Poniedziałek, 19 października
Imieniny: Pawła, Piotra, Jana
Czytających: 6401
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Muzealne mury pną się góry

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 30 lipca 2010, 12:36
Aktualizacja: 16:06
Autor: Angela
Fot. Angela
Od czerwca trwają prace przy rozbudowie nowego oraz modernizacji obecnego budynku Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, które to zostaną ze sobą połączone szklanym łącznikiem. Zakończono już roboty w ziemi, postawiono fundamenty i rozpoczęto stawianie ścian. Wartość zadania to po przetargu ponad 8, 7 mln zł. Prace zakończą się w 2012 roku.

Obecnie w miejscu nowo powstającego budynku o powierzchni użytkowej 2320 m kw., wykonywane są ściany żelbetowe piwnic. W przyszłym tygodniu wykonawca będzie murował ściany piętra. Dotychczas firma przygotowywała plac budowy, rozebrała elementy małej architektury, które się na nim znajdowały oraz wykonała wykop szeroko – przestrzenny. Położona została też żelbetonowa płyta o powierzchni 600 m kw. i grubości 40 cm, która stanowi fundament całego budynku. W piwnicy obiektu znajdzie się dwanaście pomieszczeń, na parterze dziesięć , na pierwszym piętrze sześć i na drugim piętrze piętnaście pomieszczeń.

- Wyszliśmy już z najtrudniejszego i najdłuższego etapu prac ziemnych, teraz cała inwestycja będzie już piąć się do
góry. Do końca wakacji planujemy zalać strop nad piętrem i rozpocząć murowanie ścian. Do końca roku roku natomiast chcemy wykonać około 60 procent całej inwestycji, czyli całą budowlę z jej zadaszeniem. Będą też trwały prace wewnątrz, takie jak tynkowania, budowa ścianek działowych, montaż instalacji elektrycznej i sanitarnej – mówi Norbert Piecych, zastępca kierownika budowy Przedsiębiorstwa Budowlano-Usługowego OZ-BUD z Wrocławia.

Równorzędnie trwa modernizacja piwnic obecnego budynku muzeum. Już skute zostały tam posadzki i część tynków. Dwa obiekty połączy konstrukcja stanowa obudowana szkłem.

- Bardzo cieszymy się, że rozbudowa i modernizacja naszego obiektu będzie przeprowadzona w niemal setną rocznicę jego powstania. Muzeum wybudowano bowiem w 1912 roku i od tego czasu nie były przeprowadzane na nim większe inwestycje. Objętość tego obiektu zwiększy się o około 200 procent. Po zakończeniu przebudowy będziemy mieli więcej miejsca na ekspozycje, sale wystawowe i pomieszczenia biurowe. Obiekt zostanie też dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, wejście będzie poprowadzone przez szklany łącznik, a na pierwszym piętrze budynku pojawi się większa ekspozycja szkła. Stworzone zostaną też lepsze warunki do przechowywania eksponatów, w tym dostosowana zostanie temperatura i wilgotność powietrza – mówi Gabriela Zawiła, dyrektor Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.

Przebudowa muzeum ma się zakończyć w I kwartale 2012 roku. Inwestycja została dofinansowana ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~groger90 30-07-2010 13:17
Skąd te dane o kosztach.Na tablicy informacyjnej budowy widnieje jak byk ponad 10mln z tego ponad połowa z Uni.
~xxx 30-07-2010 20:11
Nowy budynek za 8,7 mln ,a pracownicy za 1200 pln jak myszki pod miotlą.
~ZABOBRZANIN 30-07-2010 21:27
Jak przetarg byłby za 10 mln nie 8,7 mln to zarobki od razu 50% do góry ! No ale jest tanio to i cięcia większe. Jakoś trzeba 1,3 mln załatać. Mysleliście że pieniądze to z kosmosu czy jak ... ?
~sąsiadka 30-07-2010 21:37
Panowie pracują od świtu do zmierzchu (nawe w sobotę), więc warto ich solidnie nagradzać.
~sąsiad 30-07-2010 22:50
Trochę bałagan na tej budowie !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group