Czwartek, 2 lutego
Imieniny: Marii, Miłosławy
Czytających: 5003
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Janowice Wielkie: Na gminnej sesji „gorąco” o pieniądzach

Piątek, 10 listopada 2017, 7:36
Aktualizacja: Sobota, 11 listopada 2017, 6:07
Autor: WAC
Janowice Wielkie: Na gminnej sesji „gorąco” o pieniądzach
Fot. WAC
Tematy związane z realizacją budżetu oraz funkcjonowaniem lokalnej oświaty zdominowały przebieg kolejnej sesji Rady Gminy w Janowicach Wielkich, która odbyła się 9 listopada w sali konferencyjnej wieży widokowej w Radomierzu.

Choć w programie sesji znajdowało się podjęcie tylko jednej uchwały, dotyczącej przystąpienia do opracowywania planu zagospodarowania przestrzennego dla wsi Radomierz, to obrady trwały wiele godzin. Radni, zwłaszcza w trakcie dyskusji nad sprawozdaniem dotyczącym wykonania budżetu, zadawali wójtowi Kamilowi Kowalskiemu oraz skarbnikowi gminy Robertowi Gudowskiemu wiele szczegółowych pytań na temat wydatków z kasy samorządu. W trakcie debaty często dochodziło do gorącej wymiany zdań pomiędzy kilkoma radnymi, a wójtem. - Proszę się nie denerwować, że zadajmy pytania, przecież radni w ten sposób sprawują funkcję kontrolną wobec urzędu gminy – mówiła w trakcie dyskusji radna Iwona Niedźwiedzińska. - Trudno nam utrafić w państwa oczekiwania, gdy odpowiadamy krótko to jest źle, gdy szczegółowo to też wam się nie podoba – odpowiadał wójt.

Na wstępie debaty skarbnik gminy przedstawił opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej, która pozytywnie oceniła wykonanie przez gminę jej planu wydatków i dochodów za pierwsze półrocze tego roku. Jak wynikało ze sprawozdania z realizacji budżetu, wydatki samorządu Janowic Wielkich wyniosły w sześciu pierwszych miesiącach tego roku 7, 31 miliona złotych (49,4 procenta rocznego planu wydatków), zaś dochody prawie 8,1 mln. zł. (51,2 proc rocznego planu). Nadwyżka więc to 663 tysiące złotych. Gmina w pierwszym półroczu 2017 roku spłaciła raty pożyczek i kredytów długoterminowych na łączną kwotę 540 tysięcy złotych. Gmina na dzień 30 czerwca 2017 r. posiadała zobowiązania z tytułu pożyczek i kredytów długoterminowych oraz kredytu krótkoterminowego w wysokości 7,38 mln zł.

Drugim obszernym tematem poruszanym w trakcie obrad było funkcjonowanie gminnej oświaty. Radni wysłuchali szczegółowego sprawozdania za 2016 rok, dyrektora Szkoły Podstawowej Mirosława Wiśniewskiego dotyczącego kwestii dydaktycznych, wychowawczych i organizacyjnych w kierowanej przez niego instytucji. - To historyczne sprawozdanie bo ostatnie, które dotyczy Gminnego Zespołu Szkół – mówił M. Wiśniewski. Wraz z reformą edukacji został on przekształcony w Szkołę Podstawową.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1099
Tak
20%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group