Wtorek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 12120
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Na sygnałach za autobusem z maluchami

Czwartek, 17 grudnia 2009, 7:52
Aktualizacja: Piątek, 18 grudnia 2009, 8:07
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Na sygnałach za autobusem z maluchami
Fot. Archiwum
Zgodnie z przepisami każdą wycieczkę autokarową z dziećmi dyrekcja przedszkola powinna zgłosić policji, by ta mogła sprawdzić stan techniczny pojazdu. W miniony piątek w jednej z placówek nie dopełniono tego obowiązku. Choć rodzice wezwali policję, kierowca wyjechał w trasę. Skończyło się na pościgu autobusu przez radiowóz „na kogutach”. Rodzice nie kryją oburzenia. Dyrekcja przyznaje, że podjęła błędną decyzję.

O tym, że dzień przed wyjazdem dzieci i młodzieży dyrektor lub kierownik wycieczki zobowiązany jest zgłosić wyjazd autokaru na policję w celu kontroli technicznej pojazdu i dokumentacji kierowcy mówi Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu. W miniony piątek dzieci z dwóch grup przedszkola nr 4 w Jeleniej Górze, miały zaplanowaną wycieczkę do fabryki bombek w Złotoryi.

– O godzinie 7.00 na miejsce zbiórki przyszli dzieci i rodzice. Kiedy maluchy poszły na wcześniejsze śniadanie, część rodziców została przed przedszkolem, aby dopilnować podstawowych zasad bezpiecznego wyjazdu. Okazało się, że dyrekcja, ani żaden z pracowników przedszkola nie wezwał patrolu policji do kontroli autokaru. Rodzice sami wykonali dwa telefony na policję, uzyskując zapewnienie, że patrol niedługo przyjedzie, a do czasu kontroli autokar nie może opuścić miejsca postoju – relacjonują oburzeni rodzice, którzy prosili nas o anonimowość. – W związku z tym, jedna z mam udała się do autokaru i powiadomiła panią dyrektor, że są proszeni o wstrzymanie wyjazdu do czasu przybycia policji. Po chwili autokar jednak odjechał.

Rodzice nie kryli oburzenia zbagatelizowaniem sprawy. Jak mówią, minutę później pod przedszkole przyjechała policja.
– Policjant był zdziwiony zachowaniem dyrekcji i kierowcy. Zapytał, dokąd pojechały dzieci i zapewnił, że autokar zostanie zatrzymany do kontroli, po czym rozegrała się scena niczym z filmu. Policja na sygnale ruszyła w pościg za autokarem wiozącym nasze dzieci, zatrzymała autokar na środku jednej z jeleniogórskich ulic – mówi jedna z mam. A wszystko dlatego, aby zdążyć na czas do Złotoryi.

Dyrekcja przedszkola tłumaczy, że autokar czekał na przyjazd policji 15 minut, od godziny 7.15 do 7.30. Kiedy funkcjonariusze nie dojechali na miejsce, w obawie przed spóźnieniem się, dyrekcja wydała polecenie wyjazdu.

– Otrzymałam informację od kierowcy, że dzień wcześniej autobus z innymi przedszkolakami wyjeżdżał do Złotoryi i był kontrolowany, ale nie na tym się opierałam podejmując decyzję. Czekaliśmy na policję, ale kiedy radiowóz nie przyjechał podjęłam decyzję o wyjeździe, bo w innym przypadku dzieci nie zdążyłyby na czas i wycieczkę trzeba było ją odwołać – mówi Katarzyna Stec, dyrektor Przedszkola nr 4 w Jeleniej Górze. – Nie chciałam zawieść maluchów, które czekały na ten wyjazd. Teraz wiem, że był to błąd. Nigdy więcej nie podejmę takiej decyzji, będę czekać na policję, nawet kosztem odwołania wyjazdu – dodaje.

Podinsp. Edyta Bagrowska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze mówi, że piątkowa kontrola nie wykazała ona żadnych nieprawidłowości. Kierowca był trzeźwy, a pojazd sprawny technicznie i z pełną wymaganą dokumentacją. Ostatecznie maluchy wróciły z wycieczki zadowolone całe i zdrowe. Sprawa jednak nie jest zakończona, bo zajęło się nią Kuratorium Oświaty.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (51)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
808
Jest nowy
6%
1-5 lat
15%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Nie mówią po polsku
 
112
Oddali hołd zmarłym
 
112
Interwencja pod galerią
 
Edukacja
Tak przywitali mistrzynię!
 
Aktualności
Porzucili samochody na drodze!
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group