Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 4728
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Na pomoc jeleniogórskim wcześniakom

Wtorek, 5 sierpnia 2014, 7:43
Aktualizacja: Środa, 6 sierpnia 2014, 7:56
Autor: Angela
Jelenia Góra: Na pomoc jeleniogórskim wcześniakom
Fot. Archiwum Dominiki Grygier
Jedno na dziesięcioro dzieci jest wcześniakiem. Na całym świecie. W Jeleniej Górze powstała grupa wsparcia dla rodziców takich niemowląt. – Sama jestem mamą wcześniaka, który urodził się w 30. tygodniu ciąży i ważył 1,340 kg. Wiem, jak trudna jest walka o życie i zdrowie takiego maleństwa – mówi jeleniogórzanka Dominika Grygier, założycielka grupy wsparcia „Jeleniogórskie Wcześniaki”.

„Jeleniogórskie Wcześniaki” to jeszcze nie stowarzyszenie, ani fundacja. – Myślimy o zarejestrowaniu się w KRS-ie i zrobimy to w przyszłości, ale nie stan prawny jest dla nas najważniejszy – mówi Dominika Grygier. – Ważniejsza od tego jest realna pomoc rodzicom wcześniaków, którzy szczególnie na początku są kompletnie zagubieni i przerażeni. Wiem coś o tym, bo sama to przechodziłam – twierdzi jeleniogórzanka.

Jej synek Mikołaj przyszedł na świat o 1,5 miesiąca za wcześnie. Przez długi czas leżał w inkubatorze. – Ale nie to ostatecznie pchnęło mnie do założeniu w styczniu br. tej grupy – mówi Dominika. – Stałam kiedyś w jakimś warzywniaku i natknęłam się na mamę wcześniaka. Kiedy zaczęłyśmy rozmawiać powiedziałam jej, że wszystkie kontakty do specjalistów znajdzie w internecie. Usłyszałam, że ona nie potrafi tego odszukać. Wtedy postanowiłam, że ja będę zbierać wszystkie potrzebne informacje na temat pielęgnacji takich dzieci, postępowania z nimi, rehabilitacji, kontaktów do specjalistów. Umieściłam to na moich ulotkach, które rozdaję rodzicom na comiesięcznych spotkaniach, które odbywają się w ostatnią środę każdego miesiąca – dodaje.

Najbliższe spotkanie zaplanowano na 27 sierpnia br. Odbędzie się ono w sali konferencyjnej (poziom -1) Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej przy ul. Ogińskiego 6 w Jeleniej Górze.

- Poza tymi informacjami, staram się przełożyć fachowy język medyczny na bardziej zrozumiały, bo rodzice często nie mają głowy do tego, by samemu szukać wyjaśnień - dodaje założycielka „Jeleniogórskich Wcześniaków”.

Dodatkową pomocą jest kontakt ze specjalistami. Obecnie „Jeleniogórskie Wcześniaki” szukają sponsora, który opłaci przejazd dla psychologa.

- Mamy fantastyczną panią psycholog, która zadeklarowała się przyjeżdżać raz w miesiącu do szpitala i prowadzić bezpłatnie dla rodziców grupowe i indywidualne zajęcia terapeutyczne – mówi Dominika Grygier. - Jedyny warunek to zwrot kosztów dojazdów z Wałbrzycha do Jeleniej Góry, czyli około 200 zł miesięcznie. Potrzebujemy sponsora, który zaofiarowałby pomoc w ponoszeniu tych kosztów. Wszyscy dobrze wiemy, jak ważne jest takie profesjonalne wsparcie w tych trudnych chwilach – dodaje.

Rodzice potrzebujące wsparcia i osoby zainteresowane współpracą mogą się kontaktować z „Jeleniogórskimi Wcześniakami” telefonicznie pod numerem tel. 694 054 192 lub na fb: http://plpl.facebook.com/pages/Jeleniog%C3%B3rskie-wcze%C5%9Bniaki/650046728386696?ref=stream. Strona internetowa grupy to: http://jeleniogorskiewczesniaki.blogspot.com.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (42)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
760
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group