Sobota, 22 czerwca
Imieniny: Pauliny, Jana, Tomasza
Czytających: 7496
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Muzyczna podróż na Kresy

Sobota, 16 czerwca 2018, 8:58
Aktualizacja: Niedziela, 17 czerwca 2018, 11:33
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Muzyczna podróż na Kresy
Fot. Przemek Kaczałko
W sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury odbyło się XXI Spotkanie z Piosenką Lwowską i Kresową. W ramach Tygodnia Kultury Lwowskiej i Kresowej było też wiele innych wydarzeń. Wszystko po to, aby tradycję pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom.

Na scenie wystąpiły zespoły: Karkonosze, Wojcieszowianki, Sybiraczki i Kresowianie, Agat, Sokolik oraz Rybniczanki. Gościnnie wystąpił Serbołużyczanin Tomasz Nawka z Budziszyna, byli też goście z Jablonca nad Nysą.

- Muzyczny przegląd kapel ludowych ma już długą tradycję, a jego początki miały miejsce w Osiedlowym Domu Kultury dzięki Marii Lach – wspominali organizatorzy.
- Wtedy były pieniądze i były to konkursy. Teraz nie ma pieniędzy, ale tradycję podtrzymujemy, bo ludzie tego chcą – powiedział Stanisław Kańczukowski, prezes jeleniogórskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

W ramach obchodów Tygodnia Kultury Lwowskiej i Kresowej w Książnicy Karkonoskiej miał miejsce wernisaż wystawy o ludobójstwie na Kresach, którą można oglądać jeszcze przez dwa tygodnie. Był też wykład pt. „Operacja Sejm i nie tylko” - walka radzieckiego NKWD i KGB z polskim podziemiem niepodległościowym na Kresach Południowo-Wschodnich II RP w latach 1944 - 1946 – poprowadzony przez prof. dr hab. Grzegorza Hryciuka.

Jak podkreślają organizatorzy, warto podtrzymywać i pielęgnować tradycje lwowskie i kresowe, ponieważ są tu nadal ludzie o tych korzeniach, ich dzieci i wnuki.

- Widzimy, że jest to potrzebne. Mamy też propozycje dla młodzieży, takie jak konkursy kulinarne, seminaria uczniowskie – przychodzi bardzo dużo młodzieży, czyli jest niewymuszone zainteresowanie i są zadowoleni – mówił S. Kańczukowski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
1076
Tak, regularnie
25%
Tak, od czasu do czasu
37%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
24%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Rzucają wyzwanie Orlenowi!
 
Rozmowy Jelonki
Dostali 8 mln zł na szkołę
 
Aktualności
W nocy burze w Jeleniej Górze
 
10 pytań do...
Kulinarnie jestem patriotą
 
112
Potrącenie 13–latki na pasach
 
Kultura
Koncertowe rarytasy na koniec sezonu
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group