Czwartek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 12417
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: „Na co dzień jednoczmy się tak, jak w Święto Konstytucji 3 maja”. Po uroczystych obchodach

Czwartek, 3 maja 2012, 15:19
Aktualizacja: Sobota, 5 maja 2012, 10:25
Autor: Petr
JELENIA  GÓRA: „Na co dzień jednoczmy się tak, jak w Święto Konstytucji 3 maja”. Po uroczystych obchodach
Fot. Petr
Happening „Patriotyzm – tak 3Maj” pod ratuszem, a następnie uroczysta Msza Święta za Ojczyznę w Bazylice Mniejszej p.w. Świętych Erazma i Pankracego odbyły się dzisiaj w ramach oficjalnych obchodów Święta Konstytucji 3 Maja w naszym mieście. – Na co dzień jednoczmy się tak, jak w Święto Konstytucji 3 Maja – mówił Hubert Papaj, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

Oficjalne obchody jednego z najważniejszych świąt narodowych rozpoczęły się o godzinie 11.00. Po happeningu na Placu Ratuszowym uczestnicy udali się na uroczystą Mszę Świętą w Bazylice Mniejszej p.w. Świętych Erazma i Pankracego, by wspólnie pomodlić się w intencji Ojczyzny. W odróżnieniu od lat ubiegłych w tym roku w obchodach Święta Konstytucji 3 Maja wzięło udział niewielu mieszkańców miasta. Msza Święta z udziałem VIP-ów z Dolnego Śląska i Jeleniej Góry również odbyła się w innym miejscu niż do tej pory – przez ponad 20 lat miejskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja kończyły się Mszą za Ojczyznę odprawianą w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Zgodnie z przewidywaniami ks. Andrzeja Bokieja, proboszcza parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego naruszenie swoistej „tradycji” miasta spowodowało niewielki ferment wśród jeleniogórzan. Część z uczestników obchodów modliła się za Ojczyznę podczas „konkurencyjnej” Mszy Świętej w dawnym Kościele Garnizonowym, która odbyła się o godzinie 13.00.

– Moim zdaniem nie powinno się zmieniać tego, co od lat było domeną parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. Mamy do czynienia ze świętem narodowym, niepodległościowym, którego obchody mogłyby nadal odbywać się u „ostatniego żołnierza” garnizonu jeleniogórskiego, ks. Bokieja – mówi Edward Zając, emerytowany chorąży.

– Jak zwykle przyszłam do naszego kościoła. Nie wyobrażam sobie, bym mogła 3 Maja świętować gdzie indziej. Ks. Bokiej jest dla mnie prekursorem tradycji obchodów świąt narodowych w naszym mieście, jak i sam dawny Kościół Garnizonowy wydaje mi się miejscem do tego najwłaściwszym. No cóż, teraz mamy Bazylikę Mniejszą, więc chyba trzeba się spodziewać, że to właśnie tam przeniesiona zostanie większość podobnych uroczystości – dodaje pani Ewa należąca do parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Innego zdania jest natomiast pan Patryk. – Oficjalna Msza za Ojczyznę była w bazylice Mniejszej, więc tam poszedłem się modlić. Dla mnie to bez różnicy i nie rozumiem zarówno dyskusji, jak i podziałów, do których doszło w tym roku. Skoro miasto jest organizatorem uroczystości to właśnie ono decyduje co, gdzie i jak. I tyle – kwituje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (45)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
979
Jest nowy
7%
1-5 lat
15%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
18%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
 
Aktualności
Zaklęcie rozświetliło choinkę
 
Aktualności
Huczne otwarcie lodowiska
 
Aktualności
Choinka koło Ratusza już świeci
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group