Wtorek, 2 czerwca
Imieniny: Marianny, Piotra
Czytających: 9258
Zalogowanych: 24
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Na dworcu najpierw skład budowalny, potem dom kultury

Wiadomości: REGION JELENIOGÓRSKI
Piątek, 27 marca 2009, 8:01
Aktualizacja: Sobota, 28 marca 2009, 8:03
Autor: TEJO
Fot. wroclaw.hydral.com.pl/ mar
Miał być dom kultury, będzie magazyn cegieł i cementu. Takie przeznaczenie przez najbliższe dwa lata czeka budynek i część terenu byłej stacji kolejowej w Karpaczu. To koniec marzeń o powrocie na szyny pociągu z Jeleniej Góry do Karpacza? To tylko rozwiązanie tymczasowe – przekonują samorządowcy, którzy docelowo chcą uczynić z dworca centrum turystyczne.

O bezprzetargowym wydzierżawieniu nieruchomości zdecydował burmistrz miasta pod Śnieżką Bogdan Malinowski. Tym samym określił swoje stanowisko co do możliwości przywrócenia stacji i torom pierwotnej funkcji, czyli powrotu na szyny pociągów, o co walczy stowarzyszenie Karkonoskie Drezyny Ręczne Rafała Gerstena.

Że samorządowcy nie chcieli drezyn, największej atrakcji turystycznej sprzed trzech lat, wiadomo było w grudniu ubiegłego roku. Wówczas pracownicy starostwa jeleniogórskiego wyrwali kłódki z dworca w Karpaczu i wyrzucili ze środka eksponaty zbierane przez działaczy KDR. Burmistrz Karpacza zastrzegł, że dworca nie przejmie, póki są tam drezyniarze. Wcześniej o grunty, na których stoi stacja, odbyła się wielomiesięczna batalia, która skutkowała odstąpieniem nieruchomości przez PKP samorządowi.

Przekazanie stacji na skład budowlany przesądza o niepowodzeniu starań KDR Ręcznych, które postulują powrót pociągów na niewykorzystywaną od 2000 roku linię Jelenia Góra – Karpacz. I to mimo dobrej woli pozostałych gmin, przez które wiedzie torowisko. Reaktywacja kolei byłaby trudna, ale nie niemożliwa. Teraz – przynajmniej przez dwa lata – będzie nierealna.

Zastępca burmistrza Karpacza Ryszard Rzepczyński przekonuje, że czasowe wydzierżawienie dworca to jedynie rozwiązanie doraźne, które ma ułatwić pozyskiwanie środków na opracowanie projektu powstania centrum turystycznego. – Potrzeba na ten cel około czterech milionów złotych – mówi Ryszard Rzepczyński. O zmianach w budżecie debatowano podczas ostatniej sesji rady miasta, 18 marca.

Jak podkreśla samorządowiec, burmistrz ma prawo do udostępnienia gruntu bez przetargu. – Na czas potrzebny do gromadzenia środków na centrum turystyczne, dzierżawca będzie dbał o obiekt i zapobiegnie jego dalszej dewastacji – mówi R. Rzepczyński. – Poza tym nowy gospodarz uruchomi w budynku stacji szkołę tańca, bo ma do tego uprawnienia.

Zdaniem Ryszarda Rzepczyńskiego Rafał Gestern sam utrudnił przejmowanie budynku stacji przez samorząd, bo nie chciał się z gmachu wyprowadzić. – Jeśli KDR są zainteresowane zagospodarowaniem linii kolejowej, mogą przecież wystąpić o dzierżawę budynków gospodarczych i torów, które wciąż są w posiadaniu Nieruchomości PKP – usłyszeliśmy od zastępcy burmistrza. – Miasto ma tylko dworzec i kawałek peronu – dodał.

Ryszard Rzepczyński podkreśla, że karpackich samorządowców nie stać na rewitalizację połączenia kolejowego z Jelenią Górą. Koszt takiego przedsięwzięcia oszacowano na 40 – 50 mln. złotych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (39) Dodaj komentarz

~Tommy 27-03-2009 8:08
Tylko jeden komentarz mi się nasuwa - ŻENADA!!!!! Jak można było pozwolić na to, żeby tak piękny obiekt popadał w ruinę i żeby służył za skład na materiały budowlane??? To jest właśnie to co władza umie robić najlepiej - rujnować. Można byłoby tam przecież zrobić mnóstwo fajnych rzeczy - np. wspomniane w artykule muzeum, czy restaurację. Ale nie, bo po co. Szkoda wysiłku Pana Malinowskiego. Lepiej tak "zarządzać" budynkiem aż w końcu sam się zawali. Wtedy będzie po kłopocie.
~ 27-03-2009 8:09
A czego się spodziewaliście po malinie? Prawdy? Przecież to kłamczuszek.
~m 27-03-2009 8:30
doprawdy nie wiem dlaczego nie drezyny? To fajna atrakcja !
~zniesmaczona 27-03-2009 8:31
skład budowlany??? a zreszta nie ma sie co dziwic, przeciez kolega pana burmistrza musi miec za co chleb kupic, a zeby go kupic to trzeba pozbawic złudzen mlodych ludzi z inicjatywa i zamiast oferowac przejazdzke drezyna mozna turyscie zaproponowac wiadro farby albo palete suporeksu... Polityka władz karpacz to jedna wielka farsa... :/
~gosciu 27-03-2009 8:31
Po co nam domy kultury,jak z tego co sie obecnie dzieje,mozna wywnioskowac,ze nie mial by kto do nich chodzic...Ale przeciez teraz mamy powojenna,nowoczesna Polske,ludzie maja neta,wiec po co nam jakies domy kultury,toz to obciach...Najlepiej postawic same markety,hurtownie,do tego zlikwidowac jeszcze autobusy(wiekszosc ma auta,jak ktos go nie ma,to na piechotke tez mozna sie przejsc,zdrowiej),ciagle podwyzszac za wszytko ceny,a bedziemy najwieksza atrakcja XXI wieku...Wstyd,zeby nie robic nic nie tylko dla mieszkancowi,ale takze dla turystow,z ktorych zyja te tereny,w zamian za to,dbac o swoje interesy,innych sadzic "swoja miarka", a pozniej wszyscy sie dziwia,dlaczago odwiedza nas mniej wczasowiczow,z kad tyle przemocy wsrod mlodziezy,nowe grafitii,itd...Brawo za pomysl,oby tak dalej,to "strach sie bac" i tyle...:( Moze kiedys znajdzie sie wreszcie ktos,kto naprawde zadba o wszystko i wprowdzi nas w terazniejszosc...
~ 27-03-2009 8:33
A komu to wydzierżawili????????????
~portier 27-03-2009 8:45
bezprzetargowo?... :) fajnie, to może jeszcze za symboliczne 50 pln ;) bo za 1 pln to by się ktoś czepił, a tak Malina wykaże się przychodem rzędu 600 pln rocznie z tego obiektu. Pogratulował burmistrzowi i życzył powodzenia w kolejnych wyborach... tym razem na sołtysa Karpacza :P
~ 27-03-2009 8:49
zenada !
~tesia122 27-03-2009 8:55
nasz Pan Burmistrz mysli tylko o zyskach.skandal zeby w takim miescie jak Karpacz młodzież nie miala miejsca dla siebie. tylko pogratulowac naszemu panu burmistrzowi ktory sam ma wnuki i powinien pomyslec o dzieciach
~dymisja 27-03-2009 8:56
Burmistrz po takiej decyzji powinien zostać zdymisjonowany
~grażyna 27-03-2009 9:00
a może jak tam przez 2lata będzie skład budowlany, to może będzie i REMONT a po 2 latach będą drezyny????
~grzechw 27-03-2009 9:15
A to polska właśnie..............Panowie rzucają dumne hasła o turystyce, bo to przecież podstawa funkcjonowania regionu a nawet palcem nie kiwną, żeby umożliwić rozwój tej branży w regionie. Gdyby nie prywatni przedsiębiorcy nikt by o tej okolicy nie słyszał. Żenada, skandal i tyle !!!!!!!!
kwakwa 27-03-2009 9:29
sadlak, malinowski...zawsze te same osoby, dużo taniej kiełbasy wyborczej a na "stołku" nic...przed drezynami nikt nie wykazał zainteresowania niszczejącym traktem kolejowym po zawieszeniu linii jelenia-karpacz, przed budową gołębiewskiego też obiecywali, że nie będzie ruchu ciężarowego przez miasto a co się dzieje, nie ma dnia bu przez karpacz nie jechało zaopatrzenia budowy hotelu, ciężarówki z ziemią i inne...karpacz schodzi na psy i jeden hotel nie odbuduje naszego turystycznego wizerunku...
~ok 27-03-2009 9:39
Burmistrz swoje dzieci i wnuki pewnie kształci za granicą, więc nie interesuje go co dzieje się w Karpaczu.
~ 27-03-2009 9:40
i dobrze wam tak. wybierzcie malinke w nastepnej kadencji
~bora 27-03-2009 9:48
No cóż karpacka społeczność jest wielkim zbiorowiskiem nie myślących perspektywicznie ludzi.Przykre.
~bora123 27-03-2009 9:52
Karpacka społeczność nie jest zintegrowana i nie myśli perspektywicznie.W innym mieście turystycznym mieszkańcy zapewne by się sprzeciwili.Przykre!
~lutor 27-03-2009 10:31
Jak mieli się sprzeciwić, jak nikt o tym nie wiedział bo to bez przetargu było załatwione ?
~K 27-03-2009 10:34
Może w końcu ktoś się tym zajmie ? Ciekawe ile wziął za tę decyzję...
~ja 27-03-2009 10:54
Drezyn raczej tam nie będzie ale na pewno będzie Dom Kultury. Po prostu miasto gromadzi środki i dokumentacje na ten cel więc musi to trochę potrwać i lepiej żeby przez dwa lata ktoś opłacał dzierżawę( bo drezyny nie uiszczały żadnych opłat!) i pilnował bardzo zniszczonego obiektu. Nie wiem po co ktoś pisze taki artykuł jak do końca nie mówi prawdy a ludzie wierzą we wszystko co tam jest napisane i człowiekowi który ma wielkie pretensje że nie został człowiekiem roku więc wszyscy są winni. Cały artykuł to tylko prywata pana "Drezyniarza" a może zaiteresujmy się na co szły wszystkie pieniądze z opłat za przejazd drezyną i czy kiedykolwiek zostały zapłacone podatki bo nie wierzę że jakiekolwiek były opłacone.
~rybka 27-03-2009 11:08
A czy ten pan miał uprawnienia do prowadzenia tych drezyn,bo to też mi "śmierdzi". Ten Pan robi widzę wzystko pod publiczkę a może by tak jego zlustrować?
~Osiedleniec 27-03-2009 11:18
Czy ktosi sie wkonicu zajmnie decyzjami burmiszcza.Mjelisimy mjeci akwapark,basen otwarty-a latem dzieci deptajął do miłkowa po drodze bez poboczy o grozo?muzeum zabawek i co? tylko sprzedawaci tereny zielone.to potrafi.a co my obywatele i tak płacimy za nazwe mjasta w karzdym sklepje.Pod prokulatora z nimi
~mala mi 27-03-2009 11:19
Nieee, lepiej oddac za darmo panu od drezyn, niech on robi biznes
~ 27-03-2009 12:27
Pan Gestern nie wystąpi do PKP o dzierżawę bo zdaje sobie sprawę ile kosztuje wydzierżawienie terenu od PKP. Nie byłoby już profitów z tej działalności.
~ 27-03-2009 13:31
rybka...smierdza to twoje "syry"
~rybka 27-03-2009 14:29
Jak widać to odpowiedź na wysokim poziomie
~Bywalec 27-03-2009 15:15
Do Redakcji. Szanowni Państwo - grtuluję dziennkarskiej rzetelności, obiektywizmu,wnikliwości, obywatelskiej postawy itp. Szczególnie ta "największa atrakcja turystyczna sprzed trzech lat" - to dopiero odkrycie.
~DW 27-03-2009 16:04
Przecież to jest sprawa dla prokuratury albo CBA, na kilometr j...bie kolesiostwem. Ciekawe jaki jest układ z busiarzami, wożącymi turystów z J.G, Do Karpacza. Nikt jeszcze nie zareagował??? Fajni jesteście.
~sssss 27-03-2009 16:31
szok panie rafale
~wodnik 27-03-2009 17:11
To informacja dnia. Ciekawe od kogo się dowiedziała redakcja o składzie budowlanym.Czyżby od pana ,,Drezyniarza".A może obecny dzierżawca wyremontuje tą ruderę.O tym to nikt nie pomyślał.Wszyscy pamiętamy MOK w Karpaczu który tak ładnie popadał w gruzowisko a potem pięknie się spalił a taki ładny obiekt był dla latorośli Karpacza.
~MK 27-03-2009 20:09
Do Rybka vel Ja vel "bez podpisu" z 12:27 oraz mała mi iinnym burmistrzolubnym: artykuł jest o tym, że Burmistrz wydzierżawił dworzec pod skład budowlany bez przetargu. Na marginesie dodam, że za 50 zł miesięcznie. Więc po co panie rzepczyński ta mowa, że Gersten to, czy tamto. Musi Pan strasznie nie lubić faceta. Zresztą po co ta szopka z wyrzuceniem drezyniarzy skoro planowaliście wydzierżawić dworzec na 2 lata? Tym, którzy maja krótka pamięć przypomne, że Burmistrz przejął dworzec, w wyniku inicjaty uchwałodawczej mieszkańców, którzy go do tego zmusili. Z inspiracji Pana Gerstena! Jasne???
~parodia 27-03-2009 20:55
artykuł nierzetelny, zero rzetelności. widać, że pan Gersten ma swoje udziały w tym portalu. dziwi mnie fakt taki: dziennikarz nie dowiedział się o tym, że miasto Karpacz własnie organizuje środki na rewitalizacje dworca, w którym ma sie znalezc NIE TYLKO Muzeum Zabawek. tak na marginesie - czy 40-50 mln zł to mało? dla miasta to są ogromne pieniądze. zwróćcie uwage na inne inwestycje w mieście. np. budowe ka...lizacji, budowe obiektu sportowego przy podstawówce. a czy wiecie, że miasto ma w projekcie na najbliższe lata (2009-2011) budowe/przebudowe 14 ulic w Karpaczu? czemu o tym nie piszecie, znawcy. najpierw trzeba zrobić to co jest popularne, czyli drogi, a potem myśleć o kolei, która MA racje bytu, ale po wyremontowaniu przede wszystkim odcinka Wrocław - Jelenia Góra. a gdzie wzmianka o ankiecie dotyczącej przewozów do Karpacza, która wisiała na stronie www.karpacz.pl przez ponad 2 miesiące? czyżby miasto nie było zainteresowane sensem odbudowy linii kolejowej? cieszcie sie, że bedzie na dworcu chociaz skład budowlany, być może dzierżawca zabezpieczy choc w małym stopniu obiekt przed poglębiającym się niszczeniem, bo niestety, ale odmalowanie jednej ściany go nie uratuje.
~stefan_70 27-03-2009 21:45
Ten maliniak to niepowinen nawet szaletem miejskim zarządzać, kto wybiera takich przekrętów na stanowiska.
~do mk 27-03-2009 22:02
Niestety to nie tylko 50 zł ale jeszcze doliczcie podatek co daje nam ok 600zł miesięcznie za zniszczony obiekt po tylko żeby mogły tam być składowane materiały budowlane. Trzeba jeszcze doliczyć zabezpieczenie terenu, dachu i odnowienie elewacji co nie jest już małą sumą. A poza tym nikt nie chciał tego wziąć.
~snow 27-03-2009 22:14
pan drezyniarz niestety nie umie pisać artykułów - oczywiście on poszkodowany jak zawsze, to przez niego pkp stał się ruiną!!!
~it 28-03-2009 1:35
Szlag trafi dworzec, tak jak wszystko co jest miejskie czyli niczyje. Dzierżawca nic nie wyremontuje , bo nie jego. Wydzierżawi pewnie ten, który ma skład budowlany obok, na miejscu dawnego składu opału. Efekt będzie identyczny jak z budynkami mieszkalnymi - wspolnota mieszkańców i gminy , czyli totalne bezhołowie, samowola goni samowolę, przebudowy na dziko, zabudowa korytarzy na powiększenie mieszkań (a przepisy p.poż ???), przebijanie otworów w ścianach nośnych, instalacje na dzikusa. Elewacje miejskich budynków to odparzony tynk z końca XIX wieku czyli okresu budowy obiektów. Czynsz tak , nakłady nie. Idąc ulicami widać od razu które budynki są miejskie - te gdzie największy SYFILIS. Dotyczy to Karpacza, ale także Szklarskiej Poręby Kowar czy Jeleniej Góry (ul.Wojska Polskiego to rozpacz) - wszędzie jedna malaria !!!!
~do wyżej 28-03-2009 11:33
Kononowicz czyli nie będzie niczego! Czarna rozpacz tylko się pociąć. Jeśli Was tak boli ta sytuacja i chcielibyście wyremontować i urzytkować ten obiekt przez 1.5 roku to zgłoście się do dzierżawcy z pewnością wan odstąpi ten znakomity interes!
~pracownik PKP 29-03-2009 15:01
Tak z ciekawości: czy ktoś zaproponował KDR dzierżawę dworca? Panie Rzepczyński, czemu wprowadza pan w błąd czytelników i obarcza KDR odpowiedzialnością za stan dworca. Mieszkańcy Karpacza doskonale pamiętają jak wyglądał dworzec i jego otoczenie zanim nie pojawiły się tam drezyny. Wystarczy obejrzeć zdjęcia z 2006 roku. Gdyby nie drezyniarze dworzec nadal popadałby w ruinę. Mija się też Pan z prawdą (łże pan – chciałoby się powiedzieć) epatując czytelników kosztami remontu linii. W ubiegłym roku PKP złożyło wniosek do RPO na realizację remontu linii do Karpacza. Został on oszacowany na 13mln więc podawane przez Pana 40-50mln nijak ma się do rzeczywistości. Karpacz ma 800 metrów torów więc ewentualne koszty, to ok.1mln złotych. Zresztą nie samorząd Karpacza miałby je ponieść. Więcej precyzji, rzetelności i zwyczajnej przyzwoitości Panie Rzepczyński.
~Do 15.01. 30-03-2009 12:54
Panie Gestern daj Pan już spokój z tymi plugastwami. Dworzec jaki był taki jest. Nic nie było zabezpieczone oprócz jednego pomieszczenia,które było Panu potrzebne do swojej działalności. Dach przecieka, elewacja obdrapana i brudna,szyby powybijane. Gdzie to dbanie o dworzec! Tam trzeba konkretnej kasy dla zabezpieczenia tego obiektu,nie mówią już o remoncie. Kto byją wyłożył? Pan Gestern? Ciekawe! Profity każdy chce ciągnąć a gadki więcej niż działania

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group