• Piątek, 24 stycznia 2020
  • Godz. 3:42
  • Imieniny: Felicji, Franciszka, Rafała
  • Czytających: 2650
  • Zalogowanych: 2
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Muzyczna podróż na Kresy

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 16 czerwca 2018, 8:58
Aktualizacja: Niedziela, 17 czerwca 2018, 11:33
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury odbyło się XXI Spotkanie z Piosenką Lwowską i Kresową. W ramach Tygodnia Kultury Lwowskiej i Kresowej było też wiele innych wydarzeń. Wszystko po to, aby tradycję pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom.

Na scenie wystąpiły zespoły: Karkonosze, Wojcieszowianki, Sybiraczki i Kresowianie, Agat, Sokolik oraz Rybniczanki. Gościnnie wystąpił Serbołużyczanin Tomasz Nawka z Budziszyna, byli też goście z Jablonca nad Nysą.

- Muzyczny przegląd kapel ludowych ma już długą tradycję, a jego początki miały miejsce w Osiedlowym Domu Kultury dzięki Marii Lach – wspominali organizatorzy.
- Wtedy były pieniądze i były to konkursy. Teraz nie ma pieniędzy, ale tradycję podtrzymujemy, bo ludzie tego chcą – powiedział Stanisław Kańczukowski, prezes jeleniogórskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

W ramach obchodów Tygodnia Kultury Lwowskiej i Kresowej w Książnicy Karkonoskiej miał miejsce wernisaż wystawy o ludobójstwie na Kresach, którą można oglądać jeszcze przez dwa tygodnie. Był też wykład pt. „Operacja Sejm i nie tylko” - walka radzieckiego NKWD i KGB z polskim podziemiem niepodległościowym na Kresach Południowo-Wschodnich II RP w latach 1944 - 1946 – poprowadzony przez prof. dr hab. Grzegorza Hryciuka.

Jak podkreślają organizatorzy, warto podtrzymywać i pielęgnować tradycje lwowskie i kresowe, ponieważ są tu nadal ludzie o tych korzeniach, ich dzieci i wnuki.

- Widzimy, że jest to potrzebne. Mamy też propozycje dla młodzieży, takie jak konkursy kulinarne, seminaria uczniowskie – przychodzi bardzo dużo młodzieży, czyli jest niewymuszone zainteresowanie i są zadowoleni – mówił S. Kańczukowski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

adam57sochrau 16-06-2018 10:52
Szacun za podtrzymywanie tradycji, a szczególnie w tych trudnych czasach!
~KLK 16-06-2018 11:05
Łzy płynęły, bo wspomnienia. Wspomnienia, wspomnienia. Dziękuję organizatorom, że jeszcze im się chce taką imprezę organizować. To trzeba wykazać się dużym zaangażowaniem. Dzięki
~AD 966 17-06-2018 10:00
"kresowiacy" przyjechali pracować ,za parę lat stworzą swój zespół .

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group