Poniedziałek, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 1959
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

„Na co dzień jednoczmy się tak, jak w Święto Konstytucji 3 maja”. Po uroczystych obchodach

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 3 maja 2012, 15:19
Aktualizacja: Sobota, 5 maja 2012, 10:25
Autor: Petr
Fot. Petr
Happening „Patriotyzm – tak 3Maj” pod ratuszem, a następnie uroczysta Msza Święta za Ojczyznę w Bazylice Mniejszej p.w. Świętych Erazma i Pankracego odbyły się dzisiaj w ramach oficjalnych obchodów Święta Konstytucji 3 Maja w naszym mieście. – Na co dzień jednoczmy się tak, jak w Święto Konstytucji 3 Maja – mówił Hubert Papaj, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

Oficjalne obchody jednego z najważniejszych świąt narodowych rozpoczęły się o godzinie 11.00. Po happeningu na Placu Ratuszowym uczestnicy udali się na uroczystą Mszę Świętą w Bazylice Mniejszej p.w. Świętych Erazma i Pankracego, by wspólnie pomodlić się w intencji Ojczyzny. W odróżnieniu od lat ubiegłych w tym roku w obchodach Święta Konstytucji 3 Maja wzięło udział niewielu mieszkańców miasta. Msza Święta z udziałem VIP-ów z Dolnego Śląska i Jeleniej Góry również odbyła się w innym miejscu niż do tej pory – przez ponad 20 lat miejskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja kończyły się Mszą za Ojczyznę odprawianą w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Zgodnie z przewidywaniami ks. Andrzeja Bokieja, proboszcza parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego naruszenie swoistej „tradycji” miasta spowodowało niewielki ferment wśród jeleniogórzan. Część z uczestników obchodów modliła się za Ojczyznę podczas „konkurencyjnej” Mszy Świętej w dawnym Kościele Garnizonowym, która odbyła się o godzinie 13.00.

– Moim zdaniem nie powinno się zmieniać tego, co od lat było domeną parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. Mamy do czynienia ze świętem narodowym, niepodległościowym, którego obchody mogłyby nadal odbywać się u „ostatniego żołnierza” garnizonu jeleniogórskiego, ks. Bokieja – mówi Edward Zając, emerytowany chorąży.

– Jak zwykle przyszłam do naszego kościoła. Nie wyobrażam sobie, bym mogła 3 Maja świętować gdzie indziej. Ks. Bokiej jest dla mnie prekursorem tradycji obchodów świąt narodowych w naszym mieście, jak i sam dawny Kościół Garnizonowy wydaje mi się miejscem do tego najwłaściwszym. No cóż, teraz mamy Bazylikę Mniejszą, więc chyba trzeba się spodziewać, że to właśnie tam przeniesiona zostanie większość podobnych uroczystości – dodaje pani Ewa należąca do parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Innego zdania jest natomiast pan Patryk. – Oficjalna Msza za Ojczyznę była w bazylice Mniejszej, więc tam poszedłem się modlić. Dla mnie to bez różnicy i nie rozumiem zarówno dyskusji, jak i podziałów, do których doszło w tym roku. Skoro miasto jest organizatorem uroczystości to właśnie ono decyduje co, gdzie i jak. I tyle – kwituje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (45) Dodaj komentarz

~gwóźdź do .. 3-05-2012 15:57
Tak jest doszło do podziałów zorganizowanych socjotechnicznie, odgórnie przez partyjne oszołomstwo gotowe zawsze rozbić to co skonsolidowane i zwyczajowo dopracowane.
~jerzy 3-05-2012 16:09
Jak zwykle polityczyny spieprzą wszystko.
~ 3-05-2012 16:16
a kogo to interesuje? i jakie to ma znaczenie gdzie? żadne, poza dowartościowaniem Dziekana i prztykiem w nos Prałatowi.
~selekcjoner 3-05-2012 16:26
...i była nawet obecna Zofia Cz.
~extra 3-05-2012 16:59
Super tłumaczenie - dlatego że coś było przez 20 lat powinno być dalej. Wsadzając kij w mrowisko - komuna trwała 44 lata i trwa dalej
~chwila 3-05-2012 17:00
czy ja dobrze rozumiem? Jeden ksiądz uważa że u niego a nie u drugiego księdza w kościele może odbyć się msza za ojczyznę? Może do kurii niech napiszą to rozsądzi
~historia 3-05-2012 17:02
A Targowice pamiętacie?? -- Głównymi działaczami spisku byli: Franciszek Ksawery Branicki, Szczęsny Potocki i Seweryn Rzewuski oraz biskupi: Józef Kossakowski, Ignacy Massalski, Wojciech Skarszewski i Michał Roman Sierakowski, który pełnił funkcję naczelnego kapelana konfederacji. Papież Pius VI pobłogosławił targowicę i wyraził życzenie: "aby stworzenie konfederacji stało się początkiem niewzruszonej spokojności i szczęścia Rzeczypospolitej"
~ 3-05-2012 17:03
dzisiaj od rana po ratuszu chodziło dwóch oprychów i zaczepiało ludzi, niestety nie było na nich mocnego.Zaczepili nawet policjantów ubranych na galowo przed ratuszem.Byli pijani i natarczywi, dlaczego służby ich nie przymknęły pomimo tego że byli grozni i pili piwo na ratuszu z puszki???
~blee 3-05-2012 17:04
od kiedy to kościół organizuje święta państwowe? Jesteśmy już w Watykanie? Konstytucja 3 maja to święto państwowe a jak ja uchwaali to biskupi byli chyba w większości przeciw a teraz się odmieniło?
~koko2 3-05-2012 17:08
Boże widzisz i nie grzmisz (wróć nad Jelenią już grzmi i pada) jeden ksiądz protestuje że msza jest w innym kościele !! Nie wiedziałem że Pan Bóg w Jeleniej Górze jest tylko w 1 kościele a może to właśnie nie jest Bóg ale.........??
~moherek 3-05-2012 17:17
Czyżby kś. Żygadło był zwolennikiem PO i odprawił im Mszę Św. z okazji 3 Maja, a lud boży miał swoją Mszę Św. za Ojczyznę, tradycyjnie od dwudziestu lat w kościele Św. Krzyża.Bo ponoć w obronie tv. TRWAM niepozwolił odprawić uroczystości.
~ 3-05-2012 17:25
A gdzie jest p. Prezydent? Nie wypada mu świętować ze swoimi wyborcami? Jak widać jaki prezydent takie święto. Tak nigdy nie bywało. Wstyd.
~ 3-05-2012 17:28
do blee: Jak doskonale wiesz głównym człowiekiem, który głosił o wprowadzeniu konstytucji 3-Maja był Hugo Kołłątaj - KSIĄDZ Hugo Kołłątaj. a Konstytucję podpisywali Biskupi. POCZYTAJ KONSTYTUCJĘ - warto, bo wiele jest odniesienia w niej do Boga.
~wega 3-05-2012 17:50
Otóż Pani Ewa cytowana w artykule,, pewnie nie chadzała do kościoła,kiedy Msze św.za Ojczyznę odbywały się w tej świątyni jeszcze zanim ks.Bokiej wiedział,że będzie tam proboszczem...To po pierwsze,po drugie - do kogoś kto napisał,że Kościół organizuje te obchody - a to przecież miasto.W kościele odprawiana była tylko Msza św. i nie wiem jaką różnicę widzi ktoś w tym,że była w Bazylice,a nie w garnizonie,jak dotąd.Wszędzie taka sama jest.Albo idziemy się modlić,albo dorabiamy ideologię do wszystkiego. Ksiąd Bokiej zachowuje się jak dziecko w piaskownicy,któremu ktoś zabrał łopatkę...Będzie jeszcze 15 sierpnia,11 listopada,zdąży ksiądz prałat odprawić Msze za Ojczyznę.............
~do ali 3-05-2012 17:53
a te pieruny to myslisz skąd sie nagle wzięły????
~~jel 3-05-2012 17:59
A gdzie się podział Zawiła? Czyżby udał się już na "zasłużony" wypoczynek? A Papaj nareszcie w swym żywiole przy Ratuszu, ale ambicje to niestety nie wszystko. Więcej pracy, a mniej peplaniny
~emeryt 3-05-2012 18:09
jest super. o co wam chodzi. jest policja. ksiądz, marszałek jeden i drugii nawet pani posłanka.To naprawde JEST Poważne
~royalbitch 3-05-2012 19:09
ja jetem ciekawa, dlaczego nie ma fotek polityków w kościele...
~ 3-05-2012 21:39
ja sie pytam gdzie jest prezydent Zawiła?????? dlaczego juz od jakiegos czasu go nie widac???dlaczego nie był na uroczystosciach? może jakis redaktor sie tym zajmie?????
~ 3-05-2012 21:45
Dorzucę trochę dziekciu do ognia. Kościół garnizonowy sama nazwa jest wrzodem na tyłku wielu byłych i obecnych decydentów bowiem przypomina o fakcie ,że w Jeleniej Górze były dwie jednostki wojskowe a nawet wojskowa wyższa uczelnie. Nic ci decydenci nie zrobili (bez znaczenia do której partii teraz należą) aby chociaż jedną jednostkę utrzymać. Za komuny kościół garnizonowy był zadrą a i obecnie się nic nie zmieniło pomimo zmiany ustroju. Stach
~gregor2 3-05-2012 21:52
Fota 36, niejaki papkin, pytam sie kto wybiera tego typu reprzentantow spoleczeństwa
~Fiskus 3-05-2012 22:05
Pozdrawiam p.Mariusza S. ze zdjęcia nr 18 :D
rymcycymcy 3-05-2012 22:30
Bardzo dobrze, że kościoły konkurują ! :) ...to może wpłynąć na jakość i różnorodność oferty !
Piipi Jelonkowa 3-05-2012 23:01
..do - [~ Jerzy ] . ~NIE ! .. jestes w błędzie ! ..bo dzisiaj tz.. 3 maja to również obchodzimy Święto Najświętszej Marii Panny Królowej Polski ..a *to znaczy,że Bazylika Mniejsza ma prawo "świętowac" ,bo ..tutaj znajduje się pomnik Najświętszej Marii Panny ! .. natomiast Sanktuarium ks.A.Bokieja ma tylko .. Jana Pawła II, Orła Polskiego ... *i* ..centrum miasta !
~nie ważne 3-05-2012 23:03
Może i nie ważne jest gdzie została odprawiona msza, ale ważne jest to, by w jednym mieście nie było lepszych i gorszych parafii.Ważny jest natomiast szacunek dla drugiego człowieka. Tak trudno jest usiąść razem i wspólnie coś ustalić? Na takiej mszy powinni być wszyscy księża (proboszczowie), a nie wybrańcy. Robienie czegoś za plecami innych po to tylko, by się przypodobać to chyba nie jest OK. A władze miasta? Nic dobrego nie wyjdzie z poczynań, gdy kierować będą tym ludzie (księża) dla których polityka i medialność będzie najważniejsza.
~ja 3-05-2012 23:19
A ja byłam jak co roku o godzinie 13 w kościele garnizonowym. Chodzę tam od wielu lat na Mszę św. za Ojczyznę. I nie rozumiem, po co ktoś zmienił tę 3-cio majową tradycję w naszym mieście? Przecież wszystko funkcjonowało doskonale! Uroczystości zaczynały się pod ratuszem, a kończyły przy pomniku upamiętniającym walkę za Wolność Ojczyzny na placu przed kościołem św. Krzyża. Taka logiczna klamra. A teraz co? Ale i tak na Mszy św. w kościele garnizonowym było bardzo uroczyście. Była orkiestra, jak za dawnych lat i mądre, warte wysłuchania kazanie ks. proboszcza. I (jak zawsze) tłumy modlących się.
~rozczarowany 4-05-2012 0:30
Wielebni KSIĘŻA! wstyd tak publicznie toczyć wojnę. Ks. Bokiej trochę przesadził! PRZECIEŻ "GRACIE" DO JEDNEJ BRAMKI!!!!!!!!!!Kościół jest jeden!!!!!!!!!! Zapomnieliście? Ks. Bokiej mógłby wreszcie poczuć w sobie te wspólnotę KOŚCIOŁA Jezusa Chrystusa. jakoś ciężko go zobaczyć wspólnie modlącego się na Drodze Krzyżowej... żadnego z jego księży nie było na marszu w obronie TV Trwam. dziekan Żygadło w jego kościele gości często, a on ma w nosie uroczystości w bazylice... To jakaś paranoja, by odprawiać konkurencyjne msze... Kościół i Ojczyzna jest jedna!Skoro władze miasta wybrały bazylikę, to zamiast się obrazić i robić nagonkę na swojego w końcu dziekana ( rejonowego), mógł pokornie przyjść i wspólnie z nim celebrować Eucharystię za Ojczyznę. nawet kazanWstyd dla kościoła takie kłótnie...
~ja 4-05-2012 0:44
Nie bardzo rozumiem tego wpisu powyżej. Jakie konkurencyjne msze? Przecież w kościołach odbywały się msze w porządku niedzielnym. Więc była też w kościele św. krzyża , jak w każdą niedzielę, suma o godz. 13. W każdą niedzielę sprawuje ją ksiądz proboszcz. I tak było dzisiaj.
~gregor 6 4-05-2012 0:49
Papaj to wielkie nieszczęście Jelonki, czego dotknie, to afera, Jedynie Korzeniewski jest od niego jeszcze większym nieszczęściem. To miasto nie ma szczęścia do zarządzających. Zawiła sobie nie radzi ani z problemami miasta, ani z personelem. Jak ktoś popełnia takie błędy personalne to znaczy, że jest dyletantem w zarządzaniu.
~WRÓŻKA 4-05-2012 6:25
Kotyliony prezydenta Komorowskiego czerwonobiałe świadczą o przynależności do bardziej czerwonych. No cóż nie dziwię się, że historycy nie wiedzą iż kotylion powinien być biało czerwony jak Polska flaga biało czerwona. W Świdnicy i Wałbrzychu kotyliony biało czerwone czyli Polski i Polaków. W Jeleniej Górze czerwonej kotlinie nie ma polskich symboli w szeregach władzy .Tu nie widziałam ani małego kotylionka. Taka to tradycja ciśnieniowo kotylionowa. Komorowska czy Zawiłska kolejna gafa? Co na to CZERWONA KOTLINA?
~Marianna 4-05-2012 8:26
Może modlitwy odprawione w bazylice będą bardziej skuteczne niż te w poprzednie bo do tej pory nie zauważam związku modlitw z ich skutecznością.
~jeżozwierz1 4-05-2012 8:48
A gdyby tak za rok podjąć próbę zorganizowania wspólnej 3-majowej mszy świętej wszystkich parafii naszego grodu w miejscu neutralnym, z udziałem mieszkańców, duchownych, urzędowych osobistości. Może wtedy każdy poczuje, ze jest kimś wyjątkowym w wyjątkowym wydarzeniu. Może i pogoda stanie na wysokości zadania. Pamiętacie , Pielgrzymi , spotkania z Papieżem, Błogosławionym Janem Pawłem II i atmosferę jaką tworzyła Jego obecność wśród nas? Z wyjątkiem akcentów komercyjnych, spotkania na polach zawsze niosły ze sobą modlitwę i nastrój święta. To było zjednoczenie. Bez kłótni o miejsce na ołtarz. 3 Maja to święto narodowe, ponad podziałami partyjno-politycznymi. To modlitwa o pomyślność i bezpieczeństwo ojczyzny, to oddanie Polaków pod opiekę Matki Bożej i zawierzenie Bożemu Miłosierdziu.
~jeleniogórza 4-05-2012 9:50
tBardzo dobry pomysł,aby Msza św.była poza kościołami,jeśli dwaj proboszczowie nie potrafią się dogadać,albo jeden z nich woli latać do mediów zamiast usiąść do stołu z "kolegą po fachu".Noo,to jest doskonały przykład jak nie powinny wyglądać relacje międzyludzkie.Obaj codziennie mówią lub śpiewają "Ojcze n a s z ", a ks.Bokiej zachowuje się jakby był z innej bajki! A w ogóle bywa on czasem w swojej parafii widoczny z inicjatywami duszpasterskimi,czy tylko reprezentacyjne poczynania są mu bliskie?Te są też potrzebne,ale koncerty to nie duszpasterstwo.Doceniam intelekt i to co zrobił przy pomocy wojska.Poprzedni proboszcz nie miał takich możliwości za komuny,proboszcz Bokiej trafił na dobry czas,na wojsko i wykorzystał swoje umiejętności, chęć uwiarygodnienia się ówczesnych rządzących
rymcycymcy 4-05-2012 11:49
Popieram przedmówców ...najlepiej gdyby to było w pół drogi między kościołami ! :) ...np w Stree'cie !!! ;)
~ 4-05-2012 12:16
ad.~ pan Patryk /z publikacji/. Miasto jest wprawdzie organizatorem obchodów 3 Maja ale wg mnie tylko tej części świeckiej. Natomiast w której świątyni mają odbyć się bogoojczyźniane egzekwie nie powinni decydować samorządowcy lecz wielebni. Chyba, że miasto zamówiło i z własnej kasy opłaciło celebrę przy ołtarzu. DOLNOŚLĄZAK.
~ 4-05-2012 12:21
cd. z 12:06. 3 Maja nie jest świętem kościelnym Pomimo tego nie widzę przeszkód ażeby wielebni odprawili w tym dniu mszę. Wszak oni modlą się przez 365 dni w roku w różnych intencjach. Mnie to nie przeszkadza. DOLNOŚLAZAK
~Pamiętliwy 4-05-2012 17:06
Waadza wlazła na ołtarz. Czy głuchy może dyrygować orkiestrą? Może. Z wiadomym skutkiem. Dysonans co najmniej, albo "muzycy" zaczną się prać po m...ach. Komu to potrzebne? Wiadomo. Konfliktuj, a wygrasz kolejne wybory.
~Chochoł 4-05-2012 20:08
W tym roku w uroczystościach wzięło udział mniej mieszkańców miasta.Jak stwierdzono .Nie dziwota !To tak jak było w Rzeczypospolitej w XVIII wieku. Zwolennicy Konfederacji Barskiej musieli wiać i emigrować , a na ulicach i w kościołach było coraz więcej zwolenników Konfederacji Targowickiej. I to się nazywa świętowanie Konstytucji 3 Maja. Dzisiaj też czerwoni świętują powstanie Solidarności i zryw robotników. Zobaczycie w sierpniu.I to jest chichot historii.
~look 4-05-2012 20:32
...no to już ciekawe!!!gdy katolicy zaczynają ze sobą konkurować....a po za tym ,dlaczego chcą zawłaszczyć święto państwowe...mowa jest o święcie Konstytucji 3 Maja...
~Nostradamus 4-05-2012 20:35
Każdy doskonale wie że ksiądz Bokieja został UKARANY za organizacje spotkań SOLIDARNI 2010. Complex dostał prikaz z góry i tak zrobił jak mu kazano. Nie zapominajmy że Complex to figurant, zwyczajny PO'wski słup.
~ 4-05-2012 21:52
DOLNOŚLĄZAK. Chylę czoła przed Zygmuntem od magistrackiego dialogu społecznego. Korzonek jesteś wielki - nikt w Polsce dotychczas nie podzielił tak znakomicie wielebnych w realizacji bogoojczyżnianych egzekwii. Jesteś pierwszy!!!!! Komuna Cię dobrze wykształciła. Sprawdziłeś się!!! Twoje komunistyczne akta /niczym akta ODESSY/ idą w niepamięć. Wypełniłeś zadanie. Zygmuś wracaj!
~ 4-05-2012 22:08
Cd. z21:52. Wprawdzie współczesna Polska to nie Argentyna tuż po II WŚ. Wracaj jednak do swoich korzeni Korzonku /herbu ???? Nałęcz ; ha! ha ! ha!/. Lewusy gwarantują Ci mieszkanie w Kaliszu, gdzie po studiach - politologicznych w latach 70-tych na Uniwersytecie Bolesławia Bieruta miałeś się spełnić wraz ze swoimi kolegami. Dziś żałuję, że wtedy załatwiłem Ci mieszkanie beż kolejki. DOLNOŚLĄZAK.
~fiki 4-05-2012 22:16
precz z komuną....................................!
~ 4-05-2012 23:00
ad.~fiki. "Precz z komuną" jest d'mode. Obecnie na topie jest ; "komuno wróć". Zwróć uwagę, że komunistyczni Chińczycy są wierzycielami USA. Popatrz jak cudownie - dzięki komunie - garstka polityków może manipulować wielomilionowym społeczeństwem utrzymując go w ryzach. DOLNOŚLĄZAK.
~www.ivphd.pl 15-05-2012 9:26
REPORTAŻE FILMOWE; ww.youtube.com/playlist?list=PL1D631957CC76AEB1&feature=view_all

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group