowe, żeby na wrzesień jeleniogórski zapraszano PRAWDZIWE a nie przebrzmiałe gwiazdy! Żeby Dni Sobieszowa nie były smutnym i żałosnym koncercikiem folkowym bez reklamy, na który zaprasza się zespoły grające wesela (tak było na zakończenie w zeszłym roku)Żeby w naszej filharmonii występowali znani artyści a nie koleżkowie dyrygentów których się przepłaca. Wstyd by w uzdrowiskowej dzielnicy wiało jedynie poezją śpiewaną niskich lotów, żeby muzycy grali wieczorki za 50 zł na łebka albo za darmo...eh!
~Ad 19:36 29-05-2012 19:39
Te imprezy tylko tam goszczą w Filharmonii...a te Filharmonijne nie są ciekawe i są takie jak ostatni koncercik operetkowy- smutne i na słabym poziomie. A kto Ci powiedział że ZOOM to najciekawszy festiwal...to jest Twoje zdanie. A my mamy 2000 ankiet, które mówią co innego.
~Ad 19:36 29-05-2012 19:42
Te imprezy tylko tam goszczą w Filharmonii...a te Filharmonijne nie są ciekawe i są takie jak ostatni koncercik operetkowy- smutne i na słabym poziomie. A kto Ci powiedział że ZOOM to najciekawszy festiwal...to jest Twoje zdanie. A my mamy 2000 ankiet, które mówią co innego.
~MKamiński 29-05-2012 20:31
W ogóle nie wierzę w 2000 ankiet i 27% mieszkańców marzących o operze przeciw 2% marzącym o kabarecie i burlesce razem wziętych. Gdyby opera była tak popularna, a kabaret taki niepopularny, na pewno byśmy to zauważyli. Studenci też dużo krytykują, a sami nie konsumują oferty miasta: wystaw, koncertów, spektakli, projekcji, spotkań z ciekawymi ludźmi itd. Jest tego dużo, jak na małe grono odbiorców sztuki i skromne pieniądze miasta. Ale studentów nie ma! Zresztą sami przyznają, że nie wiedzą, co się w mieście dzieje i potrzebują lepszej promocji. Jak to możliwe? Np. w tym tygodniu mamy Pestkę, co wiadomo z plakatów, tv, portali, prasy papierowej, wydawnictwa okolicznościowego, strony JCK, a nawet miasta. Studenci chcieliby, żeby Łukasz Duda jeszcze z lodówki wyskakiwał?
~Dora Tca 29-05-2012 20:34
Trzeba więc powołać doradcę prezydenta ds kultury :)))
~śpiewaczka 29-05-2012 23:44
Panie MKamiński. Dobrze wiemy że nic byście nie zauważyli tak samo jak faktu że dwa biyra podróży organizują wyjazdy do opery we Wrocławiu na premiery. Sami pracownicy Filharmonii jeżdżą. A na tą ankietę online odpowiadałam i ja bo była ogólnodostępna. I to możliwe że ludzie chcą tu operowych wydarzeń. Bo większość ankietowanych znajdowała link do ankiety tak jak ja - na stronach poświęconych kulturze i sztuce. Poza tym nie czarujmy się. W Jeleniej odpowiedzialnym za kulturę jedynie WYDAJE SIĘ że wiedzą co lubią mieszkańcy! Czy nie dlatego galerie handlowe , ul 1-go Maja i Rynek świecą pustkami?
~Rex 29-05-2012 23:52
A może studentów Pestka nie interesuje?Może wcale się nie podoba? Może tak wychowano w JG młodych, że sztuka to dla nich niezrozumiały relikt? Nikt nigdy nie zapytał szczerze mieszkańców (nie urzędników) co lubią! Wiecie dlaczego lepiej studiować w Zielonej Górze? Bo jest rotacja kierunków, więcej miejsc pracy i Więcej rozrywki na poziomie. Są fajne kluby z muzyką na żywo, imprezy tematyczne i koncerty gwiazd. DZIEJE SIĘ! Stąd na week end trzeba spadać bo tu się zdycha z nudów. A programy festiwali są robione tylko pod gust organizatorów! Tyle mojego zdania.
~gluś 30-05-2012 7:44
jak impreza na Placu Ratuszowym, to taki huk i ryk, że tynki z kamienic lecą a w ogródkach przy piwku/soczku nie da się posiedzieć bo człowiek własnych myśli nie słyszy , a le w tym mieście urzędnicy wiedzą lepiej jak chcą wypoczywac mieszkańcy
~ 30-05-2012 9:21
/Życie kulturalne podobnie jak ekonomiczne i rynek pracy w tym mieście już dawno zyskały kondycje figury woskowej, w której nie ma życia i potencjału. Wszystko tu stoi w miejscu, ba nawet się cofa z roku na rok, uwstecznia. Jak słyszę zdanie kultura w JG , to kojarzy mi się szkło, pustka i populizmy o tym jak jest dobrze. Czas kulturalno oświatowych powinien już dawno odejść, a tu jest stale obecny.
~pldg 30-05-2012 9:27
Najbardziej wymowne jest zdjęcie nr 9 z Dyrektorem JCK , mina chyba najlepiej pokazuje jak tu można działać obecnie i,że rzeczywiście jak się nie ruszy w ratuszu, no to będzie można sobie popatrzeć w sufit i jedynie posłuchać pieśni wajdeloty o kulturze w JG, o rozwoju itd :) A może tak kurs szydełkowania zrobić w ratuszu i podciągnąć pod imprezę kulturalną razem ze szkłem, które w muzeum k. małżonki pana Z. zachodzi kurzem, albo zrobić zawody w piciu kawy, kto ile kaw zaparzy w ciągu dnia pracy:)
~Rex 30-05-2012 10:37
Ratusz uznał za wydarzenie kulturalne warte dotacji oprawę "Usia siusia" targów pszczelarskich, a nie dał kasy J A K-owi i innym MŁODYM organizacjom, które mają świeże spojrzenie na rynek sztuki. Popatrzcie na listę wydarzen i organizacji, które dostały kasę na działalność. SAME MAMUTY Z MAMUCIM PROGRAMEM albo co gorsza Amatorszczyzna i tandeta!
~ehhh 30-05-2012 11:00
Zainteresowana czymkolwiek innym niż dyskoteka, pub, jarmark staroci czy festiwal światła młodzież to licealiści z dobrych liceów (oczywiście z wyjątkami które potwierdzają regułę). Reszta ambitniejszej i zdolniejszej młodzieży już dawno studiuje w Warszawie, Poznaniu, Wrocłąwiu, Krakowie albo za granicą. Zresztą gdyby zbadać dorosłych pewnie wyszłoby podobnie. Władze mają wybór.Albo dalej misja i bardziej wysublimowane propozycje. Albo masówka -ale droga!!. Likwidacja teatru BWA Muzeów i filharmonii, domy kultury tylko dla warsztatów i sekcji a cała kasa dla impresariatów i agencji na organizację kultury popularnej. Oto alternatywa. (Ale Wrocławia i tak nie dogonimy!).
~Kulturalny animatorek kultury 30-05-2012 11:09
Oj, wy głupie ludzie, czy wy zupełnie zatraciliście zdolność rozumowania pod wpływem tego świata, w którym wszystko dają wam gotowe pod nos?? Nie powiem-znakomite macie pomysły na zażywanie kultury i rozrywki w tym mieście!! Sam bym się chętnie tak kulturalnie rozerwał, nawet dosyć często, tylko kasy mi na to brak, a może żal... A wy?? Może macie ludzie także jakiś pomysł na to, KTO ZA TO WSZYSTKO ZAPŁACI?? Bo ja jakoś nie mam chęci i wy zapewne też:-)
~KULTURALNY PRZEZ DUŻE K. 30-05-2012 11:25
Na ostatnim zdjęciu chyba niezłe lachony do kulturalnej rozrywki mogące służyć... TYLKO KTO ZA TO ZAPŁACI??
~kasa 30-05-2012 11:51
Do APiUMcz2 odnośnie ankiety. Czy ankietowani zdają sobie sprawę ile kosztowałąby duża plenerowa scena z cyklicznymi koncertami przez całe lato? Takiego budżetu na kulturę to Jelenia Góra chyba nie ma na wszystko. Może gdyby zlikwidować wszystkie instytucje kultury to za 2 lata uzbierałoby się na taką akcję .
~ 30-05-2012 13:39
A czy kasa sobie zdaje sprawę ile to już lat od przewrotu a jelenia dalej smierdzi komuną i nic się tu nie dzieje, a jak jest kasa to idzie na fontannę:)
~mm 31-05-2012 16:33
Aby kultura mogła się rozwijać, konieczne jest inwestowanie w ludzi. Inwestycje w budynki są niezbędne, ale bez osób o potencjale twórczym zostaną one martwymi obiektami. Miasto powinno pomyśleć o stypendiach dla młodych animatorów kultury. Znam kilka osób, które czegoś w JG dokonały, ale albo stąd wyjechały, albo zaprzestały działań, albo robią coś w ograniczonym zakresie. Dzieje się tak, ponieważ osoby te nie mogą sobie pozwolić na pełne zaangażowanie w działania kulturalne. Powodem jest brak wsparcia finansowego, a tym samym konieczność podjęcia innej działalności zarobkowej.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group