Piątek, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 8527
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Msza i Requiem Mozarta

Poniedziałek, 3 kwietnia 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 3 kwietnia 2006, 11:44
Autor: Konrad
Jelenia Góra: Msza i Requiem Mozarta
Fot. goral
W pierwszą rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Św. Krzyża odbył się niezwykły koncert połączony z mszą odprawianą w obrządku łacińskim. Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta zagrała Filharmonia Zabrzańska w trakcie nabożeństwa, które odprawił biskup legnicki, Stefan Cichy.

Biskup musiał się spieszyć do Jeleniej Góry, gdyż w bazylice w Krzeszowie uczestniczył w trzydniowych uroczystościach diecezjalnych z okazji pierwszej rocznicy odejścia Papieża. W Krzeszowie Requiem tego samego Wolfganga Amadeusza wykonali filharmonicy dolnośląscy oraz BachChör z Görlitz.
Była to jednocześnie inauguracja roku Wilmannowskiego, pamięci wielkiego malarza śląskiego baroku. Ale tego koncertu biskup już nie wysłuchał, gdyż w Jeleniej Górze czekali na niego mieszkańcy i całego powiatu oraz samorządowcy i politycy, którzy stawili się prawie w komplecie.

Złośliwe oko piszącego podpatrzyło, że ani poseł Jerzy Szmajdziński, ani prezydent Jeleniej Góry, Józef Kusiak udziału w liturgii nie brali, podobnie jak wielu innych polityków lewicy.
Za to zastępca prezydenta Bogusław Gałka uczestniczył nawet w łacińskich fragmentach mszy. Podobnie jak pozostali uczestnicy, którzy niezwykle przeżywali zapomnianą już prawie liturgię po łacinie oraz ponadczasową, genialną muzykę Mozarta, która poświęcona pamięci zmarłych, będzie rozbrzmiewać do końca naszej cywilizacji.

Dwie godziny minęły niezauważalnie, a uczestnicy wyszli uduchowieni. Widać było nawet kapłanów innych wyznań. Obecny był między innymi proboszcz parafii polsko-katolickiej w Jeleniej Górze, ksiądz Jan Belniak.

Partie solowe zaśpiewały prawdziwe gwiazdy, bo Małgorzata Walewska, Roma Jakubowska-Handke czy Dariuszowie Stachura i Maciej to znane postaci polskiej sceny operowej. To też wyjaśnia kwotę jaką wydano na ten koncert. Kosztował on aż 77 tysięcy złotych. Za koncert zapłaciły miejscowe firmy, głównie te zaprzyjaźnione z ratuszem i księdzem prałatem pułkownikiem Andrzejem Bokiejem.
Dzięki temu w uroczystości zgromadzeni mogli uczestniczyć za darmo.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group