Czwartek, 20 czerwca
Imieniny: Bogny, Bogumiły
Czytających: 9771
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Na ratunek drzewom

Poniedziałek, 7 czerwca 2010, 8:34
Aktualizacja: 8:35
Autor: Ania
Coraz częściej słyszy się o wycince drzew na terenie powiatu jeleniogórskiego. Tego typu przedsięwzięcia nie zawsze wiążą się jednocześnie z sadzeniem nowych okazów. Pracownicy Rudawskiego Parku Krajobrazowego starają się, aby na ich terenie nie ubywało ich wiele. Nie jest to jednak łatwe, ponieważ urzędnicy wydający pozwolenia na usunięcie drzew nie muszą ich o tym informować .

Na terenie powiatu jeleniogórskiego wycina się bardzo dużo drzew. Taką informację przekazał nam zastępca dyrektora Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, Marek Dobrowolski. Ludzie rzadko reagują na widok sąsiada, albo znajomego, który niszczy zdrowy okaz. Prawdopodobnie nie wiedzą, że można go uratować.

- Mogę podważyć decyzję, na podstawie której ma zostać wycięte zdrowe drzewo. Dlatego też wszystkie osoby, dbające o przyrodę mogą się do nas zwracać, jeżeli wiedzą, że niedaleko nich planuje się dokonać wycinki. – mówi Marek Dobrowolski, zastępca dyrektora Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, Oddział Jelenia Góra. – Jest to bardzo istotne ze względu na to, iż na terenie Kotliny Jeleniogórskiej wycina się zbyt wiele drzew, a nie sadzi się nowych – dodaje.

Zdarzają się także sytuacje, że na pozwolenie, wydane przez dany samorząd, wycina się drzewa, o których w ogóle nie ma w nim mowy. Sytuacja ta związana jest z tym, że tego typu przedsięwzięcia bardzo trudno jest kontrolować. Ktoś musiałby zwyczajnie pilnować osoby, dokonujące wycinki, a takiej możliwości na ogół nie ma.

Należy także wiedzieć, że zgodnie z prawem osoba, która dokonała tzw. ogłowienia drzewa powinna zostać ukarana, jeżeli w ciągu trzech lat drzewo obumiera. Uwagę na to zwracają szczególnie turyści niemieccy. W rozmowach często poruszają temat związany z przerzedzaniem koron. Według nich jest to zwyczajne niszczenie roślin.

Urzędnicy wydając pozwolenie nie muszą informować dyrektora danego parku krajobrazowego o wydawanej decyzji dotyczącej wycinki drzew. Dlatego też istotne jest, aby w sprawę zaangażowały się osoby postronne. Na terenie powiatu jeleniogórskiego brakuje stowarzyszenia, które zajęłoby się konkretnie tą tematyką. Nie chodzi tutaj o blokowanie inwestycji, ale dopilnowanie, żeby po wycięciu drzew w przynajmniej części terenu dokonano nowych nasadzeń.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
1032
Tak, regularnie
25%
Tak, od czasu do czasu
36%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
15%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
24%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Rzucają wyzwanie Orlenowi!
 
Rozmowy Jelonki
Dostali 8 mln zł na szkołę
 
112
Nawet 10 lat więzienia za podpalenie łąki lub lasu!
 
112
Strażacy dbają o bezpieczeństwo kierowców
 
112
Zadymienie i ewakuacja
 
Aktualności
NASA docenia naszych fotografów!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group