Środa, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 1985
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Na biegówki przez cały rok!

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 3 sierpnia 2017, 9:36
Aktualizacja: Sobota, 5 sierpnia 2017, 8:28
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Na terenie Transgranicznego Centrum Turystyki Aktywnej w Sobieszowie, realizowany jest jeden ze zwycięskich projektów Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego 2017. Powstaje tam trasa pozwalająca na całoroczne trenowanie narciarstwa biegowego – to pierwsza taka instalacja na stałe w Polsce!

Sobieszowska społeczność jest bardzo aktywna w życiu miasta i po raz kolejny pokazała, że potrafi się zmobilizować przy okazji budżetu partycypacyjnego. Na terenie TCTA układany jest tor wykonany z tworzywa NP 50 CL i SK marki NEVEPLAST o śliskości śniegu do stylu klasycznego i stylu dowolnego na długości ok. 200 m. Tor w postaci kolorowych mat połączonych w jednolitą trasę pozwalającą spacerować na nartach, ćwiczyć technikę biegu, trenować narciarstwo biegowe, a także organizować mini zawody w sprincie technikami narciarskimi: klasyczną i dowolną. Trasy nie wymagają specjalnych prac konserwacyjnych i technicznych. Dodatkowo poprzez odpowiednie ich ułożenie na pochyłościach można je wykorzystywać np. do rekreacyjnych zjazdów na pontonach w okresie letnim.

Mamy tu trasę do nartorolek, mamy wypożyczalnię sprzętu, teraz będzie trasa o śliskości śniegu do techniki łyżwowej i klasycznej – powiedział Zbigniew Stępień, dyrektor Zespołu Szkoły Podstawowej Nr 15 i Gimnazjum Nr 5 w Sobieszowie, który podkreśla, że trasa ma służyć wszystkim chętnym mieszkańcom, w tym trenującym narciarstwo biegowe dzieciom i młodzieży. - Najwartościowszy trening dla biegacza narciarskiego jest w warunkach śniegowych. Te maty mają śliskość śniegu, a w okresie październik-listopad mamy w Polsce problem ze śniegiem, wyjeżdżamy do Livigno czy Oberhofu i płacimy za to, a tutaj mamy coś za darmo – podkreślił Z. Stępień.

To jest mata produkowana przez włoską firmę NEVEPLAST z Bergamo, której to jesteśmy w Polsce przedstawicielem. Sercem tego systemu jest specjalne tworzywo użyte do wykonania tych podstawowych modułów, z których łączone są panele do stylu dowolnego, jak i do klasyka – powiedział Adam Front z firmy MegaOutdoor z Krakowa, która jest wykonawcą inwestycji w Sobieszowie. - To jest komponent tworzyw, gdzie w produkcji stosuje się dodatek suchych smarów, więc jest naturalnie śliskie – dodał wykonawca, który przywołał wyniki badań wykonanych przez Uniwersytet w Bergamo, określając współczynnik tarcia kinetycznego tego tworzywa jako 0,05, a śnieg ma wartość 0,04 (śnieg zmrożony) do 0,01 (śnieg mokry).

Jak podkreśla Adam Front, gwarancja jest określona na 3 lata, jednak tor we Włoszech ma już 15 lat i cały czas służy biegaczom, a jest używany do narciarstwa zjazdowego, więc jest znacznie bardziej obciążony. - Możemy więc przyjąć co najmniej 10 lat spokojnego użytkowania – stwierdził A. Front, który zaznaczył, że do tej pory tego typu trasy w Polsce były układane pod konkretne imprezy, a w Jeleniej Górze będzie to pierwsza trasa na stałe.

Wykonawca podkreśla, że tory NEVEPLAST mają znaczną przewagę nad nawierzchniami igielitowymi, bowiem są praktycznie bezobsługowe, a przy igielicie potrzebne są kosztowne, trwałe instalacje zraszające. - Jedyna forma obsługi to umieszczenie przed wejściem na tor nasączonego płynem serwisowym dywanika i narta jest wstępnie przesmarowana. Samych nart nie smarujemy. Dodatkowo raz na 10 dni aplikuje się nieco płynu na tor do stylu dowolnego – powiedział Adam Front z MegaOutdoor, który dzisiaj (3.08) planuje zakończenie prac w TCTA. Koszt inwestycji to niemal 200 tysięcy złotych. W sumie trasa będzie miała długość niespełna 200 metrów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~Marcin Kaflik 3-08-2017 10:49
Jaka jest rzeczywista użyteczność tej instalacji? Pytam, bo tuż obok przebiega trasa dla nartorolek, zakończona z dwóch stron szlabanami, bez dojazdu ścieżkami rowerowymi. I drugie pytanie: w jaki sposób nasz majątek wartości 200 tys zł będzie zabezpieczony przed wandalami/złodziejami?
~ 3-08-2017 10:55
Ciekawe jak będą usuwać klocki po pupilkach przecież nie upilnują paniusie z pupilkiem
~ 3-08-2017 11:32
Zamiast realizować projekty, z których skorzysta jak najwięcej mieszkańców, realizuje się projekty dla garstki. I to ma być budżet obywatelski? Totalna porażka :/
~Gość 3-08-2017 12:00
No może wreszcie znikną te kijkowe niebezpieczenstwa z drog rowerowych w obrembie zabobrza chć ja w to nie wierze bo nikomu sie nie chce jezdzic do sobieszowa i pedza po drodze rowerowej stwazajac niebespieczenstow innym
~ 3-08-2017 12:25
Przecież te maty będą ogrodzone, oświetlone i monitorowane. Po co robić larum ?!
~do 11:32 3-08-2017 12:39
Mieszkańcy złożyli projekt na niego głosowali i udało się go wygrać. Oczywiście chciano więcej i lepiej .W budżecie przeznaczono taką sumę i na tyle starczyło . Z czasem można polepszyć i zwiększyć. Nie ma co zazdrościć mieszkańcom , tu nie mieszkają milionerzy i starają się jak mogą.
~ 3-08-2017 14:41
Oczywiście smutaski na nie !!!! wielkie brawa, super pomysł.
~naj 3-08-2017 18:34
Panie Zbyszku wiedziałem,że jest Pan Wielki, teraz wiem, że jest Pan Mega Wielki. Dziękuję. Niesamowite, jutro w krótkich spodenkach będę jeździł na biegówkach. (może dla pełnego zadowolenia, w przyszłości mała siłka na powietrzu)
~lyzweek 3-08-2017 19:34
Mozna biegac na klistrach ? :) czy tylko luska a to wogole sie trzyma na lusce czy jak to dziala z odbicia ? i chyba jakies gorsze narty bo po tym plastiku na zime narty juz nie beda zbyt szybkie
~do 18:34 3-08-2017 19:59
Po zamontowaniu całości, będzie można korzystać do woli .W tej chwili trwają prace montażowe :)
~Kunegunda 3-08-2017 20:44
Wygląda super.
~molibden 4-08-2017 6:54
No super tylko co to da obywatelom zwyklym ludzia ktorzy nie jerzfza na nattach ? Znowu dali kase znajomemu na realizacje dzieciecego marzenia. Rowery miejskie to by bylo cos.
~Ja 4-08-2017 8:51
Widziałam jak wykonawcy pracowali tam w największy upał, 33 stopnie C, zero cienia...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group