Sobota, 25 marca
Imieniny: Marii, Marioli
Czytających: 8873
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: MPGK: Zima nie zaskoczy

Piątek, 4 listopada 2016, 8:01
Autor: MPGK (komunikat)
Jelenia Góra: MPGK: Zima nie zaskoczy
Fot. Użyczone/MPGK
Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Jeleniej Górze przygotowane jest na nadejście zimy jeszcze lepiej niż rok temu. Firma gruntownie wyremontowała dwa pojazdy i trzy pługi. Kupiła trzy rozrzutniki do ciągników w tym jeden samozaładowczy. W tym sezonie zamierza także nabyć duży, nowy ciągnik z zimowym osprzętem. Latem pojazd wykorzystywany będzie do koszenia poboczy.

Już teraz część pracowników MPGK dyżuruje nocami pod telefonami na wypadek opadów śniegu czy wystąpienia gołoledzi. W magazynie zgromadzono 3 tys. ton soli. Przy „normalnej” zimie wystarczy jej na około dwa miesiące. Oczywiście, gdy zajdzie taka potrzeba, sól zostanie dokupiona.

MPGK wykorzystywać może w razie potrzeby 9 dużych ekosolarek, dwa unimogi i cztery ciągniki. W odśnieżaniu chodników (ale tylko tych, za które odpowiada MPGK) i przejść dla pieszych pracować będzie, w razie potrzeby, nawet 40 osób. W związku z licznymi kontrowersjami, związanymi z sypaniem soli na oblodzone drogi, warto wiedzieć, że przed solą - w niskich temperaturach wzbogaconą o chlorek wapnia - praktycznie nie ma obecnie alternatywy. Używają jej nie tylko samorządy wszystkich polskich miast, ale także władze Berlina, Londynu czy Sztokholmu. Piasek czy żużel nie spełniają należycie swej funkcji, gdyż nie rozpuszczają lodu, a jedynie go uszorstniają, dodatkowo zapychając studzienki i brudząc ulice. Ich wiosenne sprzątanie podwyższa koszty całej akcji odśnieżania nawet o 70 proc. Piasek ześlizguje się ponadto z oblodzonych chodników, żużel natomiast mocno pyli i niszczy obuwie jeszcze bardziej niż sól.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ilu powinno być posłów w Sejmie?

Oddanych
głosów
858
maksymalnie 150
81%
od 151 do 459
7%
460 jak obecnie
6%
od 461 do 599
1%
600 i więcej
4%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group