Poniedziałek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 8197
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: MZK przewozi ludzi gratami. Nowe autobusy w 2011 roku

Sobota, 18 września 2010, 7:28
Aktualizacja: Niedziela, 19 września 2010, 8:16
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: MZK przewozi ludzi gratami. Nowe autobusy w 2011 roku
Fot. TEJO
Do wymiany nadaje się 25 z 89 pojazdów ze „stajni” Miejskiego Zakładu Komunikacji. Dzień bezawaryjny u przewoźnika to rzadkość. Z końcem sierpnia zakład kupił dwa używane MAN – y w wersji maxi. Kolejny z nich przyjedzie w październiku. Cena to 24 tys. zł za sztukę. Zakup pięciu fabrycznie nowych autobusów planowany jest na przyszły rok.

Nowo zakupione autobusy to 15 metrowe, niskopodłogowe MAN – y z platformą i przyciskami dla osób niepełnosprawnych. Nie mają one klimatyzacji, ale są wygodne, estetyczne i w zimie cieplejsze. – Nie będą się psuły tak często, jak te, które obecnie zastąpiły – na to liczą mechanicy i kierowcy z MZK.

W przyszłym roku spółka liczy natomiast na zakup kolejnych pięciu, tym razem nowiutkich pojazdów. W minionym roku MZK złożył wniosek o dofinansowanie tego zakupu kasa unijną w kwocie 4 mln 453 tys. zł. Wniosek jest już po pozytywnej ocenie formalnej, teraz czeka na ocenę merytoryczną.

- Wierzymy, że te pieniądze uda nam się pozyskać. Robimy wszystko by naszym pasażerom jeździło się wygodnie i bezpiecznie, ale często jesteśmy ograniczeni finansowo. To, jakie autobusy zostaną zakupione w przyszłym roku i z jakim wyposażeniem, będzie zależało również od pieniędzy, którymi będziemy dysponować – mówi Wojciech Mierzwiński, kierownik zajezdni MZK w Jeleniej Górze.

Szef zajezdni nie ukrywa, że wymiana taboru jest niezbędna i to w jak najszybszym czasie. Mówi, że obecnie na wymianę na cito czeka 25 autobusów. Jak się dowiedzieliśmy bezawaryjny dzień w Miejskim Zakładzie Komunikacyjnym to rzadkość. Wyeksploatowane autobusy, które dzięki wysiłkom mechaników „jakoś tam” jeżdżą, często trafiają na warsztat, a w trasę wyjeżdżają pojazdy zastępcze.

Przewoźnik wciąż czeka na zapowiadane zmiany w rozkładzie jazdy i taryfie opłat. Ostatnio sprzeciw do uchwały rady miasta zgłosił wojewoda. Poprawki mają być przegłosowane na jednej z najbliższych sesji rady miasta. Załoga wciąż obawia się, że przed MZK droga pod górkę. Mówi się o zwolnieniach i drastycznych ograniczeniach w kursowaniu autobusów. Na ile te informacje się potwierdzą, pokaże przyszłość.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
186
Tak
33%
Nie
61%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group