Wtorek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 4136
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Na stos ciał rzucili Polski los – VIDEO

Wtorek, 13 kwietnia 2010, 14:51
Aktualizacja: Sobota, 17 kwietnia 2010, 19:34
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Na stos ciał rzucili Polski los – VIDEO
Fot. TEJO
Zginęli od skrytobójczych strzałów w tył głowy zabici rosyjskimi rewolwerami z niemieckimi nabojami z rąk sowieckich katów – mówiła o tysiącach polskich oficerów, Ofiar Zbrodni Katyńskiej Bożena Dudzińska, córka jednego z zastrzelonych, policjanta Stanisława Baczyńskiego. Dąb Jego Pamięci rośnie od dziś przy Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa.

Drzewko – w ramach obchodów 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej – zasadzili wspomniana Bożena Dudzińska, prezydent miasta Marek Obrębalski oraz inspektor Zbigniew Ciosmak, komendant miejski policji w Jeleniej Górze. Dokonano tego w obecności pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich, szkół, uczniów, samorządowców oraz mieszkańców stolicy Karkonoszy.

Uroczysta ceremonia o podwójnej wymowie, szczególnie tragicznej w obliczu sobotniej katastrofy lotniczej, w której w Smoleńsku zginęła polska delegacja na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Do tej tragedii i jej fatalnej zbieżności z wydarzeniami sprzed siedmiu dziesięcioleci nawiązał Marek Obrębalski z swoim przemówieniu.

O nieszczęściu mówiła też Bożena Dudzińska, która szerzej przypomniała tło hekatomby na polskich oficerach dokonanej przez sowieckich oprawców na wyraźny rozkaz Stalina. Mówiła o kamuflowaniu zbrodni i zmowie milczenia, która – w wielu przypadkach – do dziś nie wszędzie została przełamana.
– Jeden, dwa, trzy trupy robią przygnębiające wrażenie, a co dopiero, jak się zobaczy ich tysiące, wszystkie w mundurach polskich – mówczyni przytoczyła słowa jednego ze świadków odkrycia dołów pełnych ludzkich zwłok w polskich mundurach, z dziurami po kulach z tyłu czaszki.

Bożena Dudzińska opowiedziała także o losach swojego ojca, Stanisława Baczyńskiego, komendanta policji na kresach, który – odchodząc na wieczny patrol w Katyniu – pozostawił ją, pięciomiesięczną dziewczynkę z matką. Wspomniała o swojej tułaczce do Kazachstanu i powrocie do Polski po sześciu latach wygnania. Mówczyni podziękowała organizatorom uroczystości, szczególnie nauczycielom i dyrekcji Gimnazjum nr 1, które w znaczący sposób zaangażowało się w uroczystości. Po złożeniu wieńców przez oficjalne delegacje, część zgromadzonych udała się na Mszę Świętą sprawowaną w intencji Ofiar Katynia, a także ku pamięci zabitych polskich polityków w sobotniej katastrofie.

Uroczystości przez Pomnikiem Pamięć i Niepodległość poprzedził podniosły apel w Gimnazjum nr 1. W auli szkoły gimnazjaliści przedstawili poruszające widowisko symbolicznie obrazujące tragiczny wymiar Zbrodni Katyńskiej. Przygotowania koordynowała Mirosława Wiśniowska. Po ceremonii poczty sztandarowe szkół i uczniowie oraz oficjalne delegacje z prezydentem Markiem Obrębalskim na czele, przy dźwiękach werbli, przeszli na plac przy Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa, gdzie odbyła się dalsza część obchodów.

Obejrzyj video:

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
205
Tak
32%
Nie
62%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group