Poniedziałek, 3 października
Imieniny: Teresy, Jana
Czytających: 8483
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Na sesji powiatu o bezpieczeństwie

Czwartek, 27 kwietnia 2017, 9:00
Aktualizacja: Piątek, 28 kwietnia 2017, 7:13
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Na sesji powiatu o bezpieczeństwie
Fot. Przemek Kaczałko
Sprawozdania Państwowej Straży Pożarnej i Komendy Miejskiej Policji były głównymi tematami wczorajszej (26.04) sesji Rady Powiatu Jeleniogórskiego.

Radni stosowną uchwałą przyjęli sprawozdanie z działalności Komendanta Miejskiej Policji w Jeleniej Górze, który wystąpił z informacją o stanie porządku i bezpieczeństwa publicznego na obszarze powiatu za 2016 rok. Jak podkreślił komendant, mundurowi nie dzielą obszaru działania na miasto i powiat. - Oceniamy poziom bezpieczeństwa całego organizmu. Na dzisiaj można powiedzieć, że w 2016 roku nastąpiło realne obniżenie poziomu przestępczości i poprawa skuteczności policji, ale najistotniejsze jest to, że nasi mieszkańcy mają prawo czuć się bezpieczni – powiedział insp. Zbigniew Markowski, komendant miejski Policji w Jeleniej Górze. W wystąpieniu przedstawiciel KMP podkreślił, że większa liczba turystów w Karkonoszach (w ubiegłym roku ok. 3 miliony osób) ma wpływ na zwiększenie liczby kolizji i interwencji na naszym terenie. Komendant dziękował władzom lokalnym za wszelkie wsparcie, w tym finansowe, ale mówił też o potrzebach. - Generalnie te potrzeby są w chwili obecnej zaspokojone na dobrym, podstawowym poziomie, ale to jest tylko sprzęt, narzędzia, które wymagają stałego inwestowania. Im więcej włożymy w bezpieczeństwo, tym większy będzie poziom bezpieczeństwa – podkreślił Z. Markowski.

W głosie radnych padały zapytania i uwagi dotyczące różnych kwestii, m.in. pytano o możliwość organizacji kursów samoobrony dla kobiet na terenie gmin powiatu, na co komendant odpowiedział, że już tak się dzieje, bowiem cykl „Bezpieczna w swojej gminie” rozpoczął się już także w Mysłakowicach, a kolejne chętne gminy powinny zgłaszać się z taką inicjatywą do KMP. Z kolei radny Kotliński pytał czy w Kowarach mogliby pracować policjanci z innej gminy, aby nie dochodziło do sytuacji, kiedy pewne interwencje nie są załatwiane należycie – dlatego, że to małe miasto i wszyscy się znają. W odpowiedzi radny usłyszał, żeby niepokojące sygnały i uwagi skierował na piśmie do komendanta, a ten podejmie stosowne kroki, aby temu zaradzić.

Podobną decyzję radni podjęli w stosunku do informacji Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze o stanie bezpieczeństwa ochrony przeciwpożarowej oraz zagrożeniach pożarowych powiatu w 2016 roku. - Prawda jest taka, że rocznie odnotowujemy średnio około 2 tys. interwencji na terenie miasta i powiatu, natomiast w 2016 roku było ich nieco ponad 1,8. - powiedział bryg. Jerzy Sładczyk, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, który zaleca powstrzymanie od euforii, bowiem głównym czynnikiem spadku liczby interwencji była stosunkowo mokra wiosna, co skutkowało mniejszą liczbą wyjazdów do wypalanych traw. Komendant podkreślił, że strażacy mają ogromne potrzeby sprzętowe, część samochodów ma już po 14 lat i powoli przymierzają się - przy wsparciu Powiatu Jeleniogórskiego i Miasta Jeleniej Góry - do zakupu 3-4 pojazdów na przestrzeni lat 2017-2018.

Rada Powiatu przyjęła także „Powiatowy program profilaktyczny w zakresie promowania i wdrażania prawidłowych metod wychowawczych w stosunku do dzieci w rodzinach zagrożonych przemocą w rodzinie na lata 2017 – 2020”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group