Czwartek, 21 września
Imieniny: Jonasza, Mateusza
Czytających: 11085
Zalogowanych: 23
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Muzyczne wspomnienie o Zofii Trojnar w ODK

Czwartek, 24 lutego 2022, 8:45
Aktualizacja: 14:46
Autor: Jarosław Czarnoleski
Jelenia Góra: Muzyczne wspomnienie o Zofii Trojnar w ODK
Fot. Jarosław Czarnoleski
W poniedziałkowy (21.02) wieczór na spotkaniu cyklu „ars poetica” organizatorzy Stowarzyszenie Literackie w Cieniu Lipy Czarnoleskiej, Osiedlowy Dom Kultury w Jeleniej Górze oraz liczni goście wspominali zmarłą 2 stycznia br. Zofię Trojnar.

W imieniu ODK przybyłych na spotkanie w kawiarni „Muza” przywitała Dominika Krop, następnie oddała prowadzenie Urszuli Musielak, która przypomniała dorobek artystyczny Zofii Trojnar, jak również odczytała fragmenty jej wierszy z tomiku „Barwy życia bez ukrycia”, który został wydany w roku 2021.

Zofia Trojnar była liderką zespołu ludowego „Kowarskie Wrzosy”, nagradzanego na ogólnopolskich przeglądach zespołów folklorystycznych, kultywującego lokalną tożsamość. Pisała wiersze i teksty piosenek dla zespołu. W 2021 wydała swoją pierwszą książkę „Barwy życia bez ukrycia”. Była członkiem Stowarzyszenia Literackiego w Cieniu Lipy Czarnoleskiej oraz kandydatką do tytułu Człowieka Roku 2021 w Jeleniej Górze.

Wspomnieniami podzielili się:

Burmistrz Kowar Elżbieta Zakrzewska, która zapamiętała założycielkę zespołu ludowego „Kowarskie Wrzosy”, jako osobę emanującą ciepłem i siłą ducha. Kobietę, która pomimo swoich ponad osiemdziesięciu lat zachowywała się jak młódka, kiedy szybko pokonywała schody w Domu Kultury. „I ten umysł, który pisał tak piękne piosenki i wiesze. Cieszę się, że mogłam ich słuchać. Jest wśród żywych, jest w naszych sercach, bo jest osobą, której się nie zapomina.”

Witold Rudolf były burmistrz Piechowic wspominał występy w zespole ludowym „Kowarskie Wrzosy”, rozmowy o rodzinnej ziemi rzeszowskiej, z której wspólnie pochodzili. Podziękował za wiersz „Piosenka o Piechowicach” napisany przez Zofię Trojnar z okazji 50-lecia miasta.

Na zakończenie wieczoru podzieliła się swoimi wspomnieniami Barbara Bursztynowicz z zespołu „Wojcieszowianki” z Wojcieszowa, który zaśpiewał z „Kowarskimi Wrzosami”, tworząc muzyczny nastrój wieczoru; do nich przyłączyli się goście z sali.

Twoja reakcja na artykuł?

13
93%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
7%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group