Piątek, 19 lipca
Imieniny: Marcina, Wincentego
Czytających: 10267
Zalogowanych: 67
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Mural na Karłowicza gotowy

Poniedziałek, 31 sierpnia 2015, 15:48
Aktualizacja: 16:10
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Mural na Karłowicza gotowy
Fot. Przemek Kaczałko
Pierwszy z trzech murali, który realizowany jest w ramach projektu „Znaki w przestrzeni” – zdobi już ścianę jednego z budynków na jeleniogórskim Zabobrzu. – Mam nadzieję, że będą się podobać mieszkańcom tak, jak ten na Rynku – powiedział wiceprezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak.

Nowe wielkopowierzchniowe dzieło znajdujące się na ścianie budynku przy ul. Karłowicza 23 nawiązuje do kopalnianej historii Miedzianki koło Janowic Wielkich. Mnóstwo podziemnych korytarzy, wind i górującego nad nimi miasta obrazuje na swój sposób historię „znikającej miejscowości”. Autorem pracy jest Tomasz Płonka - rysownik, ilustrator, grafik, projektant graficzny, twórca murali. Absolwent PLSP w Jeleniej Górze oraz ASP we Wrocławiu (grafika).

Kolejny mural powstanie przy ul. Sudeckiej 14, a wykona go Wojciech Kołacz „Otecki”, czyli autor dzieła z rogu Placu Ratuszowego i Pionierów Jeleniej Góry przedstawiającego plakat z 31. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych. Artysta zrealizuje mural zainspirowany estetyką zdobień ludowych pokrywających meble ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Inspiracją dla artysty jest wędrowiec – flaner, który pojawia się w historii kotliny w wielu miejscach, a to przyjeżdża aby powłóczyć się bez celu w poszukiwaniu przygód – także w dzisiejszych czasach, lub – by kontemplować przyrodę. Często osiedla się przyciągnięty magią regionu.

Z kolei przy ul. Konopnickiej 27 Stanisław Szumski z Michałowic (student warszawskiej ASP) zrealizuje mural zainspirowany prehistorycznymi rysunkami i malowidłami naskalnymi z wplecionymi motywami zaczerpniętymi z legendy o powstaniu Jeleniej Góry (motyw jelenia, scena polowania).
Ponadto zaplanowane są warsztaty artystyczne z topografii miejskiej (2, 8 i 9 września w BWA) oraz dwa teatry uliczne (8 i 9 września - Plac Ratuszowy, plac przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego).

- Chciałbym podziękować pani Janinie Hobgarskiej i BWA oraz spółce SOLO za realizację tego projektu i pozyskanie środków zewnętrznych – dodał wiceprezydent Jerzy Łużniak.

Szczegółowy plan projektu "Znaki w przestrzeni" na stronie www.galeria-bwa.karkonosze.com

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy często chodzę w góry?

Oddanych
głosów
393
Często
16%
Czasami
23%
Rzadko
18%
Bardzo rzadko
19%
Wcale
23%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Jak Kościół zdobył swój majątek?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Kryminał
Zderzenie przy wylocie na Zgorzelec
 
112
Wypadek na Mickiewicza
 
Ciekawe miejsca
Legendarny listonosz w Karkonoszach!
 
Kultura
Teatry Uliczne – niedziela, wideorelacja
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group