Wtorek, 23 kwietnia
Imieniny: Jerzego, Wojciecha
Czytających: 6765
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Muzeum Przyrodnicze gotowe na Noc Muzeów

Czwartek, 17 maja 2018, 8:54
Aktualizacja: Piątek, 18 maja 2018, 14:20
Autor: WAC
Jelenia Góra: Muzeum Przyrodnicze gotowe na Noc Muzeów
Fot. Muzeum Przyrodnicze
Możliwość darmowego zwiedzania ekspozycji, wernisaże dwóch wystaw oraz wyprawa do parków w poszukiwaniu ptaków nocy oto główne atrakcje jakie przygotowało na przypadającą już w najbliższą sobotę 19 maja tegoroczną Noc Muzeów, Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze – Cieplicach

Z okazji Nocy Muzeów Muzeum Przyrodnicze będzie można zwiedzać bezpłatnie w godzinach od 9.00 do 24.00. Przez cały dzień będzie też czynna prezentacja dokumentu XVIII-wiecznego J.A. Schaffgotscha. O godzinie 16.00 rozpocznie się wernisaż wystawy „Zając Imigrant – 50 lat pracy twórczej Ryszarda Zająca: rzeźba-poezja-muzyka” (wystawa potrwa do 30.09.2018 roku). Dwie godziny później odbędzie się kolejny wernisaż wystawy, tym razem będzie to „Edward Dwurnik – rysunek i malarstwo” (w programie spotkanie z artystą; wystawa potrwa do 17.06.2018). Wieczorem zostanie zorganizowana wycieczka po cieplickich parkach, pt. „W poszukiwaniu ptaków nocy” pod kierunkiem Bożeny Gramsz (zaplanowana ok. godziny 20.00, godzina może ulec zmianie)

Pierwsza z wystaw, której wernisaż odbędzie się 19 maja: "Zając Imigrant – 50 lat pracy twórczej Ryszarda Zająca: rzeźba-poezja-muzyka" będzie prezentacją rzeźb w drewnie i w marmurze z ostatnich 10 lat, które powstały podczas pobytu w Niemczech. W 2007 roku Ryszard Zając opuszcza Polskę i wędruje do Niemiec, przenosząc całą pracownię do Forst. Tam zamieszkuje u muzy Natalie Hein, która staje się jego natchnieniem, modelką oraz żoną. Razem organizują coroczne wystawy w galeriach i kościołach Brandenburgii. Wystawa w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze-Cieplicach będzie miała charakter szczególny, gdyż to właśnie tam zaczęła się jego droga artystyczna w Szkole Rzemiosł Artystycznych, która została przerwana protestem przeciwko inwazji Sowietów na wolną Czechosłowację w 1968 roku. Ryszard Zając, bądź jak sam o sobie mówi „Zając Imigrant” jest laureatem wielu nagród, m.in. zdobył złoty medal na ogólnopolskiej wystawie sztuki sakralnej „Ars Pro Fide” we Wrocławiu w 1997 roku, w 1998 roku zdobył nagrodę Ministra Kultury i Sztuki na Międzynarodowej Wystawie Alternatywnych zabawek dla dzieci w Kielcach. Był również zwycięzcą konkursu „Jedna Droga – Trzy Nagrody” w Karpaczu w roku 2014. Ponadto był wielokrotnie nagradzany na wystawach międzynarodowych oraz plenerach za granicą – w Niemczech, Holandii, Norwegii, czy Szwecji.

Edward Dwurnik czyli bohater drugiej z wystaw to polski malarz światowej sławy. Urodził się w 1943 roku w Radzyminie. W latach 1963-70 studiował malarstwo, grafikę i rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1965 roku rozpoczął niezależny od toku studiów cykl rysunków i akwarel, a od 1966 obrazów olejnych „Podróże autostopem” – charakterystyczne widoki miast z lotu ptaka, w tym Jelenią Górę, którą będziemy mieli okazję zobaczyć na żywo podczas wystawy. Od 1970 roku powstaje kilkanaście innych cykli malarskich, między innymi w latach 1972-1978 „Sportowcy” – jedna z najwyżej cenionych obecnie serii malarskich Dwurnika, ukazująca na poły karykaturalne, na poły komiksowo bohaterów zwykłej PRL-owskiej codzienności. Poza malarstwem Dwurnik uprawia grafikę i rysunek, mieszka i pracuje i Warszawie. Jest laureatem licznych nagród, m.in. nagrody krytyki artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida (1981 r.), nagrody Komitetu Kultury Niezależnej "Solidarności" (1983 r.), nagrody Coutts Contemporary Art Foundation (1992 r.). Jego dotychczasowy dorobek obejmuje ponad 3,5 tysiąca obrazów oraz 10 tysięcy rysunków. Podczas wystawy „Edward Dwurnik – rysunek i malarstwo” zwiedzający będą mieli możliwość zobaczyć wiele jego rysunków oraz obrazów, które znane są w Polsce i na całym świecie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
780
wymaga dużej restrukturyzacji
66%
wymaga likwidacji
19%
jest dobrze jak jest
16%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
112
Kto podpalił Biedronkę?
 
Karkonosze
Jelenia Góra zielona, Śnieżka biała
 
Polityka
Jelenia Góra: Jerzy Łużniak zostaje w urzędzie
 
Polityka
Jerzy Łużniak nadal prezydentem!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group