Niedziela, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 5929
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Na ratunek ratownikom

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Wtorek, 11 lipca 2006, 0:00
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Samochody Karkonoskiego GOPR-u częściej są w warsztacie, niż na szlakach. Może się zdarzyć, że ratownicy do poszkodowanych będą iść pieszo. Doniosło o tym Słowo Polskie Gazeta Wrocławska.

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w całym kraju ma do podziału między poszczególne grupy cztery miliony złotych rocznie. Karkonoskiej przypada nieco ponad pięćset tysięcy. To za mało. Ratownicy nie mają za co kupić nowego sprzętu, a stary się sypie. Najważniejsze są samochody. Pojazdy przystosowane do wymagań ratowniczych kosztują prawie 200 tysięcy złotych. Potrzebne są trzy nowe wozy.

– Żeby normalnie funkcjonować nie martwiąc się, skąd wziąć pieniądze na wypłaty lub naprawę sprzętu, potrzebujemy miliona złotych – mówi Maciej Abramowicz, naczelnik ratowników czuwających nad bezpieczeństwem turystów w Karkonoszach.

Sposobem na dofinansowanie jednostek byłoby wprowadzenie opłat za udzielenie pomocy.
Amatorzy wędrówek musieliby się ubezpieczyć przed wyjściem na szlak. Jeśli by tego nie zrobili, a mieliby wypadek – po udzieleniu pomocy otrzymaliby rachunek. Od 1996 roku takie rozwiązanie wprowadzili Czesi, od 1 lipca bieżącego roku także Słowacy.

Przyjęcie przez rząd ustawy, która mówiłaby, że koszty akcji ratunkowej ponosi osoba ratowana lub firma ubezpieczeniowa, ułatwiłoby życie służbom.

– To bardzo dobre rozwiązanie. Patrząc, jak ludzie wybierają się w góry, wcale się nie dziwię, że ulegają wypadkom. Wychodzą kompletnie nieprzygotowani – parę dni temu był razem z żoną Beatą na Śnieżce. – Widziałem mnóstwo ludzi w nieodpowiednim obuwiu i bez nakryć głowy – mówią rozmówcy gazety.

Jednak prace nad rozwiązaniami prawnymi, które problem by rozwiązały, przedłużają się. Według dziennika pierwsze decyzje zostaną podjęte dopiero we wrześniu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~Morf 11-07-2006 8:15
Po co kupic auta dla ratownictwa !!! lepiej kilka nowych limuzyn dla ludzi pierdzacych w stolki i bijacych sie o ta resztke tego co nam zostalo
~toja 11-07-2006 9:43
Idę na prezydenta. Jaki ku...a problem ustalić taką malutką ustaweczkę. Byle d...lizm jak trzeba mietki robią w sejmie z dnia na dzień. Co za kraj!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!fak mać!
~D3 KORAL 11-07-2006 12:02
Kupili by ze szwajcarji samochody na przetargach i by mieli w tedy prawie nowe samochody dla ratowników ale nie bo przecież trzeba nowe kupić. Dziwne że w tym zasyfiałym kraju wiecznie na wszystko brakuje kasy. Jeżdżą złomami więc takie są tego skutki a podrugie jak dbają tak mają. Szkoda na to wszystki słów :(
~elemental 11-07-2006 12:32
no to bijmy komunistów za to, że nie przyjęliśmy planu Marshalla...
~Ali 11-07-2006 22:12
W góry niemają czy jedzić ale po mieście co rusz widze Skode Octavie kombi GOPRU!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group