Sobota, 4 lutego
Imieniny: Andrzeja, Joanny, Weroniki
Czytających: 7164
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Na sesji: nowe centrum, taniej opiekunki, bez smogu

Wtorek, 30 września 2014, 18:01
Aktualizacja: Środa, 1 października 2014, 7:42
Autor: Red
Jelenia Góra: Na sesji: nowe centrum, taniej opiekunki, bez smogu
Fot. Mea
Sporo pracy mieli dzisiaj (30.09.) miejscy radni w Jeleniej Górze. Choć program sesji był może mniej napięty, niż zazwyczaj, to spraw było wiele. A, że kampania wyborcza tuż, tuż to i dyskusji w wielu sprawach było ponad miarę i potrzebę. Nie mniej program został wyczerpany. A co w nim było?

Między innymi o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla Starego Miasta, obejmującego teren o powierzchni około 8 ha. Chodzi o stworzenie tu obszaru o charakterze prestiżowym, atrakcyjnym i z ładem przestrzennym. Radni tę uchwałę przyjęli zgodnie uznając, że to jest konieczne.

Potem zajęli się zmianą statutu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, co wymusiły zmiany w przepisach. Następny pod obrady trafił projekt uchwały w sprawie warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i opiekuńcze specjalistyczne, łącznie z zasadami zwalniania z tych opłat mniej zamożnych jeleniogórzan.

Godzina pracy opiekunki społecznej, która zajmuje się m.in. porządkami, zakupami i pracami pielęgnacyjnymi kosztuje prawie 11 zł, a opiekunki, która świadczy usługi specjalistyczne, m.in. rehabilitacyjne – 14,50 zł. Teraz np. osoby samotne, korzystające z takiej opieki mogą liczyć na zwolnienie z opłat, jeśli ich miesięczny dochód nie przekracza 1219,50 gr. Projekt uchwały podwyższał próg do 2168 zł na osobę. Odpowiednio dotyczy to rodzin. Więcej więc osób mogłoby z takiej pomocy skorzystać bezpłatnie, gdyby radni to zaakceptowali. I tak się stało.

W programie sesji było też m.in. o programie Kawka, dzięki któremu osoby, które trwale zrezygnują z ogrzewania węglem czy koksem na rzecz energii ekologicznej będą mogły skorzystać z dotacji Miasta. To zwrot 69 proc. poniesionych kosztów przy kwocie nie przekraczającej 13.800 złotych. Radni ten projekt uchwały przyjęli, dając Miastu „zielone światło” do uruchomienia programu, który ma zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza w Jeleniej Górze.

Będziemy częściej jeździć autobusami MZK za darmo. Projekt miejskiej uchwały zakładał dwa takie dni w roku (22 września-dzień bez samochodu) i pierwszy dzień listopada. Ale po przyjęciu poprawki radnego Józefa Sarzyńskiego (SLD) będzie to także każdy pierwszy dzień miesiąca i przed każdym długim weekendem.

Radni powierzyli też Miejskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej utrzymanie dróg, zieleni i sprzątanie miasta oraz wyrazili zgodę na dzierżawę przez 15 lat (projekt uchwały zakładał 25 lat) podziemi pod Wzgórzem Kościuszki z przeznaczeniem ich na atrakcję turystyczną miasta.
Na tej sesji, wyjątkowo, interpelacji, nie było.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1196
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group