Sobota, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 4545
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Multicentrum rzutem na taśmę

Poniedziałek, 21 września 2009, 12:50
Aktualizacja: Sobota, 26 września 2009, 23:19
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Multicentrum rzutem na taśmę
Fot. TEJO
Nie przecięciem tradycyjnej wstęgi, ale włączeniem routera internetowego rozpoczęło oficjalnie swoją działalność Transgraniczne Centrum Edukacji Interaktywnej w Jeleniej Górze. W obecności władz województwa i miasta zaprezentowano najnowsze możliwości nauczania dzieci i kształcenia pedagogów. – Placówka nie jest ozdobą, zapraszamy wszystkich – mówił Zygmunt Korzeniewski, gospodarz miejsca.

Od przedpołudnia do filii Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli przybywali zaproszeni goście: samorządowcy, dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz uczniowie. Oczekiwano na przybycie wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych Grzegorza Schetyny, który – wbrew potwierdzeniu swojej obecności w Jeleniej Górze – musiał dziś pilnie wyjechać do Gorzowa Wielkopolskiego. – Na pewno tu jeszcze przyjedzie, bo Jelenia Góra droga jest sercu wicepremiera – powiedział Jerzy Pokój, przewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego.

Ceremonia rozpoczęła się brawurowym wykonaniem Poloneza Wieniawskiego. Na skrzypcach zagrała Joanna Maciejewska, której akompaniował Krzysztof Gotartowski. Uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Moniuszki zapewnili oprawę muzyczną całej uroczystości.
Gości powitał gospodarz placówki, szef filii DODN w Jeleniej Górze Zygmunt Korzeniewski. Chwilą ciszy uczczono pamięć ofiar tragicznego wypadku w kopalni „Wujek”.

– Muszę przeczytać z kartki, aby się nie pomylić w nazwie – powiedział Krzysztof Nowak, dyrektor DODN z Wrocławia. – Transgraniczne Centrum Edukacji Interaktywnej – przeczytał powoli podkreślając, że najbardziej istotnym celem działania tej placówki to pomoc nie tylko uczniom, ale przede wszystkim nauczycielom, którzy tu mogą doskonalić metody przekazywania wiedzy.

Przemawiał też Jerzy Pokój, przewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego, który – wraz z byłym wicemarszałkiem Piotrem Borysem (przyjechał dziś do DODN jako europoseł), przyczynił się do powstania placówki. – Kiedy przyszedłem do Zygmunta Korzeniewskiego, ten niemal płakał, że w Jeleniej Górze nie ma takiej placówki. Udało się pozbierać resztki pieniędzy z różnych niewykorzystanych funduszy i rzutem na taśmę załatwić multicentrum – mówił J. Pokój.

Poseł Marcin Zawiła nie miał żadnych kłopotów z wymówieniem nazwy. – Instytucja, którą kieruję, nazywa się Jeleniogórskie Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej – dodał żartem dając do zrozumienia, że Transgraniczne Centrum Edukacji Interaktywnej nie jest aż tak „trudne”. – Sam, kiedy uczyłem się w liceum, miałem kłopoty z przedmiotami ścisłymi. Dziś jednak jest zupełnie inna szkoła. Kiedy widzę te wszystkie możliwości, jakie daje technika, wierzę, że nauczycielom uda się skutecznie nauczyć uczniów wszystkiego – dodał M. Zawiła.

Głos zabierali także kurator dolnośląska Beata Pawłowicz, prezydent Jeleniej Góry Marek Obrębalski oraz poseł do PE Piotr Borys. Mówcy nie kryli podziwu dla energii Zygmunta Korzeniewskiego. Fakt: gdyby nie aktywność szefa DODN, dzisiejszej uroczystości by nie było.

Symboliczna inauguracja Multicentrum była daleka od tradycyjnych tego typu imprez. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 przekazali przedstawicielom Polski i Niemiec flagi, które zostały osadzone na stojaku przy wejściu do placówki. Nie było nożyczek i wstęgi. – Tu, w tę dziurkę – wskazał Beacie Pawłowicz jeden z pracowników DODN miejsce, gdzie ma włożyć wtyczkę do routera. Dostarczenie sygnału bezprzewodowego Internetu stało się sygnałem, że placówka jest gotowa na przyjęcie kursantów.

Aktem symbolicznym było też złożenie autografów na tablicy multimedialnej. Pod zdaniem: "Multicentrum uważam za otwarte" podpisywali się kolejno zaproszeni goście. Na wszystkich „spoglądały” świetne obrazy, które na ścianach namalowali uczniowie Liceum Plastycznego: Marta Chmielecka, Katarzyna Jadzis, Łukasz Kwiliński i Paweł Draus. Wśród nich w oczy rzucała się szczególnie ważka z głową Zygmunta Korzeniewskiego. Blisko niej - myśl Konfucjusza: Co usłyszę, zapomnę, co zobaczę, zapamiętam, co sam zrobię, zrozumiem.

Pracownicy DODN tłumaczyli gościom zastosowanie poszczególnych sprzętów. Odbyła się także pokazowa lekcja języka angielskiego w salce „Multidziecko” przeznaczonej dla najmłodszych.
– Wyposażenie kosztowało milion dwieście tysięcy złotych – mówił dyrektor Korzeniewski. – Dziś mieliśmy jedynie oficjalne otwarcie Multicentrum. Ono już działa od pewnego czasu. Mieliśmy już pierwsze zajęcia. Pragnę zapewnić, że nie będzie to tylko ozdoba. Centrum jest otwarte dla wszystkich – podkreślił szef DODN.

Po zwiedzeniu nowoczesnej przestrzeni urządzonej na parterze ośrodka, goście inauguracji oglądali także elektroniczną galerię udostępnioną dzięki firmie Verx, która dostarczyła do DODN nowoczesny sprzęt. Można było także zapoznać się z możliwościami zastosowania programów graficznych. Uczniowie Liceum Plastycznego za pomocą tabletów rysowali portrety. Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 przygotowali smaczny poczęstunek.

Dyrektorzy, nauczyciele oraz zaproszeni goście, w tym prezydent Marek Obrębalski, wysłuchali także wykładu prof. dr. Macieja Sysły z Uniwersytetu Wrocławskiego, który mówił o historii i wyzwaniach współczesności w zakresie informatyzacji szkół w procesie edukacyjnym. Profesor zwrócił uwagę, że pierwsza lekcja informatyki w Polsce odbyła się w latach 60. XX wieku na Dolnym Śląsku. Podkreślił też konieczność wyjścia edukacji naprzeciw oczekiwaniom uczniów, którzy – widząc luki w systemie kształcenia – potrzebną wiedzę w sporym zakresie zdobywają sami.

Na pewno możliwości zaradzenia tym i innym problemom oświaty da Transgraniczne Centrum Edukacji Interaktywnej w Jeleniej Górze. Jest to jedyna taka placówka działająca przy ośrodkach doskonalenia nauczycieli w Polsce.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group