Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 6108
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Na ratunek drzewom

Wiadomości: REGION
Poniedziałek, 7 czerwca 2010, 8:34
Aktualizacja: 8:35
Autor: Ania
Coraz częściej słyszy się o wycince drzew na terenie powiatu jeleniogórskiego. Tego typu przedsięwzięcia nie zawsze wiążą się jednocześnie z sadzeniem nowych okazów. Pracownicy Rudawskiego Parku Krajobrazowego starają się, aby na ich terenie nie ubywało ich wiele. Nie jest to jednak łatwe, ponieważ urzędnicy wydający pozwolenia na usunięcie drzew nie muszą ich o tym informować .

Na terenie powiatu jeleniogórskiego wycina się bardzo dużo drzew. Taką informację przekazał nam zastępca dyrektora Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, Marek Dobrowolski. Ludzie rzadko reagują na widok sąsiada, albo znajomego, który niszczy zdrowy okaz. Prawdopodobnie nie wiedzą, że można go uratować.

- Mogę podważyć decyzję, na podstawie której ma zostać wycięte zdrowe drzewo. Dlatego też wszystkie osoby, dbające o przyrodę mogą się do nas zwracać, jeżeli wiedzą, że niedaleko nich planuje się dokonać wycinki. – mówi Marek Dobrowolski, zastępca dyrektora Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, Oddział Jelenia Góra. – Jest to bardzo istotne ze względu na to, iż na terenie Kotliny Jeleniogórskiej wycina się zbyt wiele drzew, a nie sadzi się nowych – dodaje.

Zdarzają się także sytuacje, że na pozwolenie, wydane przez dany samorząd, wycina się drzewa, o których w ogóle nie ma w nim mowy. Sytuacja ta związana jest z tym, że tego typu przedsięwzięcia bardzo trudno jest kontrolować. Ktoś musiałby zwyczajnie pilnować osoby, dokonujące wycinki, a takiej możliwości na ogół nie ma.

Należy także wiedzieć, że zgodnie z prawem osoba, która dokonała tzw. ogłowienia drzewa powinna zostać ukarana, jeżeli w ciągu trzech lat drzewo obumiera. Uwagę na to zwracają szczególnie turyści niemieccy. W rozmowach często poruszają temat związany z przerzedzaniem koron. Według nich jest to zwyczajne niszczenie roślin.

Urzędnicy wydając pozwolenie nie muszą informować dyrektora danego parku krajobrazowego o wydawanej decyzji dotyczącej wycinki drzew. Dlatego też istotne jest, aby w sprawę zaangażowały się osoby postronne. Na terenie powiatu jeleniogórskiego brakuje stowarzyszenia, które zajęłoby się konkretnie tą tematyką. Nie chodzi tutaj o blokowanie inwestycji, ale dopilnowanie, żeby po wycięciu drzew w przynajmniej części terenu dokonano nowych nasadzeń.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~~~:) 7-06-2010 10:17
Informacja byłaby bardziej użyteczna gdyby był podany aktualny telefon gdzie można zgłosić wiele bezmyślnych decyzji wydanych z za biurka przez urzędników w sprawie wycinki drzew.Jeżeli wymienia się nazwę instytucjii to podanie telefonu byłoby ułatwieniem dla osób,które chciałyby zareagować w sprawach budzących wątpliwość.Nie zawsze telefony w książce telefoniczne,czy innej bazie są aktualne.Czy to takie trudne?
~ 7-06-2010 12:32
masakra ...za duzo tego wycinaja ,gdzie i kiedy nie pojade na rowerze to tylko słysze piły motorowe ..opamietajcie się bo za kilka lat zostaną łyse pagórki
~sic 7-06-2010 12:55
Jako osoba postronna zauwazam pienki i pnie przy posesji Kraszewskiego 8, Uroczej i Kochanowskiego,a takze przy drodze Wojanów-Maciejowa...wniosek jest jeden,ktoś z tego zrobil sobie dobry biznes przy udziale urzędnikow.A kominków coraz więcej i coraz mniej drzew.
~lolciu 7-06-2010 13:55
żal ściska tych, którzy bezczynnie patrzą jak inni się wzbogacają.
~aktor 7-06-2010 13:59
a ja tam jestem za wycinką drzew przy ulicy. Dzięki temu nie jeden raz uniknąłem tragedii. Dlatego podziękowania dla Zarządu Dróg i wykonawców, a jesli chodzi o pniaki to rzeczywiście przydałoby się coś o nich pomyśleć.
~gorol 7-06-2010 16:23
Szanowny panie dyrektorze ,co pan powie na temat umierania dzew drzewa są chore i rozsiewają zaraze ,nie usówa się uschniętych konarów / w sobote spadł na chodnik./park zdrojowy welęgarnia chorób proszę zobaczyć co robią gówniarze z dębami koło giełdy wypalają pnie i zgieracze złomu paląc stare lodówki.Ludzie umierają drzewa też trzeba robić wymiane ,CELWISKOZA zrobiła swoje.
~mim 7-06-2010 21:37
Rozczulamy się nad każdym drzewem- chore,stare i przeszakadzające w komunikacji- a nie dokonujemy nowych nasadzeń. Większośc drzew wzdłuż powiatowych dróg pamięta czasy II Wojny Światowej. Trzeba usuwać te, które stwarzają zagrożenie dla użytkowników dróg, a sadzić nowe w miejscu racjonalnym. Nie może drzewo byc ważniejsze od życia ludzkiego.
~Parki 8-06-2010 0:26
Rudawskiego Parku Krajobrazowy ,to w nim wypadało by się przyjrzeć co tam się wycina. Niedługo zabraknie w nim drzew, na handelek. Czy ludzi nie zastanawia,drzewo wiezione na ciężarówkach, piękne, długie, zdrowe,równe jak od linijki. Czy zwykły kowalski posiadający nawet kawałek lasu prywatnego,wyciął by sobie piękne drzewa i zostawił stare i schorowane. A kasę trzeba z czegoś brać, a najtępiej z państwowego no i oczywiście od zwykłego kowalskiego. Ekologia, najczęściej pchanie ludziom w banie i ściemnianie a państwowe rujnowanie. Pospacerujcie ocenie sami. Pozdrawiam czytelników.
~hd 8-06-2010 20:49
proszę przyjrzeć się pseudo leśnikom,którzy wyrąbali prawie 1/3 lasu mieszczącego się pod górą jeżowską .czy ktokolwiek to dozoruje czy nadleśnictwo to kontroluje.panowie wycinają całkiem zdrowe drzewa. Chodzę tam dwa razy w tygodniu i to co widzę woła o pomstę.Panowie proponują kupno drewna opałowego na miejscu z lasu .Znam ten las od pięćdziesięciu lat i takiej dewastacji nigdy nie było.
~xx 9-06-2010 20:30
Proszę spojrzec na piękny park w około pałacu paulinum. Od ponad roku dzień w dzień były wycinane piękne stare drzewa jest to prawie w centrum miasta, czy władza ma zawiązane oczy.Łatwo jest zniszczyc to co przez pokolenia rosło. Co na to właściciele paulinum Hańba,
~xx 9-06-2010 20:36
Jeszcze dodam do poprzedniego komentarza wycieli drzewa w parku paulinum,ale na to miejsce nie posadzili żadnego młodego.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group