Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 5162
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Na sesji o oświacie i ochronie środowiska

Czwartek, 26 października 2017, 12:41
Aktualizacja: Piątek, 27 października 2017, 5:30
Autor: WAC
Jelenia Góra: Na sesji o oświacie i ochronie środowiska
Fot. WAC
Ochrona środowiska oraz szkolnictwo były tematami przewodnimi kolejnej sesji Rady Powiatu Jeleniogórskiego, która odbyła się 25 października.

Podczas obrad radni przyjęli informację Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska na temat stanu środowiska na terenie województwa dolnośląskiego w zakresie dotyczącym powiatu jeleniogórskiego. Przyjęli też powiatowy program przyrody na lata 2017 – 2020, z perspektywą do 2023 roku.

Jak mówiła referująca temat dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego Grażyna Materak, w ubiegłym roku na terenie powiatu jeleniogórskiego przeprowadzono 33 rutynowe kontrole w różnej wielkości firmach i zakładach. Ujawniły one pięć naruszeń przepisów mogących skutkować skażeniem środowiska, wszczęto dwa postępowania administracyjne w sprawie ukarania oraz wymierzono dwa mandaty. Miało również miejsce 26 kontroli interwencyjnych dotyczących uciążliwych zapachów oraz zanieczyszczenia wód powierzchniowych. - W 2016 roku na zadania z zakresu ochrony środowiska w powiecie wydano około 3,2 miliona złotych – mówi G. Materak. Z tej kwoty 2,2 mln. zł. przeznaczono na zaopatrzenie w wodę i ochronę wód, 900 tysięcy na gospodarkę odpadami, zaś resztę na ochronę powietrza.

W części sesji dotyczącej szkolnictwa, dyrektor Wydziału Oświaty i Zdrowia Sylwester Urbański przedstawił radnym sprawozdanie na temat realizacji zadań przez jednostki oświaty prowadzonych przez Powiat Jeleniogórski. Obecnie takich placówek, różnego typu jest siedem. Największą bolączką powiatowej oświaty jest zbyt niska kwota subwencji z budżetu państwa w stosunku do wydatków jakie ponoszone są na jej funkcjonowanie.

- Według informacji jakie posiadamy, 2018 rok będzie kolejnym, w którym trend ten zostanie zachowany, gdyż dotacja budżetowa na ten cel będzie o 1,1 miliona złotych niższa niż tegoroczna – mówi wicestarosta jeleniogórski Paweł Kwiatkowski. Dodatkowym balastem jest konieczność zwrotu do Ministerstwa Finansów nienależnie pobranej subwencji za lata 2010 – 2011 r., w wysokości 4,8 miliona złotych. Spłata tego zobowiązania została rozłożona na raty i kwota przeznaczona na ten cel musi być zarezerwowana w powiatowym budżecie.

- Mimo tej trudnej sytuacji, w naszych placówkach udało nam się zrealizować pewne zadania inwestycyjne – mówi S. Urbański. Między innymi wykonano remont dachu w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych w Piechowicach i kupiono nowe komputery do Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Szklarskiej Porębie. - Nasze jednostki ominęła też burza związana z reformą oświaty. Obecnie uczy się w nich 243 uczniów. Liczba nauczycieli nieco się zmniejszyła, lecz dotyczyło to pracowników, którzy przechodzili na emeryturę lub też nie posiadali odpowiednich kwalifikacji pedagogicznych – dodaje dyrektor.

W dalszej części sesji radni między innymi dokonali zmian w budżecie powiatu, uchwalili nowe stawki opłat za usunięcie pojazdu z drogi i jego parkowanie na parkingu strzeżonym oraz wysokości kosztów w przypadku odstąpienia od jego usunięcia i przyjęli uchwałę dotyczącą programu i form współpracy Powiatu Jeleniogórskiego z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami w 2018 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
220
Coraz lepiej
24%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
37%
Nie najlepiej
12%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group