• Poniedziałek, 14 października 2019
  • Godz. 0:15
  • Imieniny: Bernarda, Dominika, Kaliksta, Liwii
  • Czytających: 6637
  • Zalogowanych: 7
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Na 900–lecie szybką koleją miejską?

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 29 listopada 2007, 7:55
Aktualizacja: Sobota, 1 grudnia 2007, 7:15
Autor: TEJO
W tym miejscu mógły powstać przystanek dla miejskiego szybkiego tramwaju.
Fot. TEJO
Wsiadasz w Cieplicach, wysiadasz przy Kolegium Karkonoskim lub kościele garnizonowym po 15 minutach jazdy bez tłoku. To nie science fiction, ale możliwe rozwiązanie problemów komunikacyjnych Jeleniej Góry. Nie ma na to ani chęci, a przede wszystkim pieniędzy.

Pomysł nie jest nowy: wykorzystanie linii kolejowej do Szklarskiej Poręby na szybką kolej miejską rozważane jest od lat. I od lat pozostaje tylko w sferze marzeń. – Kosztowałoby to na pewno mniej od lotniska, które na pewno jest miastu potrzebne, ale taka kolej zdecydowanie bardziej by się przydała – mówi Dariusz Andrzejewski, który często jeździ z Jeleneij Góry do Cieplic.

Nowy argument to rozbudowa campusu akademickiego w byłych koszarach przy ulicy Podchorążych. Linia przebiega w pobliżu i aż się prosi o skomunikowanie tego miejsca z centrum i pozostałymi dzielnicami. Tym bardziej, że studenci narzekają na zbyt rzadkie kursy miejskich autobusów.

Lokalizację innych przystanków już wytyczono: to pusty plac przy ulicy Drzymały, zabobrzańska estakada, ewentualnie któreś z miejsc między Cieplicami i Jelenią Górą. A kolej – również według dawnych planów – mogłaby szybko dojechać do Szklarskiej Poręby załatwiając jednocześnie dowóz turystom w sezonie.

Zamiast organizować barwne imprezy, władze powinny postarać się o jakiś trwalszy prezent dla stolicy Karkonoszy z okazji przypadającego w przyszłym roku jubileuszu 900–lecia Jeleniej Góry.
Wiadomo – sprawa nie jest prosta, bo wiąże się z negocjacjami z PKP dotyczących wykorzystania torowiska. Trzeba by też wybudować przystanki i perony oraz postarać się o odpowiedni tabor.

Póki co miasto nie zgłosiło nawet w planach takiej wizji rozwiązania części kłopotów komunikacyjnych Jeleniej Góry. Po uruchomieniu takiej kolejki na pewno zmniejszyłby się ruch na ulicy Wolności: byłoby mniej wypadków i szybszy dojazd do strategicznych miejsc w obszarze stolicy Karkonoszy i poza nią.
Czy warto taki pomysł promować?

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (36) Dodaj komentarz

~.... 29-11-2007 8:54
Ten pomysł trzeba forsować!!!!! To ułatwienie życia wielu mieszkańcom Piechowic, Sobieszowa, Cieplic i samej Jeleniej Góry, a do tego latem i zimą pociągiem do Szklarskiej i Jakuszyc na narty i rowery a nie samochodzami.
rymcycymcy 29-11-2007 9:31
No fajnie. Jak to bywa na kolei, linie mogłyby obsługiwać zastępczo autobusy i korzystać z zastępczych przystanków np. MZK. A kolejny pomysł do odgrzania to trolejbusy. Też było o tym głośno u schyłku komuny ;)
Dominik 29-11-2007 9:44
Nalezy popierac wszystkie inicjatywy ulatwiajace komunikacje w naszym miescie. Dobrym pomyslem byloby wlaczenie do tego projektu takze MZK i oferowanie np. wspolnych polaczen, biletow itp.....szkoda ze na razie nikt sie tym nie interesuje...
~do władz... 29-11-2007 10:01
W Stanach Zjednoczonych to podstawowy rodzaj transportu, budują tam ogromne parkingi dla samochodów przy peronach na których mieszkańcy danych miejscowości zostawiają pojazdy,a do pracy np.do Nowego Jorku wyruszają kolejką.. Bierzmy przykład z najlepszych (przy okazji chrońmy środowisko). Czas działać!
~Zchwycona 29-11-2007 10:54
O Boże! Tak,tak,po tysiąckroć tak!!
~paweł 29-11-2007 11:02
absolutnie priorytetowy cel dla jeleniej a jeszcze robiłbym na miejscu władz wszystko żeby doprowadzic do połaczenia z wrocławiem szybkiej koleji i zapomnieć narazie o lotnisku póki nie załatwimy połaczeń kolejowych
~Plusak 29-11-2007 12:11
.... hmm... no tak... swietny pomysl... ale jak to zawsze w Jeleniej bywa.... skonczy sie na planach i szczuciu mieszkancow... Obym tym razem zostal zaskoczony....
~janek 29-11-2007 12:14
To nie ma szans kolej zniszczy torowisko a nikogo nie wpuści. Przykład trasa Szklarska Poręba do Czech, Lubawka do Czech. Sąsiedzi chcą te linie obsłużyć, PKP na nic się nie zgadza potrafią tylko likwidować połączenia a jak dbają o swój majątek proszę wstąpić na dworzec Jel.Zachodnia, Cieplice itd.
~Chronolog 29-11-2007 12:53
Nowe władze dla Jeleniej Góry na 900-lecie Miasta!!!
~Łowca byków 29-11-2007 13:02
Ciekawe kto zniszczył tramwaje w Jeleniej Górze? Chyba nie dlatego, że MPGK nie miało siedziby dla swojej firmy? :-)
~Sic 29-11-2007 13:15
Ten pomysl mniej wiecej raz na 2 lata powraca w opracowaniach studentow planowania przestrzennego P.Wr. i mozna by na podstawie tyh rojektow zbudowac juz chyba rozprawe doktorancka na temat jeleniogorskiej koleji podmiejskiej. Moze warto by wiec doktora Obrebalskiego wyslac na jakis wyklad do studentow? Tylko nie w roli wykladowcy a sluchacza (oby tlyko uwaznego). Ale co jak spartola to jak Lubanska, Sobieszowska czy lodowisko? Moze lepiej by ta ekipa juz niczego sie nie tykala?
~Józef Pawłowski 29-11-2007 13:22
Tu będzie można i o tym porozmawiać. W drugą niedzielę grudnia – 09.12.2007 r., o godzinie 1100, odbędzie się kolejne spotkanie „herbatkowe”, organizowane cyklicznie przez Jeleniogórski Oddział Ruchu Społecznego Niezależnej Inicjatywy Europejskiej „NIE” (JO. RS. „NIE”). Spotkanie będzie jednocześnie kontynuacją zajęć Centrum Edukacji Humanistycznej. Zapraszamy na nie wszystkich zainteresowanych, w tym i naszym gościem. Będzie nim Wicemarszałek Sejmu RP – Jerzy Szmajdziński. Spotkanie odbędzie się w bocznej sali Restauracji „Cztery Pory Roku”, Jelenia Góra, Plac Ratuszowy 39. Oczekujemy na osobiste uczestnictwo w spotkaniu „herbatkowym” (wstęp wolny) i zadawanie pytań naszemu gościowi, lub ich przekazanie na niżej podane kontakty. Będą zaprezentowane przez prowadzącego spotkanie. W tym samym dniu i miejscu, lecz o godz. 10.30 odbędzie się otwarte posiedzenie Zarządu i Komisji Rewizyjnej JO. RS. „NIE”. Zainteresowanych zapraszamy. Nasz adres: 58-560 Jelenia Góra, ul. Wolności 299/21, tel. (0-75) 75 528 01 lub 603 759 414. E-mail: paulus_jg@wp.pl. Strona: www.nie.glt.pl Józef Pawłowski Prezes JO RS „NIE”
~Pasażer 29-11-2007 13:51
to nie future ale ciekawy real. Tylko dla zadań na przyszłość trzeba otwartych umysłów. Czy już jesteśmy na dobrym etapie do przyszłości. A samo życie za jakiś czas wymusi jakieś rozwiązania komunikacyjne - jak paliwko zaczną konsumować azjaci to na owies przejdziemy.
~Ela 29-11-2007 13:54
Jestem jak najbardziej za.Mieszkam obecnie nad morzem,ale przyjeżdżam na wakacje i w czasie ferii.Od wielu lat od kiedy nie mieszkam w Jeleniej Górze mam wrażenie,że niewiele się tutaj zmieniło.Dlatego należy popierać tego rodzaju inicjatywy.Mieszkam w Gdyni i tu od wielu lat funkcjonuje Skm.Pozdrawiam
~motorniczy 29-11-2007 13:56
Miasto bez tramwaji to miasto bez duszy.
~ktos 29-11-2007 14:43
to ze zmiejszyl by sie ruch na wolnosci watpie w to szczerze, ten kto jezdzi samochodem to i tak nadal nim jezdzi bo tak wygodnie a na przystanek autobusowy czy tez kolei trzeba by dojsc. Uruchomienie takiiej lini bylo by ciekawsze na odcinku jelenia-szklarska z wlaczeniem np piechowic pozatym przydala by sie tez polaczenie do karpacza czy tez trzeba by pomyslec o polaczeniu lepszy do swiaradowa ktory ostatnio zaczyna sie ostatnio turystycznie rozwijac dzieki inwestycjom nowym. pozatym nie wiem czym nikt nigdy nie wspomina o tym ze jelenia nie ma polaczenia kolejowego ze zgorzelcem taki linia napewno byla pzyciagnela turystow z niemiec ktorzy by na weekend chcieli nas odwiedzic zrobic zakupy i szybko i komfortowo wrocic do domu. jesli miasto chce kandydowac do tytulu stolica karkonoszy to musi postawic rowniez na transport bo czym niby maja dostac sie do nas te rzesze turystow?
~mieeszczuch_ 29-11-2007 14:49
TRZEBA SIE ZA TO WZIĄŚĆ!!! KONIECZNIE!!! Rewelacyjny pomysl, popieram!
~Optymista 29-11-2007 15:10
Wspaniały pomysł!!! , już Niemcy o tym myśleli i za ich czasów sieć kolejowa była bardzo rozbudowana,można było z Jeleniej Góry przez Jakuszyce bez problemu dojechać do Berlina.Ale my tylko wszystko zniszczyliśmy. Takim pociągiem nie tylko było by wygodnie i szybko a zimą cieplej,ale też jaka atrakcja dla turystów!!! jakie piękne widoki w kierunku Szklarskiej Poręby.I można by też bez problemów dojechać do Czech / latem na baseny,zimą na stoki/Od świąt nie mamy przecież już granicy. Do dzieła nasi włodarze,pomysł jest- tylko go realizować.!!!
rymcycymcy 29-11-2007 15:21
Reklama stowarzyszenia NIE - wpis z 13:22 to ewidentne złamanie regulaminu. Ta opcja polityczna występuje tutaj na szczególnych zasadach ? <br><br> <i> proszę zgłosić post do usunięcia, jeśli się Panu wydaje, że łamie regulamin. Moim zdaniem nie łamie - pozdrawiam TEJO </i>
rymcycymcy 29-11-2007 15:25
A teraz na temat :) Nie ma żadnych podstaw, ani społecznych, ani ekonomicznych, żeby taka kolej powstała w tym mieście. I nie powstanie. Nawet w przyszłym roku na 900-lecie :)))) Zapraszam na ziemię ...;)
MaxMad 29-11-2007 15:41
Ja mam taki pomysł, nieco rozszerzony... otóż na zdjęciu widzimy plac i prowizoryczną bramkę. Dzieciaki dosyć często grają tutaj w piłkę, nie tylko latem, więc może wybudować przystanek, a teren wyrównać i zrobić im boisko, albo chociaż ogrodzić teren siatką, aby po piłkę nie musieli biegać na tory albo jezdnię? SKM między dworcem PKP JG a Piechowicami, a nawet Szklarską, to super pomysł... a myślę, że wystarczyłyby nawet stare EN57 na początek...
~tolo 29-11-2007 15:54
a czemu nie odrazu metro ?? a autor zadał sobie trud i dowiedział się ile kosztowało by wykupienie terenów i torów itd? albo zdierzawa za ich uzytkowanie? zcy tylko tak sobie napisał ze fajnie bybyło jakby były tramwaje i taki szynobus? Jak tak to ja dorzucam metro, port wodny, lotnisko miedzynarodowe oraz wiszące tramwaje jak w Chicago
~Józek P. 29-11-2007 16:15
Szkoda, że nie rozmawialiście o tym jak byliście u władzy. Temat nie nowy. ciągnie się od początku lat 90-tych ub.stulecia. mojm zdaniem zamiast wprowadzania kolejki naizemnej, bardzo kmosztownej, a jesteśmy na za biedni, lepiej wprowadzić na przykłąd darmową komunikację autobusową w godzinach szczytu i zachęcać w tren sposób do jazdy autobusami do i z pracy. Zniknie połowa samochodów
~do Mieszczucha 29-11-2007 17:02
Mieszczuch , czego tak się drzesz ? Jak już się wydzierasz , rób to gramatycznie. WZIĄŚĆ to możesz .... w troki.
~jeleniogórzanin 29-11-2007 18:55
Poruszałem tą kwestję na spodkaniach z kjandydztami na radnych.Szynobusem 15 minut z Piechowic do centyum. Wyszła kwestja nowo zakupionych autobusów i ich amortyzacji. Doszło by do zwolnień grupowych kierowców.Po prostu muszą jeździć i koniec 1 godz z Piechowic.Miasto przez straciło by dużo pieniędzy.Puki co rowerem szybciej z Piechowic do miasta i zdrowiej.
~newyorker 29-11-2007 19:31
Wyrzucić komentarz tego komunisty...jakiego chyba wiadomo bo jeden się tu dokładnie wpisał
~Lidia 29-11-2007 19:32
O czym tu mowa zeby dojechac z Zabobrza do centrum musimy jechac przez ul Wojska Polskiego czyli objechac cale miasto bo nie ma autobusu bezposrednio z Zabobrza do centrum smiechu warte po prostu rece opadaja z bezmyslnosci.
~Siwy 29-11-2007 19:47
To super pomysl!!! tylko aby te kursy byly z Sobieszowa albo nawet ze Szklarskiej. Popieram
~JeleniogórzaninT 29-11-2007 21:02
Pomysł godny pochwały ale jego realizacja możliwa byłaby tylko wtedy, gdyby torowisko było poza władaniem PKP a to chyba raczej marzenie... :(
~Andriu20 29-11-2007 22:49
Jeśli chodzi o samo miasto ten pomysł się NIE sprawdzi...nie jesteśmy metropolią, korków nie mamy a jedyne linie ekspresowe mzk się nie sprzedały...ale jeśli bilety będą w cenie a możliwość dojazdu do Piechowic i Szklarskiej no i jakaś odnoga do zabobrza to może mieć to sens...ktoś to musi policzyć
anerika 29-11-2007 23:22
Jestem zdecydowanie za.Szybki transport z pewnością się przyda.
~kmam 30-11-2007 6:58
Jeszcze z drugiej strony Kolegium Karkonoskiego ponownie zmodernizować oczyszczalnię żeby nie śmierdziała studentom prosto w okna i będzie super. Ewentualnie ekipę która ją modernizowała zmusić w ramach gwarancji do poprawek w ramach gwarancji.
~rower 30-11-2007 17:42
myślę, że warto też pomyśleć o ścieżkach rowerowych, bo jazda rowerem przez Jelonkę jest tragiczna, a wystarczyłoby dostosować chodniki dla rowerzystów i zmniejszyć niebezpieczeństwo, a tu zamiast podjazdów ogromniaste krawężniki, Szybka kolej TAAAK
~Vaclavak 1-12-2007 7:23
Co jest powodem, że po czeskiej stronie Karkonoszy koleje kursują z wielkim powodzeniem i pożytkiem dla mieszkańców i turystów. Nigdy ich nie dogonimy. Lustracja ważniejsza...
~antyprezydent 13-12-2007 12:23
Nasz "niesamowicie obrotny" prezydent powinien na 900-lecie podać się do dymisji i to byłby największy prezent dla mieszkańców. Póki co nie zrobił nic i nie wierze tym bardziej,że zrobi coś w sprawie wymagającej ogromnego zaangażowania. Pomysł SKM jest świetny, popieram.
~ja z cieplic 23-10-2010 15:17
Może po wyborach tegorocznych (2010) do ch...ry się w końcu coś ruszy w temacie eh :

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group