Poniedziałek, 5 czerwca
Imieniny: Walerii, Waltera
Czytających: 11068
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Śnieżka: Msza odpustowa na Śnieżce

Wtorek, 11 sierpnia 2020, 15:05
Aktualizacja: Czwartek, 13 sierpnia 2020, 12:36
Autor: WAC
Śnieżka: Msza odpustowa na Śnieżce
Fot. Grzegorz Truchanowicz
W poniedziałek, z okazji przypadającego 10 sierpnia Dnia św. Wawrzyńca - patrona ludzi gór - na tradycyjnej mszy odpustowej na szczycie Śnieżki spotkali się ludzie, którzy góry mają w sercu.

Tradycją już się stało, że od wielu lat tego dnia przy ołtarzu polowym na najwyższym szczycie Karkonoszy modlą się ludzie gór z Polski, Czech i Niemiec. W tym roku liturgii odprawianej w trzech językach przewodniczyli biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski oraz biskup Hradec Kralove Jan Vokal.

Wśród zebranych było wielu ratowników górskich, pracowników polskiego i czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego, przewodników sudeckich, leśników, gestorów bazy turystycznej, strażników granicznych oraz osób niepełnosprawnych. Wśród gości uroczystości byli: prymas Czech Dominik Duka, biskup senior Stefan Cichy oraz były prezydent Czech Vaclav Klaus.

Po mszy ratownicy górscy udali się do Symbolicznego Cmentarza Ludzi Gór w Kotle Łomniczki, gdzie zapalono znicze oraz odsłonięto nowe tabliczki upamiętniające osoby związane z Karkonoszami.

Tradycja mszy świętych na szczycie Śnieżki w intencji ludzi gór sięga 1981 roku kiedy to obchodzono 300 – lecie poświęcenia kaplicy św. Wawrzyńca. Wtedy ówczesny członek Zarządu Koła Przewodników Sudeckich - Jerzy Pokój przedstawił wniosek o ustanowienie w dniu 10 sierpnia święta przewodników sudeckich. Z czasem dzień odpustu stał się wspólnym świętem ludzi gór.

Twoja reakcja na artykuł?

37
55%
Cieszy
6
9%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
3%
Złości
22
33%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (68)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
916
Tak
10%
Nie
84%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group