Poniedziałek, 22 czerwca
19°C Jelenia Góra
reklamy

Na pamiątkę d. cmentarza

Audio

Czytaj na głos

Autor: WAC 1 min czytania

To ma być miejsce upamiętniające dawnych mieszkańców Kowar pochowanych na nieistniejącym już tamtejszym cmentarzu ewangelickim. Na placu przy ul. Waryńskiego ruszyły prace przy powstającym Arboretum Ewangelickim.

reklamy
reklamy

Arboretum Ewangelickie ma przypominać dzieje społeczności ewangelików zamieszkujących Kowary do 1945 roku. W pobliżu dzwonnicy będącej jedyną pozostałością po kompleksie budynków ewangelickich, które uległy zniszczeniu po II wojnie światowej zostaną umieszczone płyty nagrobne i inne detale będące elementami nagrobków. Przy okazji zostanie naprawiony otaczający ten teren mur.

Po wybudowaniu własnej świątyni, ewangelicy z Kowar początkowo chowali swoich zmarłych wokół niej i dopiero w 1773 r. kupiec Horlitz przekazał grunt przyległy do ogrodu pastorów na urządzenie cmentarza. W 1837 r. cmentarz trochę powiększono, a w 1866 r. dokupiono około 5 mórg łąki od rolnika Gringmutha. W 1915 r. Erik Hübig wybudował kaplicę cmentarną. Po II wojnie światowej cmentarz ewangelicki podzielił losy budowli przez wieki użytkowanych przez wiernych tego wyznania. Większość nagrobków uległo zniszczeniu, a skromne pozostałości nekropolii znajdą swoje miejsce w powstającym Arboretum Ewangelickim.

reklamy

Ogłoszenia

Zobacz więcej ogłoszeń Więcej
Praca dla asystentki stomatologicznej PRACA DLA ASYSTENTKI STOMATOLOGICZNEJ Zakres obowiązków: • asystowanie lekarzowi stomatologowi podczas zabiegów (praca na cztery ręce) …

Skomentuj

Komentarze są dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Nie ma jeszcze komentarzy.

reklamy
TikTokowa Jelonka